Zasady tworzenia, planowania i korzystania z funduszu konkursowego w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 29 grudnia 1966 r.
w sprawie zasad tworzenia, planowania i korzystania z funduszu konkursowego w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

Na podstawie § 6 uchwały nr 161 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad tworzenia w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów funduszu na finansowanie udziału tych jednostek w konkursach na projekty dla potrzeb budownictwa zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy państwowych biur (samodzielnych pracowni) projektów oraz tych pracowni projektowych przedsiębiorstw, które są wyodrębnione organizacyjnie i księgowo w sposób zapewniający ustalenie zadań planowych, wartości sprzedanej produkcji projektowej, kosztów własnych, funduszu płac i planowanego zysku.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o biurach projektów, należy przez to rozumieć także samodzielne pracownie projektów oraz pracownie projektowe przedsiębiorstw wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Fundusz konkursowy w biurach projektów przeznaczony jest na finansowanie wykonania prac konkursowych w tych jednostkach w ramach konkursów na projekty dla potrzeb budownictwa, w tym również na projekty dotyczące kompleksowych rozwiązań budowlanych i technologicznych, przeprowadzanych na podstawie zarządzenia nr 224 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie konkursów na projekty dla potrzeb budownictwa (Dziennik Budownictwa Nr 22, poz. 67), z wyjątkiem konkursów zamkniętych oraz międzynarodowych konkursów zagranicznych.
2.
Fundusz konkursowy nie może być wykorzystywany na inne cele.
§  3.
Fundusz konkursowy tworzy się:
1)
z odpisów w wysokości 0,5% wartości sprzedanej produkcji projektowej, wykonanej siłami własnymi, jeżeli w trybie § 2 ust. 3 uchwały nr 161 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad tworzenia w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów funduszu na finansowanie udziału tych jednostek w konkursach na projekty dla potrzeb budownictwa nie zostanie ustalone inaczej,
2)
z kwot zaliczanych na fundusz konkursowy stosownie do § 11.
§  4.
1.
Odpisów na fundusz konkursowy dokonuje się w okresach kwartalnych w ciężar kosztów.
2.
Środki przeznaczone na fundusz konkursowy gromadzi biuro projektów na specjalnym rachunku bankowym (rachunku funduszu konkursowego).
§  5.
1.
Warunkiem uprawniającym do korzystania z Funduszu konkursowego jest wykonanie przez biuro projektów rocznego planu produkcji i osiągnięcie dyrektywnego wskaźnika rentowności lub wynikowego poziomu kosztów w zależności od obowiązującego systemu finansowego z uwzględnieniem weryfikacji wyników bilansowych.
2.
Jednostka nadrzędna biura projektów może na podstawie weryfikacji wyników działalności pozbawić biuro projektów prawa wykorzystania części lub całości funduszu konkursowego, w szczególności jeżeli stwierdzi uchybienie w zakresie jakości pracy i prawidłowości wycen oraz spowodowane przez biuro projektów uchybienia w zakresie terminowości wykonania zadań wynikających z planu produkcji.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, biuro projektów przekazuje zakwestionowane sumy funduszu konkursowego na fundusz rezerwowy jednostki nadrzędnej, a w braku uprawnień tej jednostki do tworzenia funduszu rezerwowego - do budżetu.
§  6.
1.
Biuro projektów może wziąć udział w konkursie w razie posiadania funduszu konkursowego w wysokości pozwalającej na pełne pokrycie kosztów podejmowanej pracy konkursowej.
2.
O przystąpieniu biura projektów do konkursu postanawia dyrektor biura po zasięgnięciu opinii rady techniczno-ekonomicznej oraz miejscowego koła stowarzyszenia naukowo-technicznego właściwego dla tematu konkursu na wniosek zespołu autorskiego lub projektanta, zamierzających wziąć udział w konkursie. Skład zespołu konkursowego z wyodrębnieniem w nim osób zaliczonych do zespołu autorskiego i do zespołu pomocniczego ustala dyrektor biura na wniosek zespołu autorskiego.
§  7.
1.
Prace konkursowe wykonywane są jako zadania ponadplanowe nie obciążające przyznanych biuru projektów limitów produkcji i funduszu płac.
2.
Wyceny pracy konkursowej dokonuje się zgodnie z przepisami i wymaganym w warunkach konkursu zakresem opracowania na podstawie obowiązujących cenników lub w braku cenników - według kalkulacji indywidualnej.
3.
Ustalona zgodnie z ust. 2 wycena pracy konkursowej nie może być przekraczana.
4.
Fundusz płac z tytułu wykonywanych w danym kwartale prac konkursowych ustalany jest wskaźnikiem udziału funduszu płac pracowników produkcyjnych w wartości produkcji globalnej (wynikającym z rocznego planu techniczno-ekonomicznego).
5.
Wypłaty z funduszu konkursowego i wartość produkcji z tytułu prac konkursowych objęte są sprawozdawczością obowiązującą biuro projektów i powinny być wykazywane w odrębnych pozycjach.
§  8.
1.
Członkowie konkursowego zespołu autorskiego i pomocniczego otrzymują wynagrodzenie według tych samych zasad, jakie obowiązują w danym biurze projektów przy wykonywaniu prac projektowych.
2.
Konsultanci spoza biura projektów wykonujący swą pracę na podstawie umowy zlecenia opłacani są w ciężar limitu bezosobowego funduszu płac biura.
3.
Wynagrodzenie wypłacane za prace konkursowe podlega kontroli według przepisów o kontroli funduszu płac na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  9.
Koszty produkcji biura projektów związane z pracami konkursowymi, obejmujące zarachowany osobowy fundusz płac za wykonane prace konkursowe, zwiększony o przeciętne koszty ogólne w danym okresie oraz dokonane wypłaty konsultantom, refundowane są kwartalnie z funduszu konkursowego.
§  10.
Prace konkursowe ze względu na ich poufność nie podlegają opinii rady techniczno-ekonomicznej.
§  11.
1.
Uzyskana w wyniku konkursu nagroda lub wyróżnienie przekazywane są na rachunek funduszu konkursowego biura projektów finansującego pracę konkursową.
2.
Część uzyskanej nagrody lub wyróżnienia, maksymalnie do wysokości 50%, pozostaje na rachunku funduszu konkursowego jako refundacja poniesionych kosztów pracy konkursowej. Pozostałą część nagrody lub wyróżnienia biuro projektów wypłaca jako nagrodę lub wyróżnienie członkom zespołu autorskiego według podziału ustalonego przez zespół i potwierdzonego podpisami wszystkich członków zespołu.
3.
Sprawy sporne dotyczące podziału wypłaconej części nagrody lub wyróżnienia między członków zespołu autorskiego rozstrzyga dyrektor biura projektów po uzyskaniu opinii stowarzyszenia naukowo-technicznego prowadzącego konkurs.
4.
Uzyskany w konkursie zwrot kosztów opracowania przeznacza się w całości na rzecz funduszu konkursowego.
§  12.
1.
Nie wykorzystane środki funduszu konkursowego przechodzą na rok następny.
2.
Jeżeli nie wykorzystane środki funduszu konkursowego osiągają 1,5% planowanej sprzedaży produkcji projektowej roku bieżącego, dalsze odpisy na fundusz konkursowy ulegają wstrzymaniu.
3.
Wznowienie odpisów następuje automatycznie z chwilą, gdy środki funduszu konkursowego zmniejszą się poniżej 1,5% planowanej sprzedaży produkcji projektowej bieżącego roku.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.7.34

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia, planowania i korzystania z funduszu konkursowego w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.
Data aktu: 29/12/1966
Data ogłoszenia: 01/02/1967
Data wejścia w życie: 01/02/1967