Dodatkowe premiowanie niektórych robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących i dostarczających maszyny i urządzenia za terminową ich dostawę, montaż i rozruch technologiczny.

UCHWAŁA Nr 158
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1969 r.
w sprawie dodatkowego premiowania niektórych robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących i dostarczających maszyny i urządzenia za terminową ich dostawę, montaż i rozruch technologiczny.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje branżowe planu centralnego tworzą w zbiorczych zestawieniach kosztów budowy fundusz premiowy w wysokości od 0,2 do 0,4% wartości kosztorysowej krajowych dostaw maszyn i urządzeń dla potrzeb realizowanych inwestycji z przeznaczeniem na premie za terminową dostawę maszyn i urządzeń, terminowy ich montaż i rozruch technologiczny oraz bezusterkową pracę w okresie gwarancji.
2.
Wykaz grup maszyn i urządzeń, których terminowa dostawa objęta jest dodatkowym premiowaniem i których wartość kosztorysowa stanowi podstawę do obliczania dodatkowego funduszu premiowego, ustalą Ministrowie Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 30 września 1969 r.
3.
Wysokość kwoty funduszu premiowego ustalana jest dla każdej inwestycji odrębnie przez ministra nadzorującego inwestora w granicach od 0,2 do 0,4% wartości kosztorysowej zamówionych maszyn i urządzeń dla danej inwestycji, przy czym maksymalna skala odpisu na fundusz premiowy powinna mieć zastosowanie do:
1)
inwestycji przemysłowych szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej,
2)
inwestycji realizowanych w przedsiębiorstwach specjalizujących się w eksporcie.
§  2.
1.
Ministrowie nadzorujący zjednoczenia wiodące w zakresie produkcji podstawowych grup maszyn i urządzeń objętych premiowaniem opracują i zatwierdzą w terminie do dnia 31 grudnia 1969 r. dla tych maszyn i urządzeń branżowe warunki dostaw, ujmujące między innymi skrócone cykle dostaw, określone w miesięcznych terminach dostaw.
2.
Terminy dostaw maszyn i urządzeń dla potrzeb konkretnych inwestycji powinny być określone w umowach zawieranych pomiędzy inwestorem a przedsiębiorstwem będącym generalnym dostawcą lub przedsiębiorstwem-dostawcą w oparciu o branżowe warunki dostaw. Umowy powinny zawierać wysokość kwoty funduszu premiowego i warunki jego wypłaty z uwzględnieniem przepisów § 4 i § 6.
3.
Przedsiębiorstwa-generalni dostawcy lub przedsiębiorstwa-dostawcy, realizujący dostawę kompletnych maszyn i urządzeń dla inwestycji, mogą zawierać z poddostawcami elementów tych maszyn i urządzeń odpowiednie umowy, określające kwoty funduszu premiowego za terminową dostawę i zawierające klauzulę, że wypłacenie premii uwarunkowane jest dostarczeniem przez generalnego dostawcę lub przedsiębiorstwo-dostawcę kompletu maszyn i urządzeń w terminach określonych umową.
§  3.
Kwota funduszu premiowego, utworzona w zbiorczym zestawieniu kosztów budowy, dzielona jest przez inwestora na dwie części:
1)
pierwszą część, stanowiącą 50% globalnej kwoty funduszu premiowego, przeznacza się na premie za terminowe lub - na życzenie inwestora uzasadnione harmonogramem budowy - przedterminowe dostawy kompletu zamówionych maszyn i urządzeń w terminach określonych dodatkową umową oraz na premie za opracowanie i dostarczenie, w uzgodnieniu z inwestorem, maszyn i urządzeń, które mają bardziej postępową i nowoczesną konstrukcję i technologię od założeń projektowych, a nie powodują zwiększenia nakładów inwestycyjnych nie znajdujących uzasadnienia w poprawie efektywności danej inwestycji,
2)
drugą część kwoty funduszu premiowego przeznacza się na premie dla pracowników przedsiębiorstw-dostawców maszyn i urządzeń za nadzór techniczny przy montażu maszyn i urządzeń, terminowy lub przedterminowy ich montaż i rozruch technologiczny oraz na premie wypłacane po bezusterkowej pracy maszyn i urządzeń w okresie gwarancyjnym.
§  4.
1.
Z pierwszej części funduszu premiowego, o którym mowa w § 3 pkt 1, inwestor przeznacza kwotę stanowiącą około 60-80% na premie dla generalnych dostawców i przedsiębiorstw-dostawców za realizację dostaw maszyn i urządzeń zgodnie z technicznymi warunkami odbioru i w terminach ustalonych w umowach zawartych z generalnymi dostawcami lub przedsiębiorstwami-dostawcami. Inwestor może pozostawić do swojej dyspozycji część powyższej kwoty, z przeznaczeniem na premie za przedterminowe dostawy maszyn i urządzeń, jeżeli przewiduje możliwość powstania takich wypadków w okresie realizowania inwestycji.
2.
Przedsiębiorstwa-generalni dostawcy i przedsiębiorstwa-dostawcy ustalają z kolei konkretne kwoty funduszu premii dla poddostawców (przedsiębiorstw) za realizację dostaw węzłowych elementów maszyn, w terminach określonych w umowach zawartych z poddostawcami (przedsiębiorstwami).
3.
W ramach dysponowanego funduszu premiowego wysokość kwoty na premie dla przedsiębiorstw-generalnych dostawców oraz przedsiębiorstw-dostawców i poddostawców powinna być ustalana przy uwzględnieniu złożoności dostarczanych maszyn i urządzeń, wymagań technicznych i technologicznych oraz napięcia terminów dostawy.
4.
Pozostałą kwotę pierwszej części funduszu premiowego, stanowiącą około 20%, przeznacza się na premie dla tych pracowników centralnych i zakładowych biur konstrukcyjnych oraz działów technologicznych przedsiębiorstw, którzy przez postępowe i nowoczesne rozwiązania projektowe przyczynili się do uzyskania zwiększenia wydajności techniczno-eksploatacyjnej maszyn i urządzeń bądź całej linii technologicznej oraz do obniżenia kosztów produkcji i cen tych maszyn i urządzeń. W odniesieniu do szczególnie złożonych konstrukcji i technologii produkcji maszyn i urządzeń, fundusz premiowy dla pracowników biur konstrukcyjnych i technologicznych może być wyjątkowo ustalony w wysokości do 40% kwoty pierwszej części funduszu premiowego.
§  5.
1.
Inwestor uruchamia do wypłaty kwoty funduszu premiowego, o których mowa w § 4 ust. 1, po zrealizowaniu przez przedsiębiorstwa-generalnych dostawców lub przedsiębiorstwa-dostawców terminowej lub przedterminowej dostawy kompletnych maszyn i urządzeń zgodnie z zawartą umową. Przedsiębiorstwa-generalni dostawcy i przedsiębiorstwa-dostawcy, w ramach otrzymanych od inwestora kwot funduszu premiowego za terminową realizację kompletnych dostaw maszyn i urządzeń, wypłacają poddostawcom (kooperantom) odpowiednie kwoty za zrealizowane przez nich terminowo dostawy zgodnie z uprzednio zawartymi umowami.
2.
Do otrzymania premii za terminową i przedterminową dostawę kompletu maszyn i urządzeń, o której mowa w § 3 pkt 1, uprawnieni są w przedsiębiorstwach produkujących i realizujących dostawy maszyn i urządzeń następujący pracownicy: dyrektor przedsiębiorstwa, główny inżynier, szef produkcji, kierownicy biura konstrukcyjnego i technologicznego, kierownik kontroli technicznej, kierownicy wydziałów produkcyjnych i ich zastępcy oraz mistrzowie w tych wydziałach, nadzorujący bezpośrednio wykonanie zamówionych i dostarczonych maszyn i urządzeń, a także konstruktorzy i technolodzy wiodący wykonanie produkowanych maszyn i urządzeń objętych zawartymi umowami. Dyrektor przedsiębiorstwa może z otrzymanej kwoty premii przeznaczyć do 20% tej kwoty na premie dla innych, nie wymienionych pracowników przedsiębiorstwa, którzy wkładem pracy szczególnie przyczynili się do terminowej realizacji dostaw maszyn i urządzeń zgodnie z warunkami określonymi w zawartych umowach.
3.
Kwotę przeznaczoną na premie dla pracowników biur konstrukcyjnych i technologicznych uruchamia inwestor po stwierdzeniu, że w wyniku zastosowania bardziej postępowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych uzyskano obniżenie kosztów produkcji maszyn i urządzeń, co znalazło wyraz w bezwzględnym lub relatywnym obniżeniu ceny dostaw, bądź uzyskano podniesienie efektywności danej inwestycji bez zwiększenia jej kosztów. Do otrzymania premii uprawnieni są konstruktorzy i technolodzy zatrudnieni w centralnych i zakładowych biurach konstrukcyjnych i technologicznych.
§  6.
1.
Z drugiej części funduszu premiowego, o której mowa w § 3 pkt 2, inwestor przeznacza do 50% kwoty tego funduszu na premie dla robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych wykonujących z ramienia przedsiębiorstwa-generalnego dostawcy lub przedsiębiorstwa-dostawcy montaż i rozruch technologiczny obiektu przemysłowego, kompletnych linii technologicznych lub zespołu maszyn i urządzeń, uruchomionych i oddanych do eksploatacji w terminie lub przed terminem określonym w obowiązującym harmonogramie budowy. Zasady wypłacania premii i zakres pracowników, którym premia ta przysługuje, określają odrębne przepisy.
2.
Z tej części funduszu premiowego inwestor może przyznać premie za nadzór techniczny przy montażu dostarczonych maszyn i urządzeń.
3.
Pozostałą część kwoty funduszu premiowego, o której mowa w § 3 pkt 2, nie mniej niż 50% tej kwoty, pozostawia się do dyspozycji inwestora, z przeznaczeniem na premie dla pracowników inżynieryjno-technicznych uprawnionych do otrzymywania premii z tytułu niniejszej uchwały, którzy swymi wynikami pracy szczególnie przyczynili się do bezusterkowej i bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń w okresie gwarancyjnym. Kwotę tej części funduszu premiowego uruchamia do wypłaty inwestor po okresie gwarancyjnym pracy maszyn i urządzeń.
§  7.
W ramach otrzymanej od inwestora kwoty funduszu premiowego wysokość premii indywidualnej dla pracowników dyrekcji przedsiębiorstw-dostawców ustalają dyrektorzy zjednoczeń nadzorujących te przedsiębiorstwa, a dla pozostałych pracowników, uprawnionych do otrzymania premii w tych przedsiębiorstwach, dyrektorzy przedsiębiorstw w porozumieniu z radą zakładową.
§  8.
Wypłaty premii dokonywane na podstawie przepisów niniejszej uchwały nie obciążają indywidualnych limitów określonych w uchwale nr 218 Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1968 r. w sprawie nagród i premii wypłacanych poza planem funduszu płac oraz ze środków nie objętych funduszem płac w gospodarce uspołecznionej i nie wchodzą do podstawy obliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wymiaru rent i emerytur.
§  9.
Kwoty nie wypłaconych premii na skutek niewykonania zadań określonych w uchwale inwestor przekazuje do budżetu Państwa.
§  10.
1.
Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie do inwestycji kontynuowanych i nowo rozpoczynanych od 1 stycznia 1970 r. Dla inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1970 r. i kontynuowanych inwestorzy zweryfikują i ustalą do dnia 30 września 1969 r. nowe terminy i warunki dostaw maszyn i urządzeń dla poszczególnych obiektów, określając równocześnie wysokość funduszu premiowego stosownie do przepisów niniejszej uchwały, z uwzględnieniem przepisu § 23 uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1969 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 244).
2.
Fundusz premiowy dla inwestycji kontynuowanych za terminowe dostawy maszyn i urządzeń przypadające do realizacji po dniu 1 stycznia 1970 r., ich montaż i rozruch technologiczny będzie mógł być wypłacony, po spełnieniu warunków określonych w zweryfikowanych umowach zawartych z inwestorem, z kwot ujętych w zbiorczych zestawieniach kosztów na wydatki nie przewidziane na podstawie upoważnienia ministrów nadzorujących przedsiębiorstwa-inwestorów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.37.302

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dodatkowe premiowanie niektórych robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących i dostarczających maszyny i urządzenia za terminową ich dostawę, montaż i rozruch technologiczny.
Data aktu: 11/08/1969
Data ogłoszenia: 29/08/1969
Data wejścia w życie: 01/01/1970