Regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

UCHWAŁA Nr 130
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 1969 r.
w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. *

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zakres i sposób działania Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego oraz liczbę członków i tryb ich powoływania określa regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  3.
Traci moc uchwała nr 370 Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1962 r. w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego (Monitor Polski Nr 85, poz. 398).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY WYŻSZEGO SZKOLNICTWA ARTYSTYCZNEGO

§  1.
1.
Rada Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, zwana dalej "Radą", jest organem doradczym i opiniodawczym Kultury i Sztuki we wszystkich sprawach dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego, a w szczególności w sprawach:
1)
ogólnych założeń perspektywicznych rozwoju wyższego szkolnictwa artystycznego,
2)
stanu i perspektyw rozwoju poszczególnych rodzajów studiów prowadzonych w wyższych szkołach artystycznych,
3)
pracy dydaktyczno-wychowawczej w wyższych szkołach artystycznych, planu studiów i ramowych programów nauczania, regulaminów studiów oraz podręczników i skryptów,
4)
planu rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej w poszczególnych dziedzinach sztuki i typach wyższych szkół artystycznych,
5)
rozwoju badań naukowo-artystycznych w wyższych szkołach artystycznych oraz współpracy tych szkół z innymi instytucjami w tym zakresie,
6)
zasad organizacji i struktury oraz rozmieszczenia wyższych szkół artystycznych.
2.
Na wniosek Ministra Kultury i Sztuki Rada udziela opinii w zakresie swej właściwości określonej przepisami ustawy o wyższych szkołach artystycznych, ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytułach naukowych, a w szczególności w sprawach:
1)
przedstawiania kandydatów do tytułu naukowego w zakresie dyscyplin artystycznych,
2)
stwierdzania, że dany wydział wyższej szkoły artystycznej tworzy środowisko artystyczne, które uzasadnia uzyskanie uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
3)
dopuszczenia do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych osoby, która nie odpowiada warunkowi określonemu w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o wyższych szkołach artystycznych,
4)
powołania w wyniku przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
5)
odwołania od uchwały rady wydziału odmawiającej kandydatowi przyznania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
6)
przeniesienia do innej szkoły profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, docenta - który nie wyraził na to zgody.
3.
Rada działa także w innych sprawach osobowych na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
§  2.
1.
Przewodniczącym Rady jest Minister Kultury i Sztuki. W razie nieobecności Ministra funkcje Przewodniczącego Rady spełnia zastępujący go Podsekretarz Stanu.
2.
Członkami Rady są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni i docenci, reprezentujący główne kierunki studiów w wyższych szkołach artystycznych.
3.
Rada składa się z 39 członków, w tym 26 członków wybranych na zebraniach elektorów i 13 członków powoływanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  3.
Liczbę mandatów dla członków Rady z wyboru, reprezentujących główne kierunki studiów w poszczególnych typach wyższych szkół artystycznych, ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  4.
Do Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego stosuje się odpowiednio przepisy § 3-17 regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, stanowiącego załącznik do uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. (Monitor Polski Nr 23, poz. 178), z następującymi zmianami:
1)
uprawnienia zastrzeżone w regulaminie dla Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki;
2)
w plenarnych posiedzeniach Rady bierze udział z głosem doradczym również przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
3)
Rada na pierwszym plenarnym posiedzeniu dokonuje wyboru spośród siebie członków Prezydium Rady: sekretarza i 3 członków. Przewodniczący Rady powołuje spośród członków Rady dalszych 2 członków Prezydium Rady;
4)
w posiedzeniach Prezydium Rady może brać udział na zaproszenie Przewodniczącego również przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
5)
Prezydium Rady może powoływać zespoły rzeczoznawców poza sekcjami;
6)
w posiedzeniach plenarnych Rady, Prezydium Rady oraz sekcji Rady bierze udział dyrektor Zarządu Szkół Artystycznych w Ministerstwie Kultury i Sztuki; w posiedzeniach sekcji mogą brać udział na zaproszenie przewodniczącego sekcji również przedstawiciele zainteresowanych związków i stowarzyszeń twórców, Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki oraz departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki; wymienione w tym punkcie osoby uprawnione są do zabierania głosu w dyskusji.
* Z dniem 18 kwietnia 1973 r. nin. uchwała utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U.69.4.31) przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.34.249

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
Data aktu: 23/07/1969
Data ogłoszenia: 02/08/1969
Data wejścia w życie: 02/08/1969