Tryb powołania, skład i zasady działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 13 marca 1995 r.
w sprawie trybu powołania, składu i zasad działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, zwana dalej "Komisją", utworzona na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2), zwanej dalej "ustawą", składa się z przedstawicieli naczelnych organów administracji państwowej, Państwowej Inspekcji Pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
§  2.
1.
Naczelne organy administracji państwowej reprezentują przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Do reprezentowania związków zawodowych i organizacji pracodawców upoważnieni są przedstawiciele:
1)
ponadzakładowych organizacji związkowych, które uznane zostały za reprezentatywne na podstawie przepisów art. 24117 § 1 pkt 1 i 2 oraz § 2 Kodeksu pracy, z wyjątkiem ponadzakładowych organizacji związkowych wchodzących w skład ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji) uznanej za reprezentatywną na podstawie tych przepisów,
2)
konfederacji pracodawców, o których mowa w odrębnych przepisach.
3.
Ponadzakładowe organizacje związkowe oraz konfederacje pracodawców spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, są reprezentowane w Komisji po zadeklarowaniu woli udziału w jej pracach.
§  3.
1.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej powołuje członków Komisji na wniosek właściwych ministrów, Głównego Inspektora Pracy oraz władz statutowych organizacji, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej odwołuje członków Komisji w trybie przewidzianym w ust. 1.
3.
Przewodniczący Komisji, może, po konsultacji z członkami Komisji, zapraszać do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji przedstawicieli organów państwowych, w tym również innych niż wymienione w § 2 naczelne organy administracji państwowej, a także przedstawicieli innych ponadzakładowych organizacji związkowych i organizacji pracodawców niż określone w tym przepisie.
§  4.
1.
Komisja, realizując cele określone w art. 17 ust. 2 ustawy:
1)
udziela pomocy stronom zamierzającym zawrzeć układ zbiorowy pracy, na ich wniosek, w szczególności poprzez podejmowanie działań ułatwiających wszczynanie rokowań zbiorowych w sprawie zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz wspieranie tych rokowań i wyjaśnianie kwestii spornych powstałych w ich trakcie,
2)
przekazuje zainteresowanym informacje dotyczące przepisów o układach zbiorowych pracy oraz o ich interpretacji i o orzecznictwie z tego zakresu,
3)
popularyzuje doświadczenia wynikające z prac Komisji.
2.
Komisja może zalecać opracowywanie opinii i ekspertyz, niezbędnych do realizacji jej zadań.
§  5.
Komisja ustala swoje stanowisko w drodze uzgodnienia.
§  6.
1.
Przewodniczącym Komisji jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, odpowiedzialny za współpracę ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.
2.
Komisja wybiera zastępców przewodniczącego.
3.
Przewodniczący lub wskazany przez niego zastępca przewodniczącego zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy obradom i kieruje jej pracami.
§  7.
Szczegółowy tryb działania Komisji określa regulamin uchwalony przez Komisję.
§  8.
Zamiejscowym członkom Komisji oraz innym osobom, biorącym udział w jej pracach na zasadach ustalonych w regulaminie Komisji, przysługują diety i inne należności według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  9.
1.
Obsługę administracyjno-biurową Komisji prowadzi Sekretariat Komisji.
2.
Koszty związane z finansowaniem działalności Komisji i jej Sekretariatu, w tym również koszty, o których mowa w § 8, pokrywa się z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.15.181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb powołania, skład i zasady działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.
Data aktu: 13/03/1995
Data ogłoszenia: 25/03/1995
Data wejścia w życie: 09/04/1995