Szczegółowy tryb oraz zasady przydzielania i rozliczania środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej na działalność zakładowych ośrodków kształcenia i informacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 12 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowego trybu oraz zasad przydzielania i rozliczania środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej na działalność zakładowych ośrodków kształcenia i informacji.

Na podstawie § 3 uchwały nr 35 Rady Ministrów z dnia 19 marca 1985 r. w sprawie przeznaczania środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej na upowszechnianie wśród załóg przedsiębiorstw państwowych wiedzy ekonomicznej, prawnej, społeczno-politycznej i obronnej (Monitor Polski Nr 6, poz. 44) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Środki Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej są przydzielane na uzupełnienie środków własnych przedsiębiorstw wydatkowanych na działalność zakładowych ośrodków kształcenia i informacji, zwanych dalej "ośrodkami", powołanych w przedsiębiorstwach państwowych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz w przedsiębiorstwach państwowych, w których potrzeba powołania ośrodka została uznana przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia stopnia wojewódzkiego i czynniki społeczno-polityczne.
§  2.
1. 2
Przedsiębiorstwa państwowe składają do akceptacji terenowemu organowi administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego roczne preliminarze wydatków na działalność ośrodków, które mają być refundowane ze środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, w terminie do dnia 15 sierpnia roku poprzedniego.
2.
Preliminarz nie może obejmować wydatków na działalność, o której mowa w § 1 uchwały nr 35 Rady Ministrów z dnia 19 marca 1985 r. w sprawie przeznaczania środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej na upowszechnianie wśród załóg przedsiębiorstw państwowych wiedzy ekonomicznej, prawnej, społeczno-politycznej i obronnej (Monitor Polski Nr 6, poz. 44), finansowanych dotychczas w ramach kosztów własnych przedsiębiorstwa, która zostanie przejęta przez ośrodki. Preliminarz nie może obejmować również wydatków na szkolenie ponoszonych w ciężar kosztów w zakresie i na zasadach określonych w uchwale nr 263 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1982 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczeń przysługujących tym pracownikom (Monitor Polski z 1983 r. Nr 1, poz. 6).
3.
Refundacja wydatków w ramach akceptowanego preliminarza, o którym mowa w ust. 1, następuje dwukrotnie na wniosek przedsiębiorstwa, złożony w terminie 15 dni po zakończeniu każdego półrocza. Preliminarz powinien zawierać szczegółowe rozliczenie wydatków faktycznie poniesionych w danym okresie w oparciu o dane księgowe.
4.
Formę tych rozliczeń ustala organ administracji państwowej, o którym mowa w § 2 ust. 1, kierując się ogólnymi zasadami rozliczeń wydatków z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  3.
Ze środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej mogą być refundowane środki wydatkowane na realizację zadań ośrodków, o których mowa w § 4 ust. 1 uchwały nr 34 Rady Ministrów z dnia 19 marca 1985 r. w sprawie realizacji przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych, w zakresie:
1)
wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych w ośrodkach,
2)
zakupów przedmiotów nietrwałych, niezbędnych do prowadzenia działalności ośrodków,
3)
zakupów materiałów informacyjnych i szkoleniowych służących dokształcaniu,
4)
honorariów, wynagrodzeń bezosobowych, diet i kosztów przejazdów oraz zakwaterowania wykładowców szkolenia.
§  4.
1. 3
Ogólna kwota wydatków podlegających refundacji ze środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej nie może przekroczyć w skali roku kalendarzowego:
1)
0,5% kwoty wynagrodzeń zaliczanych do kosztów danego roku dla przedsiębiorstw zatrudniających do 1.500 osób,
2)
0,4% kwoty wynagrodzeń zaliczanych do kosztów danego roku dla przedsiębiorstw zatrudniających od 1.501 do 3.000 osób,
3)
0,2% kwoty wynagrodzeń zaliczanych do kosztów danego roku dla przedsiębiorstw zatrudniających od 3.001 do 7.000 osób,
4)
0,1% kwoty wynagrodzeń zaliczanych do kosztów danego roku dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 7.000 osób.
1a. 4
Kwoty wydatków, o których mowa w ust. 1, refunduje się proporcjonalnie do okresu działania ośrodka.
2.
Kwoty wydatków na cele, o których mowa w § 3, uwzględnia się w rocznych planach Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
3. 5
(skreślony).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 kwietnia 1985 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 stycznia 1988 r. (M.P.88.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 stycznia 1988 r. (M.P.88.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 stycznia 1988 r. (M.P.88.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
4 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 stycznia 1988 r. (M.P.88.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
5 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 stycznia 1988 r. (M.P.88.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb oraz zasady przydzielania i rozliczania środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej na działalność zakładowych ośrodków kształcenia i informacji.
Data aktu: 12/08/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985, 05/04/1985