Zasady organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 19 listopada 1996 r.
w sprawie zasad organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego.

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Publiczne przedszkola, szkoły i placówki mogą organizować gimnastykę korekcyjną, zwaną dalej "gimnastyką", dla dzieci i młodzieży z odchyleniami w prawidłowej budowie i postawie ciała oraz z obniżeniem ogólnej sprawności fizycznej i z niektórymi zaburzeniami przewlekłymi.
2.
Gimnastyka może być prowadzona w grupach szkolnych (przedszkolnych) lub międzyszkolnych (międzyprzedszkolnych).
§  2.
Gimnastyką obejmuje się uczniów (wychowanków):
1)
zakwalifikowanych na podstawie szczegółowych testów przesiewowych i profilaktycznych badań lekarskich do grupy uczniów zdolnych do zajęć wychowania fizycznego z ograniczeniem, wymagających dodatkowo zajęć korekcyjnych,
2)
z obniżoną sprawnością fizyczną, związaną z zaburzeniami lub dysharmonią rozwoju somatycznego (otyłość, znaczne opóźnienie wieku rozwojowego i rozwoju motorycznego), ze znacznie opóźnionym w stosunku do klasy (grupy) poziomem sprawności fizycznej ogólnej lub niektórych cech motorycznych,
3)
z niektórymi przewlekłymi zaburzeniami stanu zdrowia, a także korzystających z długotrwałych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego z powodu przebytych chorób i urazów.
§  3.
Do udziału w gimnastyce kwalifikuje:
1)
uczniów (wychowanków) z odchyleniami w prawidłowej budowie i postawie ciała - lekarz sprawujący opiekę nad uczniami (wychowankami) lub, w uzasadnionych wypadkach - lekarz posiadający specjalizację I lub II stopnia z tytułem specjalisty w zakresie ortopedii i traumatologii albo rehabilitacji medycznej,
2)
uczniów (wychowanków) z obniżoną sprawnością fizyczną - lekarz (pielęgniarka, higienistka szkolna) sprawujący opiekę nad uczniami (wychowankami) lub nauczyciel wychowania fizycznego, na podstawie badań lekarskich, sprawdzianów, wyników testów sprawności fizycznej i obserwacji uczniów,
3)
uczniów (wychowanków) z niektórymi przewlekłymi zaburzeniami stanu zdrowia - lekarz sprawujący opiekę nad uczniami (wychowankami).
§  4.
Szczegółową organizację gimnastyki w szkole, przedszkolu i w placówce ustala dyrektor szkoły lub placówki w porozumieniu z lekarzem, pielęgniarką (higienistką szkolną) i nauczycielem wychowania fizycznego, na podstawie profilaktycznych badań lekarskich i wyników testów sprawności fizycznej.
§  5.
Kwalifikacje nauczycieli do prowadzenia gimnastyki określają odrębne przepisy.
§  6.
Udział ucznia w gimnastyce nie zwalnia go z udziału w zajęciach wychowania fizycznego, chyba że istnieją przeciwwskazania lekarskie dotyczące wszystkich lub niektórych ćwiczeń wynikających z programu tych zajęć.
§  7.
1.
Gimnastyka dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej prowadzona jest w ramach obowiązkowych zajęć pozalekcyjnych, w wymiarze nie mniejszym niż 2 godziny tygodniowo.
2.
Gimnastyka dla uczniów klas IV-VIII może być prowadzona w ramach zajęć nadobowiązkowych, w wymiarze określonym przez organ prowadzący szkołę lub jej dyrektora, zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Wymiar gimnastyki w przedszkolach i placówkach określa dyrektor przedszkola (placówki) w zależności od potrzeb i posiadanych środków finansowych.
4.
Czas trwania zajęć z gimnastyki w przedszkolach powinien wynosić 30 minut, a w szkołach i placówkach - 45 minut.
5.
Grupy gimnastyki należy tworzyć w zależności od rodzaju schorzeń i w odpowiednich przedziałach wiekowych, głównie do 15 roku życia. Powyżej 9 roku życia zajęcia gimnastyki należy prowadzić w odrębnych zespołach dla dziewcząt i chłopców.
6.
Zajęcia gimnastyki dla uczniów z odchyleniami w prawidłowej budowie i postawie ciała oraz przewlekle chorych powinny odbywać się w grupach liczących od 5 do 10 osób.
7.
Zajęcia gimnastyki dla uczniów z obniżoną sprawnością fizyczną powinny odbywać się w grupach liczących od 10 do 15 osób.
§  8.
Metody pracy i formy zajęć gimnastyki powinny być dostosowane do aktualnych możliwości i potrzeb dziecka, poziomu sprawności i jego wydolności, stopnia zaawansowania odchylenia w prawidłowej budowie i postawie ciała oraz wszelkich zaleceń lekarskich. Zajęcia powinny być prowadzone z uwzględnieniem stopniowania trudności i natężenia ćwiczeń oraz zasady ich indywidualizacji.
§  9.
Dyrektor szkoły (przedszkola, placówki) odpowiada za zapewnienie specjalistycznej, kwalifikowanej kadry oraz odpowiednich warunków bazowych do prowadzenia gimnastyki.
§  10.
1.
Nadobowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego, zwane dalej "zajęciami", powinny rozszerzać i uzupełniać treści programowe obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego realizowanych przez szkoły.
2.
Zajęcia służą poprawie ogólnego stanu zdrowia, podnoszeniu wydolności i sprawności fizycznej oraz rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień sportowych dzieci i młodzieży. Zajęcia powinny być dostosowane do wieku rozwojowego uczniów, stopnia usprawnienia, płci oraz stanu zdrowia uczniów, ich zainteresowań, posiadanej bazy sportowej przez szkołę lub warunków klimatycznych. Zajęcia powinny być dostępne dla każdego z uczniów, bez względu na uzdolnienia ruchowe.
3.
Zajęcia mogą być prowadzone w grupach klasowych, międzyklasowych lub międzyszkolnych.
§  11.
1.
Zajęcia dla klas I-III szkoły podstawowej mogą być realizowane w formie gier i zabaw ogólnorozwojowych, w szczególności stymulujących rozwój motoryki dziecka, a w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych mogą by prowadzone w formie zajęć rekreacyjno-sportowych.
2.
Tygodniowy wymiar zajęć, o których mowa w ust. 1, określany jest zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  12.
1.
W ramach zajęć rekreacyjno-sportowych szkoły mogą organizować i prowadzić:
1)
ruchowe zajęcia usprawniające,
2)
masowe imprezy sportowe,
3)
międzyklasowe i międzyszkolne zawody sportowe,
4)
szkolenie sportowe w sekcjach specjalistycznych,
5)
szkolenia młodzieżowych organizatorów sportu i młodzieżowych sędziów sportowych.
2.
Zajęcia rekreacyjno-sportowe powinny odbywać się w formach określonych w ust. 1 pkt 1-3 w wymiarze przynajmniej połowy godzin przeznaczonych na ich realizację.
§  13.
Szkoła (przedszkole, placówka) prowadzi dziennik zajęć, w którym należy zawrzeć informację dotyczącą organizacji prowadzenia gimnastyki i zajęć w danym roku szkolnym.
§  14.
Ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny gimnastyki oraz zajęć określają odrębne przepisy.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 19 sierpnia 1987 r. w sprawie wymiaru i form zajęć wychowania fizycznego w przedszkolach i szkołach (Dz. Urz. MOiW Nr 7, poz. 35).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.83.724

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego.
Data aktu: 19/11/1996
Data ogłoszenia: 21/12/1996
Data wejścia w życie: 05/01/1997