Ocena maszyn i innych urządzeń technicznych w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

UCHWAŁA Nr 277
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 sierpnia 1968 r.
w sprawie oceny maszyn i innych urządzeń technicznych w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do nowych maszyn i innych urządzeń technicznych, których produkcję masową lub seryjną oraz ważną dla gospodarki narodowej produkcję jednostkową powtarzalną uruchamia się na podstawie nowych lub zmodernizowanych opracowań konstrukcyjnych.
2.
Przez określenie "maszyny" użyte w dalszych przepisach uchwały rozumie się maszyny i urządzenia wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Do produkcji mogą być dopuszczone tylko takie maszyny, które:
1)
odpowiadają w pełni wymaganiom wynikającym z przepisów art. 14 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) oraz które
2)
zostały ocenione pozytywnie w trybie określonym przepisami niniejszej uchwały.
2.
Założenia konstrukcyjne konieczne do wykonania nowej maszyny powinny zawierać charakterystykę zagrożeń oraz rozwiązania mające na celu zmniejszenie drgań, hałasu, pylenia, promieniowania, wyziewów itp., zapewnienie wygodnej obsługi, zmniejszenie wysiłku przy obsłudze maszyny oraz odpowiednie urządzenia zabezpieczające.
§  3.
1.
Ocenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podlegają założenia konstrukcyjne oraz ostateczne wyniki badań prototypów (serii próbnej).
2. 1
(uchylony).
3. 2
(uchylony).

Rozdział  2.

Tryb oceny maszyn.

§  4.
1.
Oceny maszyn pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy dokonują jednostki organizacyjne wykonujące to zadanie na podstawie przepisów wydanych w wykonaniu uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 29, poz. 136).
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, dokonują oceny przy udziale specjalistów od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, wyznaczonych na stałe przez właściwe resorty w porozumieniu z zarządami głównymi związków zawodowych.
3.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych powołują na specjalistów, o których mowa w ust. 2, inżynierów, lekarzy, fizjologów i psychologów posiadających odpowiedni zakres wiadomości z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
§  5.
1.
Główny Inspektor Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz Główny Inspektor Sanitarny mają prawo:
1)
wglądu do opracowywanej dokumentacji w zakresie niezbędnym do dokonania oceny maszyn w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
delegowania swoich przedstawicieli celem uczestniczenia w próbach i badaniach prototypu maszyn.
2.
Organy wymienione w ust. 1 mogą zalecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 1, wytypowanym przez siebie inspektorom pracy zainteresowanych związków zawodowych lub właściwym instytucjom, a w szczególności instytutom naukowo-badawczym.
3.
Przedstawiciele organów, o których mowa w ust. 1, mają prawo zgłaszania wniosków co do zmian, jakie należy wprowadzić w konstrukcji maszyn ze względu na wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  6.
Opinie zawierające wnioski, o których mowa w § 5 ust. 3, powinny być udzielane na piśmie lub też zgłoszone do protokołu w terminie 14 dni od daty badania prototypu.
§  7.
Świadectwo dopuszczenia maszyny do produkcji powinno zawierać stwierdzenie, że maszyna oceniona została pozytywnie w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  8.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego), a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych właściwy centralny związek spółdzielczy, wprowadzi niezbędne ograniczenia lub zakaz produkcji i obrotu maszynami dopuszczonymi do produkcji w myśl § 7, jeżeli:
1)
wytwórca maszyny wprowadzi w niej zmiany powodujące pogorszenie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
w czasie eksploatacji ujawniają się braki wskazujące, że maszyna nie odpowiada wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy,
3)
ze względu na postęp w dziedzinie ochrony pracy typ maszyny okaże się przestarzały.

Rozdział  3.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  9.
Jeżeli produkowana w dniu wejścia w życie uchwały maszyna nie odpowiada wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy, organy określone w § 5 mogą zażądać dokonania oceny maszyny w trybie przewidzianym uchwałą.
§  10.
Uchwała nie narusza przepisów szczególnych dotyczących dopuszczenia do ruchu i obrotu niektórych maszyn.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 marca 1969 r.
1 § 3 ust. 2 uchylony przez § 6 uchwały nr 1 z dnia 5 stycznia 1977 r. w sprawie oceny pod względem wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy obiektów, maszyn i licencji nabywanych za granicą (M.P.77.1.1) z dniem 21 stycznia 1977 r.
2 § 3 ust. 3 uchylony przez § 6 uchwały nr 1 z dnia 5 stycznia 1977 r. w sprawie oceny pod względem wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy obiektów, maszyn i licencji nabywanych za granicą (M.P.77.1.1) z dniem 21 stycznia 1977 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.36.255

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ocena maszyn i innych urządzeń technicznych w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
Data aktu: 27/08/1968
Data ogłoszenia: 02/09/1968
Data wejścia w życie: 01/03/1969