Zm.: decyzja w sprawie ustanowienia ostatecznego środka ochronnego w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej.

DECYZJA
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 7 czerwca 2001 r.
zmieniająca decyzję w sprawie ustanowienia ostatecznego środka ochronnego w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej.

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 i art. 23 ust. 1-5 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 157, poz. 1027) postanawia się, co następuje:
§  1.
W decyzji Ministra Gospodarki z dnia 7 lipca 2000 r. w sprawie ustanowienia ostatecznego środka ochronnego w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej (Monitor Polski Nr 21, poz. 446) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Kontyngent, o którym mowa w § 1, dla poszczególnych lat jest rozdysponowany na równe części w podziale na kwartały, zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji. Rozdysponowanie kontyngentu jest dokonywane w proporcji do liczby osób składających kompletne wnioski, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku gdy z wniosków złożonych w terminie, o którym mowa w § 5, wynika zapotrzebowanie niższe niż wielkość ustanowionego kontyngentu, rozdysponowanie kontyngentu jest dokonywane według kolejności złożenia kompletnych wniosków.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Kontyngent niewykorzystany w kwartale powiększa kontyngent w kwartale następnym.";

3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. W przypadku rozdysponowania kontyngentu w sposób określony w § 2 ust. 2, maksymalna wielkość przywozu, na jaką udzielone będzie pozwolenie, wyniesie 1.000 ton.";

4)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Wnioski o przydział kontyngentu, o którym mowa w § 1, składa się na każdy kwartał oddzielnie, przez okres 21 dni, liczony od 15 dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał.";

5)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. W przypadku rozdysponowania kontyngentu w sposób określony w § 2 ust. 2, termin ważności pozwolenia nie może być dłuższy niż jeden miesiąc i nie może wykraczać poza ostatni dzień kwartału, na który pozwolenie zostało wydane.";

6)
załącznik do decyzji otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszej decyzji.
§  2.
Wnioski o przydział kontyngentu określonego w § 1 decyzji, o której mowa w § 1 niniejszej decyzji, w części tego kontyngentu dotyczącej III kwartału 2001 r., składa się przez okres 21 dni począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.
§  3.
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem Ministra Gospodarki z dnia 14 września 1999 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 460) wszczęte zostało postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej. W wyniku postępowania przeprowadzonego na podstawie ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 157, poz. 1027) ustanowiono ostateczny środek ochronny w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej. Niniejsza decyzja zmienia sposób rozdysponowania tego kontyngentu.

Zgodnie z niniejszą decyzją rozdysponowanie nastąpi proporcjonalnie do liczby osób składających wnioski, a nie - jak ustalono w zmienianej decyzji - według kolejności złożenia kompletnych wniosków. Dotychczasowy tryb wydawania pozwoleń stanowił źródło konfliktu pomiędzy osobami zainteresowanymi uzyskaniem kontyngentu oraz nie uwzględniał interesów wszystkich osób ubiegających się o przyznanie pozwoleń.

W związku z powyższym Minister Gospodarki postanowił jak w sentencji.

Pouczenie

Zgodnie z art. 127 § 3 K.p.a. strona niezadowolona może złożyć do Ministra Gospodarki w terminie 14 dni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

ZAŁĄCZNIK

Kod PCN Wyszczególnienie Kontyngent ilościowy w tys. ton
w roku 2001 w roku 2002 w roku 2003 do 15.02. 2004 r.
1 2 3 4 5 6
3102 Nawozy mineralne lub chemiczne, azotowe: 90 po 22,5 w kwartale III i IV 100 po 25 w kwartale 110 po 27,5 w kwartale 15
3102 30 — Azotan amonowy, nawet w

roztworze wodnym:

3102 30 90 0 — — Pozostały
ex 3102 30 90 0 Saletra amonowa

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2001.18.309

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Zm.: decyzja w sprawie ustanowienia ostatecznego środka ochronnego w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej.
Data aktu: 07/06/2001
Data ogłoszenia: 12/06/2001
Data wejścia w życie: 12/06/2001