Zm.: zarządzenie z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie trybu gromadzenia, wydatkowania i ewidencji środków Funduszu Postępu Technicznego oraz zasad sprawozdawczości z zakresu gospodarki tymi środkami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1961 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie trybu gromadzenia, wydatkowania i ewidencji środków Funduszu Postępu Technicznego oraz zasad sprawozdawczości z zakresu gospodarki tymi środkami.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie utworzenia Funduszu Postępu Technicznego oraz jego przeznaczenia (Dz. U. Nr 61, poz. 302) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie trybu gromadzenia, wydatkowania i ewidencji środków Funduszu Postępu Technicznego oraz zasad sprawozdawczości z zakresu gospodarki tymi środkami (Monitor Polski Nr 98, poz. 539) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Kwoty narzutów obciążających koszty przedsiębiorstw przelewa się na rachunek Funduszu ministerstwa lub na rachunek Funduszu właściwego dysponenta w wysokości ustalonego dla przedsiębiorstwa wskaźnika procentowego narzutów od wartości faktycznie dokonanej sprzedaży wyrobów i usług w cenach zbytu, pomniejszonej o podatek obrotowy lub od operacji nietowarowych.

2. Przedsiębiorstwa dokonują przelewu kwot, o których mowa w ust. 1, w ratach kwartalnych w terminie do 40 dni po rozpoczęciu I kwartału oraz w terminie do 25 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów. Każda rata obejmuje zaliczkowe obliczenie narzutów od planowanej wartości sprzedaży wyrobów i usług na dany kwartał, skorygowane o rozliczenie narzutów za kwartał ubiegły w oparciu o wynikającą z danych bilansowych faktyczną wartość sprzedaży (ust. 1). Ewentualne korekty kwoty narzutów, przypadającej za rok ubiegły, wynikające ze zmiany danych bilansowych w toku badania i zatwierdzania rocznych sprawozdań finansowych, powinny być uwzględnione przy najbliższym dokonywaniu przelewów za następne kwartały.

3. Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych i jednostek równorzędnych) ustalą szczegółowy tryb i sposób gromadzenia środków Funduszu.

4. Dotacje budżetowe przelewa się na rachunek Funduszu ministerstwa po otrzymaniu na ten cel odpowiednich kredytów budżetowych.";

2)
w § 6 ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Wydatki na zakupy inwestycyjne instytutów naukowo-badawczych są objęte ich preliminarzami.

5. Wydatki instytutów naukowo-badawczych na inwestycje, nie wymienione w ust. 4, są finansowane z budżetu Państwa w trybie określonym dla jednostek budżetowych.";

3)
w § 11 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. W sprawozdaniach sporządzanych według wzoru Rb30 podaje się dochody i wydatki w układzie ustalonym w planie finansowym Funduszu na dany rok.

4. Ministerstwa (urzędy centralne i jednostki równorzędne) przesyłają kopie sprawozdań, o których mowa w ust. 1, Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Komitetowi do Spraw Techniki.";

4)
skreśla się § 12;
5)
w załączniku nr 1 "Sprawozdanie z gospodarki środkami Funduszu Postępu Technicznego" skreśla się w kolumnie 1 obu części sprawozdania numery kolejne paragrafów oraz w kolumnie "Określenie rodzaju dochodów" nazwy rodzajów dochodów, wymienione w pozycjach 1–4, w kolumnie "Określenie rodzaju wydatków" zaś – nazwy rodzajów wydatków, wymienione w pozycjach 1–6;
6)
skreśla się załącznik nr 2 "Sprawozdanie o kosztach wykonania prac naukowo-badawczych".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.29.142

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie trybu gromadzenia, wydatkowania i ewidencji środków Funduszu Postępu Technicznego oraz zasad sprawozdawczości z zakresu gospodarki tymi środkami.
Data aktu: 28/03/1961
Data ogłoszenia: 08/04/1961
Data wejścia w życie: 08/04/1961