Rozwój i lepsze wykorzystanie potencjału rzemiosła.

UCHWAŁA Nr 33
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 marca 1987 r.
w sprawie rozwoju i lepszego wykorzystania potencjału rzemiosła.

W celu stworzenia korzystnych warunków rozwoju oraz wykorzystania potencjału rzemiosła do zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i gospodarczych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W toku realizacji programów rozwoju drobnej wytwórczości i usług na lata 1986-1990 terenowe organy administracji państwowej, uwzględniając warunki lokalne, będą dążyć do zapewnienia rozwoju i efektywniejszego wykorzystania potencjału rzemiosła, zgodnie z potrzebami społeczno-gospodarczymi terenu. Dotyczy to w szczególności:
1)
usług bytowych, w tym zwłaszcza usług konserwacyjno-naprawczych i remontowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ludności małych miast i wsi,
2)
przetwórstwa rolno-spożywczego, budowy małych piekarni i ciastkarni, masarni, młynów gospodarczych, wytwórni wód gazowanych itp.,
3)
produkcji materiałów w oparciu o surowce lokalne i odpadowe, zwłaszcza na potrzeby budownictwa mieszkaniowego,
4)
regeneracji części zamiennych i podzespołów, produkcji części zamiennych, szczególnie do maszyn i narzędzi rolniczych, oraz części zamiennych na zaopatrzenie usług bytowych,
5)
produkcji i usług na eksport, zwłaszcza usług specjalistycznych, wyrobów charakterystycznych dla rzemieślniczego sposobu wytwarzania, wyrobów rzemiosła artystycznego, jak również produkcji antyimportowej,
6)
usług i produkcji maszyn, urządzeń oraz innych artykułów na rzecz ochrony środowiska,
7)
wdrażania osiągnięć naukowo-technicznych i produkcji polegającej na zastosowaniu osiągnięć naukowo-technicznych, w szczególności specjalistycznego oprzyrządowania i aparatury kontrolno-pomiarowej.
2.
Terenowe organy administracji państwowej, po zasięgnięciu opinii właściwych organizacji rzemiosła, do końca I półrocza 1987 r. dokonają przeglądu oraz oceny potrzeb społecznych i gospodarczych, których charakter i usytuowanie wskazuje na celowość szerszego wykorzystania potencjału gospodarczego rzemiosła do ich zaspokajania, i określą kierunki dalszych prac mających na celu rozwój rzemiosła.
§  2.
1.
Terenowe organy administracji państwowej, wydając uprawnienia do prowadzenia działalności rzemieślniczej, powinny preferować kierunki działalności gospodarczej, określone w § 1, a zwłaszcza potrzeby wynikające z nie zaspokojonego popytu na usługi i wyroby rzemieślnicze.
2.
Polityka wydawania uprawnień, o których mowa w ust. 1, powinna być wspierana przez:
1)
przydziały lokali i działek pod budowę zakładów rzemieślniczych,
2)
zaopatrywanie usług bytowych, szczególnie ważnych dla danego terenu, z puli towarów i materiałów rynkowych będących w dyspozycji wojewodów (prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
3.
Polityka wydawania uprawnień, o których mowa w ust. 1, powinna w szczególności uwzględniać:
1)
dążenie do rejestrowania działalności gospodarczej prowadzonej bez wymaganych uprawnień,
2)
możliwości zatrudnienia emerytów i rencistów,
3)
występowanie lokalnych nadwyżek wolnych rąk do pracy.
§  3.
Terenowe organy administracji państwowej, w celu zapewnienia realizacji zadań zawartych w programach, o których mowa w § 1, w porozumieniu z właściwymi jednostkami organizacyjnymi będą występować do rad narodowych z wnioskami w sprawie zakresu i poziomu ulg w podatku od nieruchomości dla zakładów rzemieślniczych świadczących usługi bytowe i wdrażających osiągnięcia naukowo-techniczne, zakładów rzemiosł artystycznych lub wymagających lokali o znacznej powierzchni oraz z wnioskami o niezbędne ulgi i zwolnienia w innych podatkach i opłatach lokalnych, a także w świadczeniach na fundusz miejski i gminny.
§  4.
Minister Finansów w ramach obowiązujących zasad opodatkowania zapewni stosowanie ulg i zwolnień wspierających rozwój działalności, o której mowa w § 1, dostosowując okresowo system tych ulg i zwolnień do zmieniających się warunków wykonywania tej działalności.
§  5.
W ramach obowiązującego systemu zaopatrzenia dla drobnej wytwórczości należy ująć potrzeby zaopatrzenia rzemiosła w zakresie materiałów, paliw, energii i maszyn, z uwzględnieniem remontów, budowy, modernizacji i konserwacji obiektów służących działalności wytwórczej i usługowej rzemiosła.
§  6.
Zaleca się Prezesom Narodowego Banku Polskiego i Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej, aby w polityce kredytowej w ramach własnych środków w szerszym zakresie uwzględniali rozwój działalności rzemieślniczej, o której mowa w § 1, zarówno w dostępie do kredytu, jak i w stawkach oprocentowania.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.13.112

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój i lepsze wykorzystanie potencjału rzemiosła.
Data aktu: 23/03/1987
Data ogłoszenia: 29/04/1987
Data wejścia w życie: 29/04/1987