Protesty wyborcze i stwierdzenie nieważności wyboru posła.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 1 grudnia 1989 r.
w sprawie protestów wyborczych i stwierdzenia nieważności wyboru posła.

1.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po zapoznaniu się z: protestami wyborczymi wniesionymi do Sądu Najwyższego w związku z wyborami do Sejmu odbytymi w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r., przebiegiem postępowania w tych sprawach, opiniami Sądu Najwyższego wyrażonymi na podstawie art. 91 ust. 3 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198) w postanowieniach odnoszących się do tych protestów oraz stanowiskiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, stwierdza, co następuje:
1)
protesty Obywateli: Zygmunta Solarza ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 17/89), Ireneusza Ostrowskiego z Lublina (sygnatura akt SN II COws 22/89), słuchaczy Ośrodka Szkoleniowego Milicji Obywatelskiej z Brzegu (sygnatura akt SN II COws 28/89), Romualda Ansena, Henryka Jarząbka, Ireny Krukowskiej ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 29/89), Zdzisława Klocka z Sokółki (sygnatura akt SN II COws 34/89), Teodora Ślęzaka z Gliwic (sygnatura akt SN II COws 35/89), Tadeusza Kubisa z Poznania (sygnatura akt SN II COws 36/89), pozostawione bez dalszego biegu przez Sąd Najwyższy w związku z tym, że nie zostały spełnione przy ich wnoszeniu warunki określone w art. 90 ust. 1 Ordynacji wyborczej, nie mogą być uwzględnione;
2)
protesty Obywateli: Andrzeja Bogaleckiego z Gdańska (sygnatura akt SN COws 4/89), Jana Śliwki (sygnatura akt SN II COws 5/89), Tadeusza Kucharskiego (sygnatura akt SN II COws 6/89), Mirosława Lewandowskiego, Macieja Gawlikowskiego i Przemysława Markiewicza (sygnatura akt SN II COws 8/89), Jacka Kwiatkowskiego z Gdyni (sygnatura akt SN COws 8/89), Jana Jabłońskiego ze Świnoujścia (sygnatura akt SN II COws 10/89), Tadeusza Walickiego, Stanisława Reizera, Janusza Brylskiego i Kazimierza Mirowskiego z Krakowa (sygnatura akt SN II COws 12/89), Zbigniewa Karbarza z Shaloony (Libia) (sygnatura akt SN II COws 13/89), Jerzego Cieślara z Lubina Górniczego (sygnatura akt SN II COws 14/89), Sebastiana Paszczenko z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 21/89), Elżbiety Sękowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 23/89), Tadeusza Krawczyka z Jaworzna (sygnatura akt SN II COws 24/89), Mariana Strzeleckiego, Jana Mazura i Janiny Majdańskiej z Ujazdu Górnego (sygnatura akt SN II COws 25/89), Julii Godziszewskiej (sygnatura akt SN II COws 30/89), Krystyny Rzytka z Chorzowa (sygnatura akt SN II COws 31/89), Waldemara Trajdosa z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 33/89), Anny Gniazdowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 39/89), przy których rozpatrzeniu Sąd Najwyższy stwierdził, iż protestujący nie wykazał, by doszło do naruszenia Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, i tym samym nie mogło to mieć wpływu na wybór posła, nie mogą być uwzględnione;
3)
protesty Obywateli: Jerzego Świetlika z Nowego Targu (sygnatura akt SN II COws 7/89), Włodzimierza Poleskiego z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 11/89), Jana i Reginy Puzio z Rudnika (sygnatura akt SN II COws 38/89), w których Sąd Najwyższy uznał, iż miało miejsce naruszenie Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, jednakże nie miało to wpływu na wynik wyboru posła, nie zostają uwzględnione;
4)
protestu Obywateli Tomasza Fluksika, Andrzeja Kozłowskiego i Franciszka Pietrzaka z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 2/89) nie uwzględnia się, pomimo odmiennej opinii wyrażonej w tej sprawie przez Sąd Najwyższy;
5)
protesty Obywateli: Henryka Góry, Jana Szuberta, Stanisława Tęczara, Marii Probierz, Barbary Krzyżańskiej, Haliny Wańko, Jacka Janisza, Lecha Rozestwińskiego, Marii Urbanowicz, Jolanty Rozestwińskiej, Stefana Stefanowskiego, Romualda Barszczewskiego, Janiny Chimiak, Edmunda Stojałowskiego, Jędrzeja Smulkowskiego i innych, Jerzego Bonieckiego i innych, Albina Kasperskiego (8 protestów, sygnatura akt SN II COws 18/89) uwzględnia się, z uwagi na fakt, że nastąpiły naruszenia art. 31, 78 ust. 5 Ordynacji wyborczej, mające wpływ na wynik wyboru posła w okręgu wyborczym nr 22 z Gdyni w obrębie mandatu nr 89.
2.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po rozpatrzeniu sprawozdania Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie protestów wyborczych, na podstawie art. 92 ust. 1 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198), stwierdza nieważność wyboru posła w obrębie mandatu nr 89 - przeznaczonego dla Polskiego Związku Katolicko-Społecznego - w okręgu wyborczym nr 22 w Gdyni, w wyborach przeprowadzonych w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.40.314

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Protesty wyborcze i stwierdzenie nieważności wyboru posła.
Data aktu: 01/12/1989
Data ogłoszenia: 08/12/1989