Opodatkowanie kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym.

UCHWAŁA Nr 401
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 października 1959 r.
w sprawie opodatkowania kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Obroty i dochody kółek rolniczych, osiągnięte z ich działalności gospodarczej wytwórczej, przetwórczej, handlowej i usługowej, podlegają podatkowi obrotowemu, podatkowi od operacji nietowarowych i podatkowi dochodowemu według przepisów obowiązujących gminne spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", ze zmianami określonymi w §§ 2 i 3.
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, podatku od operacji nietowarowych i podatku dochodowego:
1)
działalność kółek rolniczych polegającą na świadczeniu usług o charakterze rolniczym, a w szczególności:
a)
usługi maszynowe, obejmujące w szczególności roboty polowe, wypożyczanie maszyn i narzędzi rolniczych, wypożyczanie maszyn i narzędzi do wyrobu materiałów budowlanych, wypożyczanie maszyn i narzędzi służących do przetwarzania warzyw, owoców, runa leśnego oraz produktów rolnych,
b)
wypożyczanie sprzętu ochrony roślin,
c)
czyszczenie zbóż i nasion oraz zaprawianie zbóż,
d)
obróbka i czyszczenie włókna lnu i konopi,
e)
usługi transportowe, świadczone gospodarstwom rolnym położonym na terenie działalności kółka rolniczego, a polegające na przewozie nawozów, materiałów budowlanych, opału, pasz, zboża, ziemniaków, buraków, nasion i innych produktów rolnych,
f)
suszenie tytoniu, chmielu, owoców, grzybów i runa leśnego,
g)
przechowywanie owoców,
h)
tłoczenie moszczu i pulpy,
i)
gremplowanie,
j)
prowadzenie wylęgarni drobiu,
k)
wydobywanie torfu;
2)
działalność kółek rolniczych polegającą na świadczeniu usług związanych z zaspokajaniem potrzeb gospodarczych rolników, a w szczególności w takich dziedzinach, jak usługi kowalskie, ślusarskie, kołodziejskie, bednarskie, ciesielskie, stolarskie, rymarskie, budowlane, prowadzenie pralni i łaźni oraz wszelkiego rodzaju remontów i napraw związanych z gospodarstwem rolnym;
3)
działalność kółek rolniczych polegającą na organizowaniu zbytu produktów rolnych z gospodarstw położonych na terenie objętym działalnością kółka rolniczego oraz na zaopatrywaniu tych gospodarstw w środki produkcji, a prowadzoną w porozumieniu z organizacjami spółdzielczymi i przedsiębiorstwami państwowymi, zajmującymi się zbytem i zaopatrzeniem na terenie wiejskim;
4)
obroty i dochody osiągnięte ze sprzedaży nie przerobionych sposobem przemysłowym produktów rolnych pochodzących z gospodarstw rolnych prowadzonych bezpośrednio przez kółka rolnicze;
5)
obroty i dochody osiągnięte ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych bezpośrednio od producentów-rolników produktów przemysłu ludowego i artystycznego;
6)
obroty i dochody kółek rolniczych osiągnięte z działalności, o której mowa w § 1, nie wyodrębnionej organizacyjnie i księgowo z uwagi na jej małe rozmiary, a wykonywanej na rzecz członków kółka rolniczego.
2.
Ze zwolnienia od podatku korzystać mogą jedynie te usługi, wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, które są świadczone wyłącznie przy użyciu maszyn, urządzeń, narzędzi, pomieszczeń itp. środków, będących własnością kółka rolniczego lub Związku Kółek Rolniczych i prowadzone na rachunek kółka.
3.
Minister Finansów może udzielać w zakresie opodatkowania kółek rolniczych indywidualnych lub grupowych ulg i zwolnień podatkowych. Powyższe ulgi i zwolnienia podatkowe mogą dotyczyć całości działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu lub tylko jej części.
§  3.
1.
Obroty i dochody kółek rolniczych, osiągnięte z działalności, o której mowa w § 1, nie wyodrębnionej organizacyjnie i księgowo ze względu na jej małe rozmiary, a wykonywanej na rzecz osób nie będących członkami kółka rolniczego, podlegają podatkowi obrotowemu (od operacji nietowarowych) i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu.
2.
Podatek w formie ryczałtu (ust. 1) oraz wysokość obrotów i dochodów, które mogą korzystać ze zryczałtowanego opodatkowania, określa właściwy miejscowo organ finansowy prezydium powiatowej (miasta wyłączonego z powiatu) rady narodowej w porozumieniu z powiatowym związkiem kółek rolniczych.
3.
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu nie bierze się pod uwagę obrotów i dochodów zwolnionych od opodatkowania (§ 2).
4.
Podatek w formie ryczałtu (ust. 1) ustala się na okres roku kalendarzowego.
5.
Ryczałt jest płatny z dołu, do dnia 10 miesiąca następującego po upływie kwartału w wysokości 1/4 ryczałtu rocznego.
6.
Kółko rolnicze obowiązane jest bez wezwania wpłacać ryczałt na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  3a. 1
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się również do powiatowych związków kółek rolniczych oraz związków i zrzeszeń branżowych będących członkami Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
§  4.
1.
W stosunku do kółek rolniczych traci moc:
1)
uchwała nr 342 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zwolnienia działalności gospodarczej organizacji politycznych, społecznych i zawodowych od podatków obrotowego i dochodowego (Monitor Polski Nr A-43, poz. 547);
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 1954 r. w sprawie częściowego zwolnienia od podatku obrotowego oraz zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie podatku dochodowego z tytułu niektórych świadczeń organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 7, poz. 74);
3)
§§ 10 i 15 uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych;
4)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lutego 1959 r. w sprawie zwolnień i ulg podatkowych dla kółek rolniczych oraz innych zrzeszeń, prowadzących działalność w zakresie pozyskania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców, oraz dla zespołów maszynowych (Dz. U. Nr 13, poz. 73), w zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą.
2.
Traci moc uchwała nr 443 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym dla kółek rolniczych (Monitor Polski Nr 94, poz. 511).
§  5. 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1959 r.
1 § 3a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 64 z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.14.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 64 z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.14.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.89.474

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Opodatkowanie kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym.
Data aktu: 01/10/1959
Data ogłoszenia: 29/10/1959
Data wejścia w życie: 01/08/1959, 29/10/1959