Szczegółowe warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu powrotnego przywozu towarów.

Na podstawie art. 192 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.
§  2.
1.
Za towary powracające, z zastrzeżeniem art. 191 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym", uznaje się;
1)
części lub część uprzednio wywiezionych maszyn, urządzeń lub innych towarów, jeżeli spełniają warunki określone w art. 192 § 1 Kodeksu celnego,
2)
towary wywiezione z zastosowaniem karnetu ATA wydanego w Polsce, nawet jeżeli termin jego ważności zostanie przekroczony,
3)
towary, które po ich wywiezieniu poza polski obszar celny zostały poddane czynnościom niezbędnym dla ich naprawy lub konserwacji,
4)
towary, które po ich wywiezieniu poza polski obszar celny zostały poddane innym czynnościom niż te, o których mowa ust. 1 pkt 3, okazały się wadliwe lub niezdatne do użytku, pod warunkiem że ich wadliwość lub niezdatność mogła być stwierdzona dopiero po dokonaniu tych czynności.
2.
Warunkiem uznania towarów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, za wolne od cła jest to, że zabiegi polegające na naprawie stały się konieczne w związku z nieprzewidzianym zdarzeniem, które nastąpiło poza polskim obszarem celnym, w wyniku którego towar nie mógł zostać w normalnych warunkach i zgodnie z charakterem użyty, oraz że wartość tego towaru w wyniku dokonywanych zabiegów nie stała się wyższa od jego wartości w chwili wywozu poza polski obszar celny.
3.
Jeżeli w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, powstałby obowiązek uiszczenia cła, w wypadku gdyby te towary zostały poddane tym czynnościom w ramach procedury uszlachetniania biernego, to w stosunku do towarów powrotnie przywożonych stosuje się przepisy dotyczące obliczania kwoty należności celnych, właściwe dla procedury uszlachetniania biernego.
§  3.
1.
W wypadku gdy osoba zainteresowana przewiduje, że wywożone towary mogą zostać powrotnie wprowadzone na polski obszar celny, do zgłoszenia o objęcie procedurą wywozu może być dołączony dla celów dowodowych wypełniony formularz dokumentu Towary Powracające, zwany dalej "dokumentem TP".
2.
Wzór formularza dokumentu TP stanowi załącznik do zarządzenia.
3.
Dokument TP sporządza się w oryginale i dwóch kopiach.
4.
Dokument TP powinien dotyczyć towarów objętych danym zgłoszeniem celnym.
§  4.
W wypadku przyjęcia zgłoszenia wywozowego, funkcjonariusz celny na dokumencie TP potwierdza pole nr 10, zwraca oryginał i kopię nr 1 zgłaszającemu, a kopię nr 2 zachowuje.
§  5.
W wypadku gdy osoba zainteresowana przewiduje, że wywożone towary mogą zostać powrotnie wprowadzone na polski obszar celny i zgłoszone w kilku urzędach celnych, należy do zgłoszenia wywozowego dołączyć odpowiednią ilość dokumentów TP.
§  6.
1.
Do zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu towarów powrotnie przywożonych należy dołączyć oryginał i kopię nr 1 dokumentu TP.
2.
W wypadku przyjęcia zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu towarów powrotnie przywożonych organ celny na oryginale i kopii nr 1 dokumentu TP wypełnia pola 12 i 13, zatrzymuje kopię nr 1 dokumentu TP, a oryginał zwraca zgłaszającemu.
§  7.
Osoba zainteresowana może zwrócić się do organu celnego, który wystawił dokument TP, o wydanie kilku dokumentów TP. W takim wypadku wydanie dokumentów TP następuje w oparciu o uprzednio zwrócony organowi celnemu dokument TP, na którym następnie organ celny umieszcza adnotację "anulowano".
§  8.
1.
Wniosek, o którym mowa w art. 191 § 2 Kodeksu celnego, powinien być złożony w urzędzie celnym, w którym zostanie złożone zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu towarów powracających.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę oraz siedzibę osoby zainteresowanej,
2)
określenie organu celnego, do którego jest kierowany,
3)
nazwę, rodzaj, ilość oraz przewidywany termin powrotnego przywozu towarów,
4)
określenie dokumentów wywozowych, jeśli były wymagane,
5)
uzasadnienie wniosku,
6)
oświadczenie zainteresowanego o treści:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 233 k.k) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje zawarte w załączonych do niego dokumentach są prawdziwe.",

7)
datę sporządzenia wniosku oraz podpis osoby zainteresowanej.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności dołączyć:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 4,
2)
poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu TP, jeśli został sporządzony.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

TOWARY POWRACAJĄCE

(pominięty)

Uwaga

Formularz dokumentu TP drukowany jest na papierze samokopiującym, koloru białego, o masie nie mniejszej niż 40 g/m2. Papier nie powinien przy normalnym użyciu być podatny na rozerwanie lub marszczenie. Jednocześnie powinien mieć odpowiednią wytrzymałość mechaniczną umożliwiającą czytelne wypełnienie ręczne i maszynowe bez przebarwień tekstu na drugą stronę. Formularz ma wymiary 210 x 297 mm, maksymalna tolerancja wynosząca minus 5 mm lub plus 8 mm jest dozwolona.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.663

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998