Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych".

UCHWAŁA Nr 84
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1985 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, innym osobom fizycznym oraz społecznym zbiorowościom w uznaniu ich wieloletniej, aktywnej pracy zawodowej i działalności oraz zasług dla rozwoju budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, w szczególności w zakresie:
1)
przedterminowego wykonania zadań produkcyjnych,
2)
obniżania kosztów produkcji i podnoszenia jej jakości,
3)
wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych,
4)
podnoszenia stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy,
5)
kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych.
§  3.
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
§  4.
1. 1
Odznaka stanowi kompozycję brył architektonicznych o wymiarach 30 mm x 30 mm. Na licowej stronie odznaki znajduje się wyryty w głąb orzeł piastowski. Na odwrocie odznaki znajduje się kompozycja liternicza w kształcie trójkąta z napisem "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", a pod napisem znajduje się stylizowana gałązka lauru. Odznaka jest zawieszona na klamrze, z którą jest połączona kwadratowym ogniwem. Pod klamrą jest wmontowana agrafka. Odznaka jest wykonana z tombaku w trzech kolorach: brązowym platynowanym, srebrnym oksydowanym i złotym.
2.
Wzór odznaki zawiera załącznik do uchwały.
§  5. 2
Odznakę nadaje Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.
§  6.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna - po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi, który posiada odznakę srebrną, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W szczególnych wypadkach może być nadana pracownikowi odznaka złota lub srebrna mimo nieotrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
4.
Osobom fizycznym innym niż wymienione w ust. 1 nadaje się odznakę w zależności od stopnia zasług, bez uzależnienia od okresu ich działalności i od otrzymania odznaki niższego stopnia.
5.
Społecznym zbiorowościom nadaje się odznakę złotą.
§  7.
1.
Odznaka jest nadawana na wniosek:
1)
naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelnych władz organizacji społecznych i zawodowych oraz zarządów centralnych związków spółdzielczych,
3)
kierowników jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać;
1)
w odniesieniu do osoby, która ma być wyróżniona: dane osobowe, miejsce pracy i stanowisko służbowe, posiadane odznaczenia, szczegółowe uzasadnienie, a w odniesieniu do pracowników budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych - ponadto opinię rady pracowniczej oraz zakładowej organizacji politycznej i związkowej,
2)
w odniesieniu do społecznej zbiorowości, która ma być wyróżniona: jej nazwę i siedzibę, datę utworzenia, posiadane odznaczenia oraz szczegółowe uzasadnienie.
3.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawiane najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem wręczenia odznaki.
§  8.
1. 3
Odznakę wręcza Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej lub osoba przez niego upoważniona, wraz z dokumentem stwierdzającym nadanie odznaki.
2.
Wręczenie odznaki odbywa się uroczyście, w szczególności z okazji "Dnia Budowlanych", "Dnia Chemika", świąt państwowych lub oddania do eksploatacji nowego obiektu budowlanego.
3.
Odznakę nadaną osobie fizycznej nosi się na prawej stronie piersi.
4.
Odznakę nadaną społecznej zbiorowości przypina się do sztandaru zakładowego.
§  9.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej odznaką na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2. 4
Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  10.
1. 5
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.
2.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  11.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub dokumentu.
§  12. 6
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Ministerstwa Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.
§  13.
Osoby, którym nadano odznakę "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawa związane z jej nadaniem.
§  14.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 218 Rady Ministrów z dnia 15 października 1971 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" (Monitor Polski Nr 53, poz. 343),
2)
zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 26 października 1971 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 53, poz. 345).
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  7

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY DLA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁóW BUDOWLANYCH"

(pominięty)
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 1 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
2 § 5 zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
4 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
5 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 3 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
6 § 12 zmieniony przez § 2 pkt 3 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.
7 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 18 czerwca 1986 r. (M.P.86.19.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.13.98

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych".
Data aktu: 28/05/1985
Data ogłoszenia: 18/06/1985
Data wejścia w życie: 18/06/1985