Ogólne zasady przeprowadzania przetargów na waluty obce.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ ORAZ PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 4 maja 1989 r.
w sprawie ogólnych zasad przeprowadzania przetargów na waluty obce.

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na przeprowadzanych przez upoważnione do tego banki dewizowe, zwane dalej "bankami", przetargach na waluty obce, zwanych dalej "przetargami", mogą być sprzedawane i kupowane waluty obce będące w dyspozycji:
1)
podmiotów gospodarczych,
2)
naczelnych lub centralnych organów administracji państwowej.
2.
Jeżeli walutę obcą oferuje do sprzedaży naczelny lub centralny organ administracji państwowej, w ofercie może być określone przeznaczenie waluty. Kupujący jest wówczas związany ofertą w tym zakresie.
§  2.
Bank przeprowadzający przetargi podaje do wiadomości podmiotów i organów określonych w § 1 ust. 1:
1)
regulamin przetargów,
2)
terminy i miejsce przetargów.
§  3.
Kupujący i sprzedający mogą upoważnić bank dewizowy, jak również inną osobę prawną lub osobę fizyczną do działania w ich imieniu w zakresie kupna i sprzedaży walut obcych na sesji przetargowej.
§  4.
1.
Przed terminem sesji przetargowej kupujący i sprzedający składają na piśmie oferty określające w szczególności:
1)
nazwę i adres oferenta,
2)
rodzaj i kwotę waluty oferowanej do sprzedaży lub kupna,
3)
proponowaną cenę sprzedaży lub kupna.
2.
Jeżeli regulamin wydany przez bank nie stanowi inaczej, w sesji przetargowej mogą brać udział przedstawiciele podmiotów gospodarczych oraz organów, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Sesji przetargowej przewodniczy przedstawiciel banku przeprowadzającego przetarg.
2.
Bank przeprowadzający przetarg:
1)
informuje uczestników sesji o ilości walut obcych zaoferowanych do sprzedaży i kupna oraz o zaproponowanych cenach,
2)
zapewnia uczestnikom sesji możliwość swobodnego uzgodnienia warunków kupna i sprzedaży walut, a także korzystania ze środków łączności,
3)
doręcza każdemu kupującemu potwierdzenie nabycia waluty.
§  6.
Kupujący i sprzedający mogą zmieniać cenę waluty obcej określoną w ofercie do czasu przyjęcia oferty przez drugą stronę umowy.
§  7.
Wykonanie zobowiązań wynikających z umowy zawartej w czasie sesji przetargowej powinno nastąpić w ciągu siedmiu dni od daty sesji, chyba że strony umówiły się inaczej.
§  8.
1.
Przekazanie waluty obcej na rachunek podmiotu gospodarczego, który ją kupił, następuje na podstawie dyspozycji posiadacza rachunku, na którym waluta jest przechowywana.
2.
Kupujący i sprzedający mogą uzgodnić, że zamiast przelania waluty obcej sprzedający sfinansuje określony przez kupującego zakup lub pokryje inne jego zobowiązanie w tej walucie.
§  9.
1.
Przebieg przetargów nadzoruje Komisja do Spraw Przetargów, zwana dalej "Komisją", do której zadań należy również:
1)
rozstrzyganie wątpliwości i kwestii spornych dotyczących przetargów,
2)
udzielanie bankom zaleceń zmierzających do usprawnienia przebiegu przetargów.
2.
Komisji przewodniczy przedstawiciel Ministra Finansów, a w jej skład wchodzą przedstawiciele:
1)
Narodowego Banku Polskiego,
2)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
3)
Ministra Rynku Wewnętrznego.
§  10.
W razie stwierdzenia, że bank organizujący przetargi narusza przepisy prawa lub warunki zezwolenia na organizowanie przetargów, Prezes Narodowego Banku Polskiego może cofnąć zezwolenie na organizowanie przetargów.
§  11.
W razie rozciągnięcia przez Radę Ministrów stosowania przepisów art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33) na wpływy podmiotów gospodarczych w jednostkach rozrachunkowych stosowanych w handlu zagranicznym, do kupna i sprzedaży tych jednostek na przetargach stosuje się przepisy zarządzenia.
§  12.
Tracą moc zarządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 15 września 1988 r. w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów (Monitor Polski Nr 27, poz. 239),
2)
z dnia 30 stycznia 1989 r. w sprawie zezwolenia dewizowego na nabywanie w trybie przetargów walut obcych, określonych w centralnym planie rocznym.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.15.112

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne zasady przeprowadzania przetargów na waluty obce.
Data aktu: 04/05/1989
Data ogłoszenia: 16/05/1989
Data wejścia w życie: 24/05/1989