Gospodarka finansowa generalnego realizatora inwestycji i trybu finansowania inwestycji objętych generalną realizacją.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1971 r.
w sprawie gospodarki finansowej generalnego realizatora inwestycji i trybu finansowania inwestycji objętych generalną realizacją.

Na podstawie § 4 pkt 3 uchwały nr 268 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1971 r. w sprawie generalnego realizatora inwestycji (Monitor Polski Nr 59, poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki, o których mowa w § 2 i § 3 ust. 1 uchwały nr 268 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1971 r. w sprawie generalnego realizatora inwestycji (Monitor Polski Nr 59, poz. 392), wykonujące równocześnie działalność generalnego realizatora inwestycji, prowadzą gospodarkę finansową według zasad obowiązujących dla ich podstawowej działalności, ze zmianami wynikającymi z zarządzenia.
2.
Generalny realizator inwestycji, który pełni tylko funkcję organizatora i koordynatora procesu inwestycyjnego, prowadzi gospodarkę finansową według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa obrotu zaopatrzeniowego, ze zmianami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
§  2.
Działalność generalnego realizatora inwestycji, o którym mowa w § 1 ust. 1, prowadzona jest według zasad pełnego wewnętrznego lub ograniczonego rozrachunku gospodarczego.
§  3.
Środki obrotowe związane z działalnością generalnego realizatora inwestycji finansowane są w pełni kredytem bankowym, oprocentowanym na podstawie odrębnych przepisów. Środki te są wyodrębniane w ewidencji i sprawozdawczości.
§  4.
1.
Generalny realizator inwestycji tworzy fundusz ryzyka z odpisów obciążających koszt własny zrealizowanej i sprzedanej inwestycji (zadania inwestycyjnego), pod datą dokonania sprzedaży.
2.
Odpisu na fundusz ryzyka dokonuje się w wysokości do 3% od wartości sprzedanej inwestycji (zadania inwestycyjnego); nie może on przekroczyć osiągniętego zysku.
3.
Z funduszu ryzyka generalny realizator inwestycji pokrywa:
1)
straty działalności operacyjnej,
2)
kary umowne płacone kontrahentom w związku z pełnieniem funkcji generalnego realizatora inwestycji,
3)
koszty usunięcia błędów i usterek w okresie działania rękojmi za wady,
4)
inne odszkodowania wynikłe w związku z pełnieniem funkcji generalnego realizatora inwestycji.
4.
Koszty, o których mowa w ust. 3 pkt 2-4, obciążają fundusz ryzyka w wysokości przekraczającej odszkodowania i kary umowne otrzymane lub należne od kontrahentów.
§  5.
1.
Środki funduszu ryzyka gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
2.
Jeżeli środki zgromadzone na rachunku funduszu okażą się niewystarczające na pokrycie zobowiązań generalnego realizatora inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2-4, bank może udzielić kredytu antycypacyjnego do wysokości 50% planowanych na dany rok odpisów.
3.
Na przejściowe zasilenie funduszu ryzyka mogą być udzielane pożyczki z funduszu rezerwowego (funduszu środków obrotowych) zjednoczenia.
4.
Zobowiązania obciążające fundusz ryzyka, które nie zostały pokryte z zachowaniem zasad określonych w ust. 2 i 3, stanowią straty nadzwyczajne.
5.
Ewidencja wydatków pokrytych z funduszu ryzyka powinna umożliwić ich podział według umów oraz celów, których dotyczą.
6.
Połowa nie wykorzystanych środków funduszu ryzyka przechodzi na następny rok, a pozostałość przenosi się na rachunek wyników.
§  6.
1.
Podstawą zawarcia umowy kredytowej między bankiem a inwestorem, określonej w przepisach o finansowaniu inwestycji, jest porozumienie wstępne inwestora z generalnym realizatorem inwestycji.
2.
Spłata kredytu inwestycyjnego wraz z odsetkami następuje według ogólnie obowiązujących zasad finansowania inwestycji.
3.
Uruchamianie kredytu inwestycyjnego dla inwestora następuje stosownie do warunków umowy zawartej między inwestorem a generalnym realizatorem inwestycji.
§  7.
Jeżeli odsetki karne płacone przez inwestora bankowi z tytułu niedotrzymania planowanego terminu przekazania inwestycji do użytku przewyższają odszkodowania i kary umowne należne od generalnego realizatora inwestycji, a przekroczenie terminu nastąpiło z winy generalnego realizatora inwestycji, jest on obowiązany pokryć stratę poniesioną przez inwestora z tego tytułu z funduszu ryzyka, z tym że przepisy § 5 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.59.393

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarka finansowa generalnego realizatora inwestycji i trybu finansowania inwestycji objętych generalną realizacją.
Data aktu: 26/11/1971
Data ogłoszenia: 27/12/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972