Szczegółowe warunki wydawania wiążącej informacji taryfowej, wzór wniosku i niezbędne dokumenty, które należy do niego dołączyć, a także wzór formularza wiążącej informacji taryfowej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 17 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków wydawania wiążącej informacji taryfowej, wzoru wniosku i niezbędnych dokumentów, które należy do niego dołączyć, a także wzoru formularza wiążącej informacji taryfowej.

Na podstawie art. 5 § 10 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje szczegółowe warunki wydawania wiążącej informacji taryfowej oraz określa wzór wniosku i niezbędne dokumenty, które należy do wniosku dołączyć, a także określa wzór formularza wiążącej informacji taryfowej.
§  2.
1.
Wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej, zwany dalej "wnioskiem", kieruje się do Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
2.
Wniosek powinien być sporządzony zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
dokładny opis towaru pozwalający na jego identyfikację i klasyfikację zgodną z nomenklaturą towarową taryfy celnej,
2)
określenie składu surowcowego towaru lub rodzaju materiału, z którego towar jest wykonany.
§  3.
Wniosek powinien dotyczyć tylko jednego towaru klasyfikowanego według kodu taryfy celnej.
§  4.
1.
Osoba występująca z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji taryfowej, zwana dalej "wnioskodawcą", powinna dostarczyć próbki, fotografie, schematy, katalogi, certyfikaty jakościowe, certyfikaty ilościowe lub inne materiały, jeśli jest to niezbędne do dokonania klasyfikacji towaru.
2.
Jeżeli wnioskodawca nie jest osobą, której ma być udzielona wiążąca informacja taryfowa, do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć upoważnienie do występowania w imieniu osoby, której ma być udzielona wiążąca informacja taryfowa.
3.
Jeżeli dla dokonania klasyfikacji towaru według kodu taryfy celnej jest to niezbędne, Prezes Głównego Urzędu Ceł może zażądać od wnioskodawcy dostarczenia dodatkowych dokumentów lub materiałów, określając jednocześnie termin ich dostarczenia; wyznaczony termin powinien uwzględniać możliwość ich dostarczenia.
4.
Niedostarczenie dokumentów lub materiałów w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  5.
1.
Wnioskodawca może wskazać metody badania, które mogą być zastosowane dla dokonania klasyfikacji towaru.
2.
Badania i analizy, niezbędne do udzielenia wiążącej informacji taryfowej, wykonywane są przez laboratorium celne lub inne laboratoria, akredytowane zgodnie z odrębnymi przepisami i uznane przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
§  6.
1.
Materiały załączone do wniosku, z zastrzeżeniem ust. 2, nie podlegają zwrotowi.
2.
W wypadku gdy wnioskodawca umieścił we wniosku żądanie zwrotu określonych materiałów, organ celny po dokonaniu klasyfikacji towaru odsyła materiały na koszt wnioskodawcy, chyba że uległy zniszczeniu.
§  7.
Wnioskodawca może zastrzec we wniosku, które informacje i materiały mają charakter poufny.
§  8.
1.
Przed przeprowadzeniem badania lub analizy towaru, niezbędnych do udzielenia wiążącej informacji taryfowej, wnioskodawca jest zobowiązany do wpłacenia, na rachunek Głównego Urzędu Ceł, zaliczki na pokrycie przewidywanych kosztów tego badania lub analizy.
2.
Nieuiszczenie zaliczki, o której mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  9.
1.
Wiążąca informacja taryfowa powinna zostać udzielona wnioskodawcy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.
2.
Jeżeli po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, przekazanie wiążącej informacji taryfowej nie będzie możliwe, Prezes Głównego Urzędu Ceł informuje o tym wnioskodawcę, podając powody zwłoki i termin, w którym udzieli wiążącej informacji taryfowej.
§  10.
1.
Wiążącej informacji taryfowej udziela się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Informacje o towarze zastrzeżone przez wnioskodawcę we wniosku jako poufne nie będą zawarte w wiążącej informacji taryfowej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK W SPRAWIE UDZIELENIA WIĄŻĄCEJ INFORMACJI TARYFOWEJ WIT

(pominięty)

Objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku:

Wnioskodawca wypełnia wszystkie pola oznaczone cyframi. W przypadku braku informacji określonych w poszczególnych polach należy wpisać kreskę.

Pole 2 - nie wypełnione pole oznacza, że WIT zostanie wystawiona na wnioskodawcę.

Pole 3 - pole przeznaczone na krótki opis towaru; jeśli opis towaru jest obszerniejszy, należy wpisać tylko jego nazwę, nawet w formie opisowej, zaznaczyć że "opis towaru stanowi dodatkowy załącznik" i dołączyć ten załącznik do wniosku.

Pole 5 - podać jednostki miary (nawet zwyczajowe) i rodzaj opakowania towaru - jeśli występuje, np.: karton, skrzynie, beczki, palety itp. Jeśli jest to możliwe, należy podać, czy opakowanie to będzie opakowaniem zwrotnym.

Pole 6 i 7 - w polu 6 należy podać wszystkie znane wnioskodawcy dane o towarze, nawet nie wymienione w opisie pola; bardziej wyczerpujące dane należy przedstawić w formie załącznika, zaznaczając w polu 6, że np.: "skład surowcowy i jakościowy stanowi dodatkowy załącznik do wniosku". Ponadto w polu 7 należy wskazać w kwadratowych polach ilość próbek czy fotografii. Pole przekreślone oznacza brak załącznika.

Pole 8 - w uzasadnieniu wniosku należy podać cel wykorzystania wiążącej informacji taryfowej, tzn. należy podać, czy WIT wykorzystany będzie do określenia należności celnych przywozowych lub celnych wywozowych, obliczenia zwrotów należności celnych przywozowych przy wywozie, czy dla uwzględnienia świadectwa potwierdzającego pochodzenie towaru.

Pole 11 - informacja dotyczy WIT udzielonego dla towaru identycznego lub podobnego, niekoniecznie należącego do wnioskodawcy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WIĄŻĄCA INFORMACJA TARYFOWA WIT

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.66.647

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki wydawania wiążącej informacji taryfowej, wzór wniosku i niezbędne dokumenty, które należy do niego dołączyć, a także wzór formularza wiążącej informacji taryfowej.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 02/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998