Zasady sporządzania oraz tryb zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 9 września 1967 r.
w sprawie zasad sporządzania oraz trybu zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.

Na podstawie art. 78 ust. 5 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zasady sporządzania planu ruchu.

§  1.
1.
Plan ruchu sporządza przedsiębiorstwo górnicze dla każdego zakładu górniczego należącego do tego przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa wykonawstwa lub inne jednostki organizacyjne, które budują nowe zakłady górnicze lub wykonują roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych, sporządzają w uzgodnieniu z inwestorem (zleceniodawcą) projekty części planu ruchu określonego w ust. 1, dotyczące danych robót.
§  2. 1
1.
Plan ruchu składa się z dwóch części:
1)
części podstawowej - zawierającej podstawowe dane, nie wymagające regularnych zmian,
2)
części szczegółowej - sporządzanej na okres dwóch lat, zawierającej szczegółowe dane dotyczące ruchu zakładu górniczego w tym okresie. Okres ten w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego, może być skrócony przez okręgowy urząd górniczy do jednego roku.
2. 2
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do zakładów górniczych:
1)
odkrywkowych i eksploatujących złoża siarki otworami wiertniczymi, dla których plany ruchu sporządza się w całości na okresy 2-letnie,
2)
odkrywkowych, prowadzących roboty górnicze w mniejszym rozmiarze, dla których plany ruchu sporządza się w całości na okresy 5-letnie,
3)
prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć roboty eksploatacyjne kopalin płynnych lub gazowych, dla których części szczegółowe planów ruchu (ust. 1 pkt 2) sporządza się na okresy 5-letnie.
3. 3
Zaliczenia zakładów górniczych odkrywkowych do zakładów, do których ma zastosowanie przepis ust. 2 pkt 2, dokonuje okręgowy urząd górniczy.
4.
W razie gdy ruch zakładu górniczego ma trwać krócej niż wynoszą okresy wymienione w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, plan ruchu sporządza się na czas trwania ruchu zakładu górniczego.
§  3.
1.
Szczegółowe przepisy sporządzania planu ruchu zakładów górniczych:
1)
podziemnych,
2)
odkrywkowych,
3) 4
prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć roboty eksploatacyjne kopalin płynnych lub gazowych

- są zawarte w wydanej przez Wyższy Urząd Górniczy odrębnej broszurze.

2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przy sporządzaniu planów ruchu budowy nowych lub rozbudowy istniejących zakładów górniczych.
3.
W razie prowadzenia przez zakłady górnicze odkrywkowe podziemnych robót górniczych, przy sporządzaniu planów ruchu w tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania planów ruchu dla podziemnych zakładów górniczych (ust. 1).
4.
W razie prowadzenia przez zakłady górnicze prac geologicznych przewidzianych w art. 1 ust. 1 prawa górniczego, przy sporządzaniu planów ruchu w tym zakresie mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zasadach sporządzania i trybie zatwierdzania planów ruchu dla robót górniczych lub wierceń studziennych objętych pracami geologicznymi.
§  4.
1.
Sporządzenie planu ruchu polega na opracowaniu danych według przepisów, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Poszczególne części planu ruchu (§ 2 ust. 1) powinny tworzyć odrębną całość.
3.
Poszczególne rozdziały części podstawowej planu ruchu powinny zawierać karty tytułowe, a każdy rozdział powinien być zszyty i powinien stanowić odrębną całość.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do załączników do części podstawowej planu ruchu.
§  5.
W razie, gdy zakład górniczy obejmuje więcej niż jedną samodzielną jednostkę (kopalnię), plan ruchu tego zakładu powinien być tak sporządzony, aby dane objęte tym planem były zestawione odrębnie w odniesieniu do poszczególnych jednostek.
§  6.
Planem ruchu powinny być objęte tylko te zagadnienia, które występują lub mogą występować w zakładzie górniczym, dla którego sporządza się plan ruchu.
§  7.
W planie ruchu budowy nowego zakładu górniczego lub rozbudowy istniejącego, należy powołać się na odpowiednią dokumentację techniczną, sporządzoną i zatwierdzoną w trybie określonym obowiązującymi przepisami, oraz określić zakres planowanych robót.
§  8.
Jeżeli w obrębie jednego obszaru górniczego utworzono obszar górniczy dla innej kopaliny lub jeśli obszary górnicze sąsiadują ze sobą w ten sposób, że eksploatacja kopalin ze względu na możliwość wzajemnego oddziaływania powinna być prowadzona pod odpowiednimi warunkami, plany ruchu powinny uwzględniać zachodzące współzależności, środki techniczne, organizacyjne i inne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przewietrzania, bezpieczeństwa pożarowego, gazowego, wodnego, zagrożenia tąpaniami i wzmożonymi ciśnieniami, ochrony złoża oraz ochrony sąsiednich złóż kopalin, jak również zabezpieczenia innego interesu społecznego.
§  9.
1.
Zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu), dokonywane zgodnie z przepisami art. 79 ust. 2 prawa górniczego, powinny być sporządzane w formie nowej redakcji rozdziału (rozdziałów) lub załącznika (załączników).
2.
Zmiany lub uzupełnienia w poszczególnych częściach planu ruchu (§ 2 ust. 1), jeżeli pociągają za sobą zmianę drugiej części planu ruchu, powinny być dokonywane w tej drugiej części.

Rozdział  2.

Tryb zatwierdzania planu ruchu.

§  10.
1.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu przedsiębiorstwo górnicze, do którego należy dany zakład górniczy.
2.
W zakresie dotyczącym robót wykonywanych przez przedsiębiorstwa wykonawstwa lub inne jednostki organizacyjne, które budują nowe zakłady górnicze lub wykonują roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych, plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu przedsiębiorstwo będące inwestorem.
3. 5
(skreślony).
4. 6
(skreślony).
§  11.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia się do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu w trzech egzemplarzach, a w wypadkach określonych w § 16 ust. 2 część podstawową planu ruchu dodatkowo w tylu egzemplarzach, aby wszystkie zainteresowane okręgowe urzędy górnicze otrzymały po jednym egzemplarzu. Część szczegółową planu ruchu, w wypadkach określonych w § 16 ust. 2, przedstawia się do zatwierdzenia każdemu z zainteresowanych okręgowych urzędów górniczych w 3 egzemplarzach w zakresie robót, które mają być prowadzone na terenie właściwości miejscowej tych urzędów.
§  12.
1.
Plan ruchu powinien być przedstawiony okręgowemu urzędowi górniczemu do zatwierdzenia nie później niż 3 miesiące przed rozpoczęciem wykonywania robót objętych planem ruchu.
2.
Plan ruchu powinien być zatwierdzony przed rozpoczęciem okresu, na który został sporządzony.
§  13.
1.
Zmiany lub uzupełnienia planu ruchu (dodatki do planu ruchu) powinny być przedstawiane okręgowemu urzędowi górniczemu do zatwierdzenia wraz z uzasadnieniem, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem planowanych robót.
2.
W uzasadnionych wypadkach okręgowy urząd górniczy może wyrazić zgodę na skrócenie terminu określonego w ust. 1.
3.
Decyzja okręgowego urzędu górniczego dotycząca zatwierdzenia zmian lub uzupełnień planu ruchu (dodatku do planu ruchu) powinna być podjęta w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty przedstawienia ich do zatwierdzenia.
§  14.
Zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu) powinny być przedstawiane do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu wraz z kartą tytułową zmienianego rozdziału lub zmienianego załącznika (§ 4 ust. 3 i 4). Na kartach tych okręgowy urząd górniczy umieszcza decyzję dotyczącą zatwierdzenia.
§  15.
Przedstawiany do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu plan ruchu (dodatek do planu ruchu) powinien być podpisany przez dyrektora przedsiębiorstwa, które przedstawia plan ruchu do zatwierdzenia oraz przez kierownika ruchu zakładu górniczego, a jeżeli zakład górniczy nie wykonuje samodzielnie wszystkich robót objętych planem ruchu, również przez kierownika zakładu wykonującego dane roboty.
§  16.
1.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) zatwierdza okręgowy urząd górniczy właściwy miejscowo dla robót objętych planem ruchu.
2.
W razie prowadzenia przez zakład górniczy robót objętych planem ruchu na terenie właściwości miejscowej więcej niż jednego okręgowego urzędu górniczego, plan ruchu (dodatek do planu ruchu) zatwierdzają zainteresowane okręgowe urzędy górnicze w zakresie robót zlokalizowanych na terenie ich właściwości.
3.
W wypadkach określonych w ust. 2 Prezes Wyższego Urzędu Górniczego wyznacza okręgowy urząd górniczy koordynujący zatwierdzenie planu ruchu (dodatku do planu ruchu).
4.
Okręgowy urząd górniczy wyznaczony w trybie ust. 3, po zatwierdzeniu planu ruchu (dodatku do planu ruchu) przesyła część podstawową tego planu (dodatek do tej części) wszystkim zainteresowanym okręgowym urzędom górniczym.
§  17. 7
Decyzję w sprawie zatwierdzenia planu ruchu (dodatku do planu ruchu) okręgowy urząd górniczy doręcza dyrektorowi (kierownikowi) przedsiębiorstwa przedstawiającego plan ruchu (dodatek do planu ruchu), wraz z egzemplarzem planu ruchu (dodatku do planu ruchu).
§  18.
1.
Zatwierdzone przez okręgowy urząd górniczy zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu), powinny być włączone do tej części planu ruchu, z równoczesną wymianą zmienionego rozdziału lub załącznika i z odnotowaniem powyższego na karcie tytułowej rozdziału lub załącznika.
2.
Rozdziały lub załączniki części podstawowej planu ruchu, które zostały wymienione w sposób określony w ust. 1, powinny być ponumerowane i odpowiednio ewidencjonowane oraz przechowywane w przedsiębiorstwie górniczym przez cały czas trwania ruchu zakładu górniczego.
§  19.
W uzasadnionych wypadkach, a w szczególności dotyczących zagrożeń, okręgowy urząd górniczy może w trakcie dokonywania czynności związanych z zatwierdzeniem planu ruchu (dodatku do planu ruchu) nakazać powołanie biegłych na koszt przedsiębiorstwa przedstawiającego da zatwierdzenia plan ruchu (dodatek do planu ruchu), w celu uzyskania odpowiedniej opinii.

Rozdział  3.

Przepisy końcowe.

§  20.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach uregulowanych niniejszym zarządzeniem, a w szczególności zarządzeniem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 5 października 1957 r. w sprawie zasad sporządzania przez przedsiębiorstwa górnicze planów bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem oraz trybu ich zatwierdzania (Monitor Polski Nr 85, poz. 515).
§  21.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do planów ruchu (dodatków do planu ruchu) sporządzanych na rok 1968 i lata następne.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 sierpnia 1973 r. (M.P.73.38.232) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 1973 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (M.P.76.8.44) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 marca 1976 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 sierpnia 1973 r. (M.P.73.38.232) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 1973 r.
5 § 10 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
6 § 10 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
7 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.52.261

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sporządzania oraz tryb zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.
Data aktu: 09/09/1967
Data ogłoszenia: 23/09/1967
Data wejścia w życie: 23/09/1967