Tryb i warunki czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie trybu i warunków czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje tryb i warunki czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.
§  2.
1.
Osoba zamierzająca prowadzić magazyn celny składa do dyrektora urzędu celnego właściwego ze względu na proponowaną lokalizację magazynu celnego pisemny wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego powinien w szczególności określać rodzaje towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym, oraz powierzchnię i kubaturę magazynu celnego.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego należy dołączyć:
1)
aktualny odpis z rejestru sądowego albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania pomieszczeń lub terenu, gdzie ma być prowadzony magazyn celny,
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego w systemie identyfikacji podmiotów gospodarki narodowej REGON,
4)
decyzję w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego wydane przez właściwy urząd skarbowy lub oświadczenie wnioskodawcy, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,
6)
plan terenu i pomieszczeń, gdzie ma być prowadzony magazyn celny, oraz opis sposobu odgrodzenia i stosowanych zabezpieczeń,
7)
wykaz wyposażenia technicznego magazynu celnego,
8)
inne dokumenty, wymagane na podstawie przepisów odrębnych, związane z rodzajem towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
9)
planowany termin rozpoczęcia działalności magazynu celnego,
10)
regulamin prowadzenia magazynu celnego,
11)
wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym.
4.
Organ celny udzielający pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego może zażądać dostarczenia danych i dokumentów innych niż określone w ust. 3, jeżeli jest to niezbędne do stwierdzenia, czy warunki prowadzenia magazynu celnego zapewniają pozostawanie towarów składowanych w magazynie celnym pod dozorem celnym oraz umożliwiają prowadzenie kontroli celnej.
§  3.
Dokumenty, o których mowa w § 2, powinny być dołączone w oryginałach lub w formie kserokopii, których zgodność z oryginałami została urzędowo lub notarialnie poświadczona.
§  4.
1.
Organ celny, w formie decyzji, może zażądać utworzenia magazynu celnego przez osoby, o których mowa w art. 50 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym".
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, powinna w szczególności określać:
1)
rodzaj towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
2)
termin, w jakim magazyn celny powinien być utworzony,
3)
termin, w jakim osoba zobowiązana do prowadzenia magazynu celnego powinna dostarczyć regulamin prowadzenia magazynu celnego oraz wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym.
§  5.
1.
Regulamin prowadzenia magazynu celnego powinien w szczególności określać:
1)
zasady przyjmowania towarów do magazynu celnego i wydawania towarów z magazynu celnego,
2)
wzory dokumentów stosowanych przez prowadzącego magazyn celny przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów,
3)
godziny, w jakich towary są przyjmowane i wydawane,
4)
tryb zakończenia działalności magazynu celnego.
2.
Regulamin prowadzenia magazynu celnego jest uzgadniany z dyrektorem urzędu celnego właściwym ze względu na lokalizację magazynu celnego.
§  6.
Prowadzący magazyn celny jest obowiązany zawiadamiać organ celny o zmianach technicznych w pomieszczeniach magazynu celnego.
§  7.
1.
Towary mogą być składowane w magazynie celnym po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1)
są towarami takiego rodzaju, jaki został określony w decyzji, o której mowa w § 4, lub w pozwoleniu na prowadzenie magazynu celnego,
2)
magazyn posiada odpowiednie warunki techniczne i jest przystosowany do przechowywania tego rodzaju towarów.
2.
Wprowadzenie lub wyprowadzenie towaru z magazynu celnego wymaga potwierdzenia w ewidencji towarowej przez funkcjonariusza celnego.
§  8.
1.
Towary przyjmowane do magazynu celnego powinny zostać niezwłocznie ujęte w ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym, zwanej dalej "ewidencją", która jest prowadzona przez osobę prowadzącą magazyn celny.
2.
Wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie deklaracji skróconej lub dokumentu, który został wykorzystany w charakterze deklaracji skróconej. W wypadku braku tych dokumentów wpis dokonywany jest na podstawie innych dokumentów dotyczących towaru.
3.
Ewidencja powinna w szczególności zawierać informacje dotyczące:
1)
rodzaju i ilości towaru,
2)
znaków identyfikacyjnych towaru,
3)
daty złożenia towaru w magazynie celnym,
4)
dokumentu, na podstawie którego dokonano wpisu,
5)
osoby, która wprowadziła towar na polski obszar celny, lub osoby, która przejęła odpowiedzialność za towar po jego wprowadzeniu,
6)
rodzaju i pozycji ewidencji prowadzonej przez organ celny, w której dokonano wpisu o wprowadzeniu towaru na polski obszar celny.
4.
Ewidencja powinna być prowadzona w taki sposób, aby na jej podstawie możliwe było ustalenie dokładnego miejsca złożenia towaru oraz określenie, jakim czynnościom podlegał towar w czasie jego składowania w magazynie celnym.
5.
Ewidencja może być prowadzona w formie książkowej lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
6.
W wypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, przed rozpoczęciem wypełniania karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone stemplem osoby prowadzącej magazyn celny. Ostatnia strona ewidencji powinna być opatrzona pieczęcią urzędu celnego.
7.
Ewidencja może być prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:
1)
osoba prowadząca ją posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym oraz uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów.
8.
Osoba prowadząca ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych zobowiązana jest do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
9.
Wzór ewidencji oraz sposób jej prowadzenia powinny zostać uzgodnione z organem celnym.
§  9.
Prowadzący magazyn celny obowiązany jest powiadomić organ celny, który wydał decyzję lub pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, o zamiarze zakończenia prowadzenia magazynu celnego i zakończyć działalność zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie prowadzenia magazynu celnego.
§  10.
Osoba prowadząca magazyn celny w dniu wejścia w życie Kodeksu celnego jest zobowiązana do dostosowania prowadzonej działalności do przepisów prawa celnego oraz do uzgodnienia z właściwym organem celnym regulaminu funkcjonowania magazynu celnego, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie Kodeksu celnego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.661

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998