Reforma gospodarcza.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 11 maja 1988 r.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza zdecydowaną wolę kontynuowania polityki socjalistycznej odnowy i głębokich reform życia społecznego oraz gospodarczego kraju.

Pomni historycznych doświadczeń, świadomi przyczyn naszych słabości, ale i przekonani o sile żywotnej i niewyczerpalnych możliwościach naszego społeczeństwa, dokonujemy historycznych przeobrażeń.

Proces reformowania gospodarki oraz demokratyzacji kraju wkroczył w decydującą fazę. Na nasze życie coraz większy wpływ mają działania zmierzające do wzrostu efektywności gospodarki, rozwoju przedsiębiorczości i inicjatywy. Jakościowego charakteru nabierają demokratyczne przemiany zmierzające do rozszerzania samorządności zawodowej i terytorialnej oraz umacniania praworządności. Kształtuje się socjalistyczny pluralizm, stwarzający coraz szersze płaszczyzny dialogu i współdziałania na gruncie akceptacji zasad ustrojowych zawartych w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Konsekwentnie utrwalamy swobody obywatelskie. Stwarzamy warunki, aby obywatele naszego kraju czuli się współgospodarzami swojego państwa, miasta, wsi czy zakładu pracy.

Sejm opowiada się za pogłębieniem i przyspieszeniem reform gospodarczych i społeczno-politycznych, poszerzaniem płaszczyzn porozumienia i współpracy w imię dobra wspólnego.

Zachodzące w ostatnich latach przemiany sprzyjają umacnianiu międzynarodowej pozycji naszego państwa. Polska znajduje się w nurcie zachodzących w Związku Radzieckim i innych krajach socjalistycznych przemian, służących umacnianiu siły i zawartości państw naszej wspólnoty. Dążymy do pełnej normalizacji stosunków ze wszystkimi państwami, w tym w zakresie współpracy gospodarczej, odprężenia i rozbrojenia. Szczególne znaczenie posiada normalizacja stosunków z państwami-wierzycielami. Sejm wyraża przekonanie, że dokonywane reformy, odzyskiwanie zdolności rozwojowych przez gospodarkę, będą sprzyjać realistycznemu podejściu do naszych postulatów przez państwa wierzycielskie.

Sejm stwierdza, że proces wszechstronnej przebudowy życia społecznego i gospodarczego, mający tak istotne znaczenie dla rozwoju wewnętrznego kraju, jak i jego pozycji na arenie międzynarodowej, stworzył trwały fundament dla realizacji szerokiego porozumienia narodowego na gruncie zdrowego rozsądku i wspólnych interesów całego społeczeństwa. Za takim porozumieniem opowiadają się wszystkie siły polityczne i społeczne skupione w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego, ogół obywateli naszego państwa.

Sejm, uznając reformę gospodarczą za sprawę nadrzędną, przyjął szeroko konsultowany i uzupełniony po referendum harmonogram wdrażania drugiego etapu reformy gospodarczej, jako szansę wprowadzania naszej gospodarki na tory trwałego, efektywnego rozwoju, zapewniającego wzrost poziomu życia obywateli naszego kraju. Wiążą się z tym przejściowe, dotkliwe skutki dla znacznej części społeczeństwa.

Sejm stwierdza, że w dotychczasowym procesie wdrażania zasad reformy gospodarczej występowały liczne niekonsekwencje i niezdecydowanie. Powodowało to w niektórych kręgach gospodarczych przekonanie o możliwości nieliczenia się z regułami gry ekonomicznej i realiami gospodarczymi kraju. Mając powyższe na względzie, Sejm podjął decyzję wyposażenie rządu w nadzwyczajne uprawnienia i upoważnienia. Sejm wyraża poparcie dla Wojciecha Jaruzelskiego, który wystąpił na X Kongresie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego z propozycją uchwalenia dodatkowych rozwiązań i pełnomocnictw, w celu przezwyciężenia biurokratycznych barier i starych nawyków oraz umocnienia i poszerzenia działań reformatorskich. Sejm udzielając nadzwyczajnych pełnomocnictw oczekuje od rządu bardziej konsekwentnego działania i szybszego reagowania na występujące trudności i zagrożenia oraz skuteczniejszej ochrony społeczeństwa przed przejściowymi dolegliwościami związanymi z reformowaniem gospodarki.

Reforma gospodarcza realizowana jest dla ludzi i przez ludzi, dlatego od naszej świadomości, sprawności i skuteczności działania zależy jej powodzenie.

Sejm uważa za niezbędne umocnienie kontroli procesu reformowania gospodarki, wspomagając rozwiązania, które służą wyzwalaniu samodzielności, odpowiedzialności i gospodarności, eliminując i zapobiegając temu, co hamuje rozwój i utrudnia postęp w reformowaniu i demokratyzacji. Kontroli Sejmu w tym zakresie służyć będzie w szczególności działalność Komisji Nadzwyczajnej do Kontroli Wdrażania Reformy Gospodarczej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca uwagę, że powstrzymywanie przemian przeprowadzanych w naszym kraju, bez względu na intencje czy powody, jest obiektywnie spychaniem narodu i państwa z drogi wiodącej do postępu cywilizacyjnego i dostatku materialnego. Skutki ostatnich niepokojów strajkowych już dziś poważnie obarczają start do przyspieszonej fazy realizacji reform. Sejm podkreśla, że wszelkie występujące napięcia i kwestie sporne powinny być rozwiązywane z poszanowaniem obowiązującego prawa, a nie w drodze niezgodnych z prawem strajków i wystąpień, które godzą w proces reform oraz osłabiają pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Nigdy w naszej historii nie osiągaliśmy swych celów, gdy emocje górowały nad rozsądkiem, a interesy partykularne nad ogólnospołecznymi.

Dlatego Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z całym zdecydowaniem opowiada się za umacnianiem i wzbogacaniem obranej drogi reform.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.14.119

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Reforma gospodarcza.
Data aktu: 11/05/1988
Data ogłoszenia: 21/05/1988