Aktywizacyjna sprzedaż (dostawa) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 43
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1967 r.
w sprawie akwizycyjnej sprzedaży (dostawy) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

W celu dalszego usprawnienia dostawy i sprzedaży towarów Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić sprzedaż i dostawę towarów w drodze akwizycji poza lokalem przedsiębiorstwa.
2.
Akwizycyjna sprzedaż dla ludności może być prowadzona za gotówkę lub na raty.
§  2.
Sprzedaż (dostawa) akwizycyjna może być prowadzona w wypadkach gospodarczo uzasadnionych, gdy ta forma sprzedaży (dostawy) może przyczynić się do lepszego zaspokojenia potrzeb rynku i odbiorców, w szczególności w razie braku zamówień na określone towary oraz w celu rozpowszechnienia towarów nowo produkowanych.
§  3.
Sprzedażą (dostawą) akwizycyjną nie mogą być objęte towary sprzedawane w specjalnym trybie.
§  4.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić sprzedaż (dostawę) akwizycyjną przez:
1)
swoich pracowników, zatrudnionych na stanowiskach akwizytorów na podstawie umowy o pracę,
2)
jednostki gospodarki uspołecznionej, których podstawowym zadaniem jest świadczenie usług w tym zakresie,
3)
osoby fizyczne, z którymi zawarto umowę zlecenia lub agencyjną o wykonywanie takich czynności,

zwanych w dalszych przepisach uchwały "akwizytorami".

§  5.
1.
Umowy o sprzedaż (dostawę) akwizycyjną z jednostkami wymienionymi w § 4 pkt 2 mogą być zawierane w formie umów agencyjnych lub umów zlecenia.
2.
Umowy o sprzedaż (dostawę) akwizycyjną z osobami wymienionymi w § 4 pkt 3 mogą być zawierane w wypadkach, gdy ze względów ekonomicznych lub z innych przyczyn nie jest uzasadnione zatrudnienie własnych akwizytorów lub zlecenie akwizycji jednostce gospodarki uspołecznionej.
3.
Zawarcie umowy o akwizycję z osobą wymienioną w § 4 pkt 3, która jest zatrudniona jednocześnie w innej jednostce gospodarki uspołecznionej i czynności akwizytora wykonywać będzie dodatkowo, wymaga zgody jednostki zatrudniającej taką osobę na wykonywanie przez nią czynności akwizytora.
§  6.
1.
Uprawnienia i obowiązki akwizytorów określają:
1)
umowa o pracę i udzielone pełnomocnictwo - gdy chodzi o akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1,
2)
umowa zlecenia lub umowa agencyjna bądź umowa oraz udzielone pełnomocnictwo - gdy chodzi o akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 2 i 3.
2.
Akwizytor może być, w zależności od potrzeb, upoważniony do zawierania umów sprzedaży (dostawy), zawierania takich umów połączonych z wydaniem towaru (sprzedaż bezpośrednia) i pobraniem należności za towar oraz do wykonywania innych czynności dotyczących sprzedaży (dostawy), np. zbierania zamówień, przyjmowania oświadczeń o wadach towarów lub postawieniu ich do dyspozycji sprzedawcy (dostawcy).
3.
W razie powierzenia akwizytorowi wymienionemu w § 4 pkt 3 bezpośredniej sprzedaży towarów, w umowach należy określić sposób zabezpieczenia ze strony akwizytora wartości powierzonych mu towarów.
4.
Akwizytorowi może być powierzona sprzedaż towarów na raty dla ludności, jeżeli jednostka udzielająca kredytu na sprzedaż ratalną zawrze z nim odpowiednią umowę.
§  7.
1.
Wynagrodzenie stałe i prowizyjne akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1 wypłacane jest z osobowego funduszu płac, a wynagrodzenie akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 3 - z funduszu prowizji. Wynagrodzenia te powinny znaleźć pokrycie w funduszu przeznaczonym na dokonywanie przecen towarów, a w jednostkach nie tworzących takiego funduszu - w środkach obrotowych.
2.
Przy rejestracji we właściwym banku fundusz płac podwyższa się o kwoty planowanego wynagrodzenia prowizyjnego:
1)
osobowy fundusz płac - o kwoty wynagrodzenia prowizyjnego dla akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1,
2)
fundusz prowizji - o kwoty wynagrodzenia prowizyjnego dla akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 3.
§  8.
Wysokość prowizji ustala się w zależności od stopnia trudności sprzedaży (dostawy) towarów w drodze akwizycji i wysokości marży przysługującej jednostce prowadzącej taką sprzedaż (dostawę), przy zapewnieniu rentowności tej formy sprzedaży (dostawy).
§  9.
1.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą wydać przepisy regulujące szczegółowe zasady prowadzenia sprzedaży (dostawy) akwizycyjnej oraz wynagradzania akwizytorów.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 dotyczące zasad wynagradzania akwizytorów wymienionych w § 4 pkt 1 i 3 wydawane są w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  10.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym zorganizowanie sprzedaży (dostawy) akwizycyjnej na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  11.
Umowy zawarte z akwizytorami przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały powinny być w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały dostosowane do jej przepisów bądź wypowiedziane.
§  12.
Traci moc uchwała nr 152 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie prowadzenia sprzedaży akwizycyjnej przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 42, poz. 193 i z 1963 r. Nr 37, poz. 181).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.17.85

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Aktywizacyjna sprzedaż (dostawa) towarów przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 08/03/1967
Data ogłoszenia: 28/03/1967
Data wejścia w życie: 28/03/1967