Zwiększenie i zmniejszenie funduszu statutowego w przedsiębiorstwie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 kwietnia 1971 r.
w sprawie zwiększania i zmniejszania funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie § 13 ust. 2 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) i § 9 ust. 2 uchwały nr 177 Rady Ministrów, z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 294) oraz § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz statutowy przedsiębiorstwa odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych i zachodzące w nim zmiany.
2.
Fundusz statutowy dzieli się na:
1)
fundusz statutowy w środkach trwałych, obejmujący środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
2)
fundusz statutowy w środkach obrotowych.
§  2.
W przedsiębiorstwach nowo utworzonych fundusz statutowy stanowi równowartość otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych i obrotowych oraz dotacji budżetowych na nabycie lub wytworzenie środków obrotowych.
§  3.
1.
Fundusz statutowy w środkach trwałych podlega zwiększeniu o:
1)
środki trwałe i wartości niematerialne i prawne przyjęte do eksploatacji w wyniku zakończenia inwestycji i po uregulowaniu zobowiązań wobec dostawców (wykonawców) inwestycji oraz spłacie wszelkich innych zadłużeń związanych z realizacją inwestycji, w tym także zaciągniętych kredytów bankowych,
2)
wartość zakończonych remontów kapitalnych w przedsiębiorstwach, w których zgodnie z odrębnymi przepisami wartość ta zmniejsza umorzenie środków trwałych,
3)
nieodpłatnie otrzymane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
4)
podwyżki cen środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku urzędowej zmiany cen,
5)
nadwyżkę umorzenia ponad wartość początkową likwidowanych środków trwałych w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Fundusz statutowy w środkach trwałych podlega zmniejszeniu o:
1)
kwoty okresowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2)
nieodpłatnie przekazane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
3)
obniżki cen środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku urzędowej zmiany cen,
4)
nie umorzona część wartości początkowej likwidowanych środków trwałych w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
3.
Fundusz statutowy w środkach obrotowych podlega zwiększeniu o:
1)
część zysku bilansowego, która zgodnie z odrębnymi przepisami może być na ten cel przeznaczona,
2)
dotacje otrzymane z budżetu lub ze środków funduszów specjalnych na ten cel przeznaczone,
3)
wzrost wartości środków obrotowych w wyniku urzędowej zmiany cen, o ile przepisy wprowadzające tę zmianę tak stanowią,
4)
wartość nieodpłatnie otrzymanych środków obrotowych,
5)
wartość środków obrotowych przyjętych do eksploatacji w wyniku zakończenia inwestycji i po uregulowaniu zobowiązań wobec dostawców (wykonawców) inwestycji oraz spłacie wszelkich innych zadłużeń związanych z realizacją inwestycji, w tym także zaciągniętych kredytów bankowych,
6)
wartość środków obrotowych nabytych ze środków funduszów specjalnych i przekazanych przedsiębiorstwu.
4.
Fundusz statutowy w środkach obrotowych podlega zmniejszeniu o:
1)
nadwyżkę odpisów z zysku przewidzianych w przepisach regulujących zasady gospodarki finansowej ponad zysk bilansowy,
2)
nadwyżkę straty bilansowej powiększonej o odpisy wymienione w pkt 1 ponad kwotę przypadających na pokrycie straty i odpisów dotacji z budżetu lub środków funduszów specjalnych,
3)
zmniejszenie wartości środków obrotowych w wyniku urzędowej zmiany cen, o ile przepisy wprowadzające tę zmianę tak stanowią,
4)
wartość nieodpłatnie przekazanych środków obrotowych,
5)
wartość zużycia środków obrotowych nabytych ze środków funduszów specjalnych i przekazanych przedsiębiorstwu w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
§  4.
Poza wypadkami wymienionymi w § 3 fundusz statutowy przedsiębiorstwa może ulegać zwiększeniom i zmniejszeniom z przyczyn i w wypadkach określonych przepisami szczególnymi.
§  5.
Wysokość oraz zmiany funduszu statutowego w środkach trwałych oraz funduszu statutowego w środkach obrotowych powinny być ujęte w rachunkowości przedsiębiorstw w sposób umożliwiający ustalenie wysokości zmian z poszczególnych tytułów.
§  6.
1.
Równowartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków obrotowych, jakie przedsiębiorstwo powierza swym zakładom, oddziałom oraz innym jednostkom działającym według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, stanowi ich fundusz środków wydzielonych.
2.
Warunkiem utworzenia funduszu środków wydzielonych jest nałożenie na utworzone zakłady, oddziały i inne jednostki organizacyjne obowiązku samodzielnego prowadzenia własnej rachunkowości i sporządzania bilansów oraz innych sprawozdań finansowych.
3.
Do funduszów środków wydzielonych mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 1-5.
§  7.
Równowartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków obrotowych powierzonych kombinatowi lub centrali zjednoczenia stanowi ich fundusz statutowy, natomiast równowartość środków kombinatu lub centrali zjednoczenia powierzonych zakładom wchodzącym w skład kombinatu lub działającym przy centrali zjednoczenia stanowi fundusz środków wydzielonych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.22.141

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwiększenie i zmniejszenie funduszu statutowego w przedsiębiorstwie.
Data aktu: 06/04/1971
Data ogłoszenia: 20/04/1971
Data wejścia w życie: 20/04/1971