Gospodarowanie funduszem prewencyjnym Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1969 r.
w sprawie gospodarowania funduszem prewencyjnym Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1963 r. w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych (Dz. U. Nr 8, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz prewencyjny Państwowego Zakładu Ubezpieczeń (PZU), zwany dalej funduszem prewencyjnym, dzieli się na:
1)
fundusz pochodzący z ubezpieczeń jednostek gospodarki państwowej, zwany dalej funduszem prewencyjnym A,
2)
fundusz pochodzący z ubezpieczeń jednostek gospodarki niepaństwowej, zwany dalej funduszem prewencyjnym B.
2.
Fundusz prewencyjny A i fundusz prewencyjny B przeznaczone są na finansowanie działalności zapobiegawczej, mającej na celu zmniejszenie liczby i rozmiarów szkód losowych w ubezpieczonym mieniu jednostek określonych w ust. 1 i szkód losowych dotyczących osób ubezpieczonych przez te jednostki.
§  2.
Działalność zapobiegawcza finansowana ze środków funduszu prewencyjnego prowadzona jest na podstawie rocznego planu działalności zapobiegawczej, uwzględniającego podział określony w § 1. Plany te uchwala Rada Ubezpieczeniowa PZU.
§  3.
1.
Działalność zapobiegawczą finansowaną z funduszu prewencyjnego prowadzą:
1)
Centrala i terenowe jednostki organizacyjne PZU,
2)
ministerstwa oraz jednostki i zakłady budżetowe podległe ministrom,
3)
zjednoczenia (jednostki równorzędne) i przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrom oraz przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniach,
4)
jednostki i zakłady budżetowe oraz zjednoczenia (jednostki równorzędne) i przedsiębiorstwa podległe prezydiom wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 są dysponentami funduszu prewencyjnego.
§  4.
1.
Centrala PZU, po zasięgnięciu opinii ministerstw oraz na podstawie analizy szkodowości, opracowuje projekt planu działalności zapobiegawczej, uwzględniający rodzaje ubezpieczeń i zadania prewencyjne oraz wysokość środków funduszu prewencyjnego na ich sfinansowanie. Po uzyskaniu akceptacji Ministra Finansów na przewidziany w projekcie planu podział środków funduszu na podstawowe zadania prewencyjne Centrala PZU przedstawia projekt planu działalności zapobiegawczej Radzie Ubezpieczeniowej PZU w terminie do dnia 15 maja roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
2.
Po uchwaleniu przez Radę Ubezpieczeniową planu działalności zapobiegawczej, uwzględniającego podział środków funduszu prewencyjnego między ministerstwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe ministrom - Centrala PZU zawiadamia te jednostki o wysokości środków funduszu na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i zadania prewencyjne, z uwzględnieniem podziału na fundusz A i B. Zawiadomienie to powinno nastąpić do końca czerwca roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
3.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe ministrom dzielą środki funduszu prewencyjnego A pomiędzy zgrupowane w tych zjednoczeniach przedsiębiorstwa w zależności od potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych oraz zawiadamiają o tym podziale Centralę PZU.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z oddziałami wojewódzkimi PZU dzielą przyznane środki funduszu prewencyjnego A i B pomiędzy podległe tym prezydiom jednostki organizacyjne wykonujące zadania prewencyjne oraz pomiędzy prezydia powiatowych rad narodowych, z uwzględnieniem potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych.
5.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe prezydiom wojewódzkich rad narodowych, po uzgodnieniu z oddziałami wojewódzkimi PZU, dzielą środki funduszu prewencyjnego A pomiędzy zgrupowane w tych zjednoczeniach przedsiębiorstwa, w zależności od potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych.
6.
Przepis ust. 4 stosuje się do podziału środków przez prezydia powiatowych rad narodowych.
7.
Ostateczny podział środków funduszu prewencyjnego powinien być dokonany do dnia 31 lipca roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
§  5.
Opracowanie i zatwierdzenie planu funduszu następuje w trybie przepisów o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  6.
1.
Środki funduszu prewencyjnego są przekazywane jednostkom wykonującym zadania prewencyjne w następujących terminach:
1)
środki funduszu A - w miesiącu styczniu roku, którego plan dotyczy,
2)
środki funduszu B - w ostatnim miesiącu pierwszego, drugiego i trzeciego kwartału, z tym że środki na inwestycje będą przekazywane w ostatnim miesiącu pierwszego kwartału.
2.
Środki funduszu prewencyjnego przekazują:
1)
Centrala PZU - jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) podległym ministrom,
2)
terenowe jednostki organizacyjne PZU - jednostkom organizacyjnym podległym prezydiom rad narodowych, z wyjątkiem przedsiębiorstw,
3)
zjednoczenia (jednostki równorzędne) - zgrupowanym przedsiębiorstwom.
§  7.
1.
Ministerstwa, po uzgodnieniu z Centralą PZU, mogą dokonywać zmian w planach funduszu prewencyjnego przez zmianę kwot przyznanych jednostkom podległym, jednak tylko w granicach określonego rodzaju ubezpieczeń; o zmianach tych ministerstwa zawiadamiają niezwłocznie Centralę PZU.
2.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, po uzgodnieniu z terenowymi jednostkami organizacyjnymi PZU, mogą dokonywać zmian w planach funduszu prewencyjnego przez zmianę kwot przyznanych jednostkom podległym prezydiom rad narodowych, jednak tylko w granicach określonego rodzaju ubezpieczeń.
3.
Uprawnienia określone w ust. 1 i 2 przysługują odpowiednio zjednoczeniom.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą środków funduszu prewencyjnego przeznaczonych na inwestycje.
§  8.
Pozostałe po wykonaniu zadania środki funduszu prewencyjnego podlegają zwrotowi:
1)
przez jednostki organizacyjne podległe ministrom - na rachunek bankowy funduszu prewencyjnego Centrali PZU,
2)
przez jednostki organizacyjne podległe prezydiom rad narodowych - na rachunki funduszu prewencyjnego terenowych jednostek organizacyjnych PZU

w terminie 3 miesięcy po wykonaniu zadania.

§  9.
Odpisy sprawozdań z wykonania planu funduszu prewencyjnego jednostki wykonujące zadania prewencyjne przesyłają jednostkom organizacyjnym PZU, od których otrzymały środki funduszu.
§  10.
W sprawach funduszu prewencyjnego nie uregulowanych w zarządzeniu obowiązują przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  11.
Ilekroć w zarządzeniu mówi się o:
1)
ministerstwach - rozumie się przez to również urzędy centralne,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
prezydiach powiatowych rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 1964 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarowania środkami funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz zasad sprawozdawczości w tym zakresie (Monitor Polski z 1964 r. Nr 84, poz. 396 i z 1967 r. Nr 24, poz. 114).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.23.179

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie funduszem prewencyjnym Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
Data aktu: 21/05/1969
Data ogłoszenia: 13/06/1969
Data wejścia w życie: 01/07/1969