Zamek Królewski w Warszawie.

UCHWAŁA Nr 169
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1979 r.
w sprawie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Podjęta przez Biuro Polityczne KC PZPR w 1971 r. decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie spotkała się z powszechnym uznaniem i gorącym przyjęciem całego społeczeństwa. Dzięki środkom finansowym zebranym w wyniku powszechnej ofiarności organizacji zawodowych i społecznych oraz robotników, chłopów i inteligencji z całego kraju, a także ofiarności środowisk polonijnych, odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie jako pomnika historii i kultury narodowej oraz jej dziejów zbliża się do ukończenia. Tym dziełem kieruje Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Inicjuje on i organizuje zbiórkę środków na odbudowę Zamku, opracował założenia odbudowy i urządzenia wnętrz, czuwa nad przebiegiem odbudowy, dba o jak najwierniejsze odtworzenie wszystkich pomieszczeń Zamku oraz ich wystroju architektonicznego i historyczno-artystycznego.

Odbudowany i przywrócony Narodowi Polskiemu Zamek Królewski w Warszawie wraz z jego zabytkami będzie odgrywać ważną rolę skarbnicy wiedzy o historii i kulturze Narodu Polskiego. Będzie pomnikiem łączącym przeszłe , współczesne i przyszłe pokolenia Polaków, świadectwem ciągłości narodowych dziejów. Odbudowany Zamek Królewski będzie odgrywać ważną rolę w życiu społecznym i kulturalnym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Rada Ministrów na wniosek Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie uchwala, co następuje:

§  1.
Powołuje się organizację państwową pod nazwą "Zamek Królewski w Warszawie - Pomnik Historii i Kultury Narodowej", zwaną dalej "Zamkiem Królewskim w Warszawie".
§  2.
Zamek Królewski w Warszawie będzie instytucją ilustrującą historię Polski i jej państwowości, kształtowanie i rozwój oświaty, kultury i nauki na przestrzeni dziejów. Zamek Królewski w Warszawie będzie przypominać społeczeństwu najpiękniejsze i najwznioślejsze wydarzenia z ojczystej historii, przedstawiać fakty i okoliczności towarzyszące życiu państwowemu i publicznemu, krzewić i rozwijać umiłowanie piękna.
§  3.
Zamek Królewski w Warszawie będzie służyć współczesnym potrzebom życia państwowego, społecznego i kulturalnego. W salach Zamku odbywać się będą uroczystości o charakterze państwowym i narodowym o szczególnym znaczeniu politycznym, społecznym, naukowym, artystycznym i kulturalnym.
§  4.
1.
Tworzy się Dyrekcję Zamku Królewskiego w Warszawie.
2.
Zadaniem Dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie jest kontynuowanie prac związanych z odbudową i wyposażeniem Zamku, w celu przystosowania go do spełniania zadań określonych w § 2 i 3, przejmowanie odbudowanych części Zamku, należyte jego utrzymanie i należyte funkcjonowanie wszystkich jego obiektów i pomieszczeń.
3.
Szczegółowy zakres działania Dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie oraz jego organizację wewnętrzną określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
4.
Zamek Królewski w Warszawie podlega Ministrowi Kultury i Sztuki i stanowi zakład budżetowy.
§  5.
1.
Dyrekcją Zamku Królewskiego w Warszawie kieruje dyrektor przy pomocy zastępców.
2.
Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Sztuki. Zastępców dyrektora powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki.
§  6.
Po zakończeniu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, jego wyposażeniu i oddaniu do użytku na cele określone w § 2 i 3 Minister Kultury i Sztuki powoła Radę Zamku jako organ doradczo-opiniodawczy współdziałający z Dyrekcją Zamku. W skład Rady powinni wejść przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, związków zawodowych oraz przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych i twórczych.
§  7.
Muzeum Narodowe w Warszawie przekaże na wyposażenie Zamku Królewskiego w Warszawie zbiory, które zostały uratowane i pochodzą z Zamku, jak też niektóre własne zbiory.
§  8.
Zaleca się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, zarządom centralnych związków spółdzielni oraz zarządom organizacji społecznych i związków twórczych udzielanie wszechstronnej pomocy w pracach związanych z odbudową i wyposażeniem Zamku Królewskiego w Warszawie.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.28.144

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zamek Królewski w Warszawie.
Data aktu: 05/11/1979
Data ogłoszenia: 21/11/1979
Data wejścia w życie: 21/11/1979