Zasady, tryb tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 stycznia 1987 r.
w sprawie zasad, trybu tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.

Na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz stypendialny, zwany dalej "funduszem", tworzy się w ramach budżetu Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Fundusz przeznaczony jest na stypendia dla studentów uniwersyteckich studiów prawniczych, zobowiązujących się do pracy w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury po ukończeniu nauki.
§  2.
1.
Dysponentem funduszu jest Prokurator Generalny.
2.
Prokurator Generalny wydziela odpowiednie środki funduszu do dyspozycji prokuratorów wojewódzkich.
§  3.
1.
Przyznanie stypendium następuje w drodze pisemnej umowy stypendialnej, zwanej dalej "umową", zawierajnej ze studentem przez prokuratora wojewódzkiego.
2.
Prokurator wojewódzki niezwłocznie po zawarciu umowy zawiadamia o tym pisemnie właściwą szkołę wyższą.
§  4.
1.
Stypendium może być przyznane studentowi, który zobowiązuje się do odbycia aplikacji prokuratorskiej oraz do pracy w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury przez okres pięciu lat po ukończeniu aplikacji i spełnia następujące warunki:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków prokuratora Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
posiada odpowiednie kwalifikacje moralne,
4)
ukończył drugi rok nauki,
5)
uzyskał w roku poprzedzającym zawarcie umowy średnią z ocen wpisanych do indeksu nie niższą niż 3,7.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Prokurator Generalny może zezwolić na zawarcie umowy ze studentem, który nie spełnia warunku określonego w ust. 1 pkt 5.
§  5.
1.
Miesięczna stawka stypendium wynosi 150% najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, z tym że wysokość stypendium nie może przekraczać miesięcznego wynagrodzenia aplikanta prokuratorskiego.
2.
Stypendyście, który ukończył rok nauki, uzyskując średnią z ocen wpisanych do indeksu nie niższą niż 4,0, oraz wykazał się zaangażowaniem w działalności społecznej, prokurator wojewódzki może przyznać na okres następnego roku dodatek do stypendium w wysokości 15% stypendium.
§  6.
Stypendium wypłacane jest przez 12 miesięcy w roku od pierwszego miesiąca następującego po dniu zawarcia umowy do ostatniego miesiąca, w którym stypendysta uzyskał dyplom ukończenia studiów w terminie określonym w regulaminie studiów.
§  7.
1.
Stypendium nie przysługuje na czas powtarzania przez stypendystę roku lub semestru studiów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie korzystania przez stypendystę z urlopu dziekańskiego.
3.
W uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza gdy powodem powtarzania roku lub semestru albo korzystania z urlopu dziekańskiego była długotrwała choroba lub inne szczególnie uzasadnione przyczyny, prokurator wojewódzki może przyznać stypendium na ten czas.
§  8.
Prokurator wojewódzki jest obowiązany:
1)
umożliwić stypendyście odbycie praktyk studenckich zawodowych w podległych jednostkach organizacyjnych,
2)
umożliwić stypendyście korzystanie z materiałów prokuratury przy opracowywaniu pracy dyplomowej,
3)
po uzgodnieniu ze stypendystą zgłaszać w szkole wyższej wnioski co do specjalizacji stypendysty oraz tematu jego pracy dyplomowej.
§  9.
1.
Do czasu ukończenia nauki umowa może być rozwiązana na mocy porozumienia stron lub przez każdą ze stron, z tym że prokurator wojewódzki może rozwiązać umowę tylko w razie zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 7 ust. 1 i 2.
2.
Prokurator wojewódzki rozwiązuje umowę, jeżeli stypendysta:
1)
został skreślony z listy studentów,
2)
przestał spełniać wymagania, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3.
3.
Rozwiązanie umowy przez prokuratora wojewódzkiego następuje za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.
§  10.
1.
W razie rozwiązania umowy obowiązek wypłacania stypendium ustaje z końcem miesiąca, w którym umowa została rozwiązana, a pobrane stypendium podlega zwrotowi.
2.
Pobrane stypendium nie podlega zwrotowi, jeżeli umowa została rozwiązana z powodu:
1)
powołania do zawodowej służby wojskowej,
2)
inwalidztwa I lub II grupy.
3.
Prokurator wojewódzki może na wniosek stypendysty odstąpić od żądania zwrotu stypendium w całości lub w części, jeżeli umowa stypendialna została rozwiązana z powodu:
1)
choroby trwającej dłużej niż 6 miesięcy,
2)
urodzenia dziecka i konieczności zapewnienia mu opieki,
3)
zmiany miejsca stałego pobytu stypendysty, spowodowanej zawarciem związku małżeńskiego, jeżeli czas dojazdu z nowego miejsca zamieszkania powszechnymi środkami komunikacji (Polskie Koleje Państwowe lub Państwowa Komunikacja Samochodowa) do siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej podległej prokuratorowi wojewódzkiemu i z powrotem przekracza 2 godziny,
4)
innych przyczyn nie zawinionych przez stypendystę.
§  11.
W sprawach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 7 ust. 3, prokurator wojewódzki zasięga opinii dziekana wydziału prawa właściwej szkoły wyższej.
§  12.
Prokurator wojewódzki może za zgodą lub na wniosek stypendysty przekazać prawa i obowiązki wynikające z umowy innemu prokuratorowi wojewódzkiemu.
§  13.
1.
Prokurator wojewódzki jest obowiązany mianować absolwenta-stypendystę, który zgłosił się w celu nawiązania stosunku służbowego, aplikantem w jednostce organizacyjnej prokuratury określonej w umowie.
2.
Prokurator wojewódzki odmawia zatrudnienia absolwenta-stypendysty, jeżeli:
1)
absolwent-stypendysta przestał spełniać wymagania określone w § 4 ust. 1 pkt 1-3,
2)
zaistniały okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2.
§  14.
Pobrane stypendium podlega zwrotowi w całości, jeśli absolwent-stypendysta:
1)
odmówił podjęcia służby,
2)
nie został zatrudniony z powodu zaprzestania spełniania wymagań, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3.
§  15.
W razie zwolnienia ze służby aplikanta, asesora lub prokuratora zatrudnionego na podstawie umowy stypendialnej z przyczyn określonych w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138), pobrane stypendium podlega zwrotowi:
1)
w całości - jeżeli stypendysta nie przepracował w prokuraturze co najmniej jednego roku,
2)
w części proporcjonalnej do nie przepracowanego okresu, o którym mowa w § 4 ust. 1 - jeżeli stypendysta przepracował w prokuraturze co najmniej jeden rok.
§  16.
Prokurator wojewódzki może rozłożyć podlegające zwrotowi stypendium na raty, z terminem ich uiszczenia nie przekraczającym 7 lat.
§  17.
Prokurator Generalny na wniosek stypendysty może umorzyć podlegające zwrotowi stypendium w całości lub w części, jeżeli przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.
§  18.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy o stypendiach fundowanych.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.6.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady, tryb tworzenia i wykorzystywania funduszu stypendialnego w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz warunków przyznawania stypendiów z tego funduszu.
Data aktu: 30/01/1987
Data ogłoszenia: 06/03/1987
Data wejścia w życie: 06/03/1987