Usprawnienie gospodarki paszami.

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1979 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki paszami.

W celu zwiększenia zainteresowania producentów rolnych lepszym wykorzystaniem własnych zasobów paszowych oraz poprawy efektywności gospodarowania paszami Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rolnikom indywidualnym przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 3 zł za 1 kg nie pobranej, a przysługującej z tytułu umów kontraktacyjnych na dostawę zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych oraz z tytułu prowadzenia hodowli, dostawy zwierząt hodowlanych i użytkowych - paszy treściwej, w ilości określonej w odrębnych przepisach; dotyczy to również umów kooperacyjnych.
2.
Ekwiwalent przysługuje także rolnikom indywidualnym, którzy w grudniu 1979 r. nabyli uprawnienia do zakupu pasz.
§  2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów ustali w terminie do dnia 2 stycznia 1980 r. zasady premiowania pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej za oszczędność pasz.
§  3.
Ministrowie Rolnictwa oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" ustalą limity przydziału pasz treściwych na potrzeby rolnictwa w poszczególnych województwach. Rozdzielniki pasz dla jednostek gospodarki uspołecznionej ustalone zostaną według zasad określonych przez Ministra Rolnictwa.
§  4.
Wojewodowie powołają wojewódzkie zespoły gospodarki paszowej pod swoim przewodnictwem.
§  5.
Do zadań wojewódzkich zespołów do spraw gospodarki paszowej należy:
1)
rozdział pasz z zasobów państwowych między poszczególne gminy dla rolników indywidualnych, z uwzględnieniem poziomu produkcji zwierzęcej i wykorzystywania zasobów własnych pasz,
2)
kontrola gospodarki paszowej i ocena efektywności zużycia pasz,
3)
podejmowanie niezbędnych środków w celu skutecznego przeciwdziałania próbom naruszania dyscypliny przydziału i sprzedaży pasz treściwych,
4)
podejmowanie działań zmierzających do rozszerzenia upraw zbóż oraz wysokowydajnych roślin pastewnych, poprawy zbiorów, konserwacji, przechowywania i efektywnego zużycia pasz.
§  6.
Naczelnicy gmin powołają gminne zespoły do spraw gospodarki paszowej pod swoim przewodnictwem. Do gminnych zespołów stosuje się odpowiednio przepisy § 5.
§  7.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej zapewni pełne wykonanie planu importu zbóż i pasz (w tym komponentów wysokobiałkowych) w roku gospodarczym 1979/80. W razie niewykonania planu importu w 1979 r. należy powstałe zaległości zrealizować w pełni w 1980 r.
§  8.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do zorganizowania wymiany żyta na ziarno kukurydzy w gospodarstwach indywidualnych w relacji 1:1, bez stosowania dopłat wynikających z różnicy cen.
§  9.
Minister Finansów zapewni środki z budżetu Państwa na cele określone w uchwale.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" określi:
1)
szczegółowe wytyczne w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały, a także
2)
w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego zasady informacji dotyczących dostaw pasz z zasobów państwowych i wypłaty ekwiwalentu.
§  11.
Minister Rolnictwa będzie przedstawiał Prezesowi Rady Ministrów informacje o przebiegu realizacji uchwały.
§  12.
Przepisy dotyczące:
1)
wojewodów - stosuje się odpowiednio do prezydentów miast stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelników gmin - stosuje się odpowiednio do innych terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  13. 1
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1980 r.
1 § 13 zmieniony przez § 1 uchwały nr 79 z dnia 5 września 1980 r. (M.P.80.21.100) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 września 1980 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.30.155

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usprawnienie gospodarki paszami.
Data aktu: 20/12/1979
Data ogłoszenia: 28/12/1979
Data wejścia w życie: 01/01/1980