Uiszczanie opłat paszportowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 listopada 1972 r.
w sprawie uiszczenia opłat paszportowych.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o paszportach (Dz. U. z 1967 r. Nr 17, poz. 81 i z 1971 r. Nr 28, poz. 261) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Opłaty paszportowe za paszporty i dokumenty podróży oraz wznowienie ich ważności i dokonywanie w nich zmian uiszcza się na konto Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w Narodowym Banku Polskim - gotówką, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4, w kasach tego banku albo trzyodcinkowym przekazem za pośrednictwem oddziałów PKO, ajencji PKO w zakładach pracy i placówek pocztowych. Opłaty uiszczane w oddziałach PKO, ajencjach PKO w zakładach pracy i placówkach pocztowych mogą być wnoszone również na rachunek pomocniczy Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w VI Oddziale PKO w Warszawie.
2.
Dowodem uiszczenia gotówką opłat paszportowych za paszporty i dokumenty podróży oraz za wznowienie ich ważności i dokonywanie w nich zmian jest pokwitowanie Narodowego Banku Polskiego, a w wypadku uiszczenia opłaty w oddziale PKO, ajencji PKO w zakładzie pracy lub placówce pocztowej - odcinek przekazu, na którym przyjęcie opłaty stwierdzone zostało przez oddział PKO, ajencję PKO w zakładzie pracy lub placówkę pocztową. Pokwitowanie to lub odcinek należy złożyć organom właściwym w sprawach paszportowych, zwanym dalej "organami paszportowymi", w chwili odbioru któregokolwiek z dokumentów wymienionych w ust. 1.
3.
Organy paszportowe mogą odmówić przyjęcia dowodów uiszczenia opłat paszportowych, jeżeli nazwisko osoby zobowiązanej do wpłaty, cel wniesionej opłaty lub konto, na które opłata ta powinna być przekazana, nie zostało wpisane lub wpisane zostało niewłaściwie albo w sposób nieczytelny.
§  2.
1.
Opłatę paszportową od podań o wydanie paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego i dokumentu podróży oraz o poczynienie w nich zmian lub wznowienie ich ważności, jak również od odwołań w tych sprawach uiszcza się w formie znaczków opłaty paszportowej, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4.
2.
Przy uiszczaniu opłaty paszportowej określonej w ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 10 i 11 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1958 r. w sprawie pobierania i uiszczania opłaty skarbowej (Monitor Polski z 1958 r. Nr 3, poz. 12 i 1964 r. Nr 83, poz. 392).
§  3.
1.
Opłatę paszportową za wydanie lub wznowienie ważności wkładki paszportowej do dowodu osobistego, a także za każdorazowe następne wykorzystanie jej po wydaniu lub wznowieniu ważności, uiszcza się w formie znaczków opłat paszportowych.
2.
Uiszczenia opłaty paszportowej, o której mowa w ust. 1, dokonuje osoba zainteresowana przez naklejenie znaczków we wkładce w przeznaczonym do tego miejscu. Znaczki te kasują organy kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy PRL.
3.
Osoby uiszczające opłatę paszportową według stawek ulgowych obowiązane są okazać polskim organom kontroli granicznej dokument stwierdzający uprawnienia do korzystania z ulgi.
§  4.
1.
Urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej upoważnione do występowania w sprawach paszportowych do organów paszportowych uiszczają opłatę paszportową za podania, paszporty i dokumenty podróży, jak również za wznawianie ich ważności i dokonywanie ich zmian przelewem na konto Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w Narodowym Banku Polskim, składając do banku polecenie przelewu - po otrzymaniu noty przewidzianej w ust. 3. Narodowy Bank Polski poświadcza zleceniodawcy złożenie polecenia przelewu do realizacji dla udokumentowania przez zleceniodawcę wobec właściwego organu paszportowego faktu uiszczenia opłaty paszportowej. Poświadczenie to uzyskuje zleceniodawca za pomocą formularza "Potwierdzenie wykonania polecenia przelewu".
2.
Wysokość należności z tytułu opłat paszportowych uiszczanych w trybie określonym w ust. 1 ustala się na podstawie "rejestru opłat paszportowych" prowadzonego przez organy paszportowe.
3.
W dniach piętnastego i ostatniego każdego miesiąca organy paszportowe wystawiają noty obciążające urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej (ust. 1) należnością z tytułu opłat paszportowych za okres ubiegły. Noty te należy wystawiać w trzech egzemplarzach, z których jeden przesyła się urzędowi, instytucji państwowej lub jednostce gospodarki uspołecznionej, drugi Centralnemu Funduszowi Turystyki i Wypoczynku, trzeci pozostaje w organie paszportowym.
4.
W aktach sprawy paszportowej należy odnotować numer pozycji rejestru (ust. 2), pod którym wpisana zostaje należność z tytułu opłaty paszportowej.
5.
Uiszczenie opłaty paszportowej przez urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej powinno nastąpić w terminie dziesięciu dni od daty doręczenia noty obciążającej.
6.
Organy paszportowe mogą uzależnić dokonywanie dalszych czynności paszportowych od uiszczenia zaległych należności z tytułu opłat paszportowych.
§  5.
1.
Opłata paszportowa podlega zwrotowi, jeżeli została uiszczona nienależnie albo jeżeli pomimo uiszczenia opłaty nie wydano dokumentu lub nie wprowadzano w nim zmian.
2.
Opłata paszportowa od podań i odwołań nie podlega zwrotowi.
§  6.
Zwrotu opłaty paszportowej w wypadkach określonych w § 5 ust. 1 dokonuje Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku na wniosek osoby zainteresowanej złożony we właściwym organie paszportowym.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 grudnia 1959 r. w sprawie uiszczania opłat paszportowych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 103, poz. 555 i z 1966 r. Nr 6, poz. 53).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.52.277

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat paszportowych.
Data aktu: 31/10/1972
Data ogłoszenia: 25/11/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973