Tryb przeprowadzania kontroli przyjmowanych i wydawanych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych oraz warunków ich transportowania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 lipca 1993 r.
w sprawie trybu przeprowadzania kontroli przyjmowanych i wydawanych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych oraz warunków ich transportowania.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:
§  1.
W toku czynności kontrolnych związanych z przyjmowaniem i wydawaniem środków farmaceutycznych i materiałów medycznych pracownik wykonujący te czynności, zwany dalej "kontrolującym":
1)
sprawdza, czy środek farmaceutyczny i materiał medyczny jest opakowany i oznakowany zgodnie z wymaganiami określonymi w Rejestrze Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych lub Farmakopei Polskiej oraz znajduje się w stanie odpowiednim do transportu, zgodnie z warunkami określonymi w dokumencie przewozu,
2)
przeprowadza ocenę zgodności informacji zawartych na opakowaniu transportowym lub dokumencie przewozu z dokumentacją zakupu lub sprzedaży środka farmaceutycznego i materiału medycznego, obejmującą w szczególności:
a)
nazwę środka lub materiału,
b)
postać, dawkę lub stężenie,
c)
numer serii i datę ważności,
d)
nazwę i kraj wytwórcy,
e)
ilość opakowań,
f)
datę przywozu i czas transportu,
3)
sprawdza, czy w dokumentacji zakupu lub sprzedaży uwzględnione zostały dane dotyczące:
a)
opisu lub identyfikatora elementów opakowania bezpośredniego i zewnętrznego,
b)
numeru specyfikacji i daty jej wystawienia,
c)
szczególnych warunków przechowywania środka,
d)
daty dostawy lub wydania,
e)
orzeczenia o wynikach badań jakościowych danej serii środka farmaceutycznego lub materiału medycznego, wykonanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211),
f)
jego ceny, z określeniem zastosowanej marży,
4)
przy wydawaniu środka farmaceutycznego i materiału medycznego zwraca ponadto uwagę:
a)
czy środki i materiały rozdzielane wydaje się w opakowaniach własnych hurtowni uniemożliwiających zmianę jakości środka i materiału, zawierających dane zamieszczone jak na opakowaniu fabrycznym, uzupełnione o dane identyfikacyjne hurtowni, która dokonała rozdziału,
b)
czy środki i materiały będące wonnymi produktami zielarskimi, materiałami łatwo palnymi, żrącymi lub cuchnącymi, a także każdy rodzaj środka lub materiału pakuje się oddzielnie,
c)
czy środki i materiały będące materiałami łatwo palnymi przechowuje się do chwili ich wydania w wydzielonych pomieszczeniach.
§  2.
1.
Potwierdzeniem przeprowadzonej kontroli jest podpis kontrolującego, umieszczony na dokumencie przewozu.
2.
Jeżeli środki farmaceutyczne i materiały medyczne nie odpowiadają wymogom, o których mowa w § 1, z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół kontroli, zawierający informacje o stwierdzonych w toku kontroli uchybieniach oraz zalecenia mające na celu usunięcie nieprawidłowości, a także datę i podpis kontrolującego.
3.
Protokół kontroli należy przechowywać przez okres co najmniej roku.
§  3.
Transport środków farmaceutycznych i materiałów medycznych powinien odbywać się w sposób gwarantujący zachowanie należytej jakości środka lub materiału, określony w Rejestrze Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych lub Farmakopei Polskiej, przy zachowaniu następujących zasad:
1)
wymagania dotyczące szczególnych warunków transportu powinny zostać umieszczone na opakowaniu transportowym,
2)
miejsce załadunku, wyładunku oraz przeładunku powinno mieścić się na pierwszej kondygnacji budynku hurtowni,
3)
załadunek, wyładunek oraz przeładunek powinien odbywać się w warunkach zapewniających ochronę przed wilgocią, nasłonecznieniem lub zanieczyszczeniem,
4)
środki farmaceutyczne i materiały medyczne powinny być załadowane w taki sposób, aby:
a)
wskutek transportu nie przesuwały się, a ich opakowanie nie uległo uszkodzeniu,
b)
zamknięcia opakowań były zwrócone do góry, a napisy i nalepki na opakowaniach były widoczne,
5)
wnętrze środka transportu powinno mieć gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości,
6)
na zewnątrz środka transportu nie umieszcza się napisu informującego o rodzaju przewożonych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.38.393

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb przeprowadzania kontroli przyjmowanych i wydawanych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych oraz warunków ich transportowania.
Data aktu: 19/07/1993
Data ogłoszenia: 30/07/1993
Data wejścia w życie: 14/08/1993