Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie uspołecznionego handlu hurtowego.

UCHWAŁA NR 232
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 1959 r.
w sprawie uprawnień prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie uspołecznionego handlu hurtowego.

Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 4 i art. 12 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (miast wyłączonych z województw) pełnią wymienione w ust. 2 funkcje planowania i kontroli nad nadzorowanymi centralnie państwowymi przedsiębiorstwami handlu hurtowego i innymi państwowymi przedsiębiorstwami prowadzącymi w ramach swej działalności hurtownie artykułów spożywczych i przemysłowych o zasięgu województwa lub województwa i miasta wyłączonego z województwa, wymienionymi w załączniku nr 1 do uchwały, w zakresie prawidłowego wykonywania przez te przedsiębiorstwa zadań zaopatrzenia rynku województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Do zakresu działania prezydiów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych należy:
1)
opiniowanie rocznych i wieloletnich planów zaopatrzenia rynku oraz planów rozwoju sieci handlowej,
2)
ustalanie wielkości zapotrzebowania towarów dzielonych centralnie dla zaopatrzenia rynku województwa (miasta) zgodnie z obowiązującymi przepisami,
3)
koordynowanie planów hurtowni z planami innych jednostek handlu uspołecznionego działających na terenie województwa (miasta) i czuwanie nad realizacją planów zaopatrzenia rynku przez jednostki handlu hurtowego, zgodnie z potrzebami województwa (miasta),
4)
przedstawianie wniosków w sprawach tworzenia i likwidacji jednostek handlu hurtowego oraz rejonizacji sieci handlu hurtowego w województwie (mieście),
5)
opiniowanie kandydatów na dyrektorów i ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw handlu hurtowego,
6)
powoływanie rad nadzoru społecznego w wojewódzkich przedsiębiorstwach handlu hurtowego w trybie obowiązujących przepisów,
7)
zatwierdzanie czasu pracy punktów hurtowej sprzedaży,
8)
kontrola przechowywania towarów oraz stanu zapasów towarowych w magazynach i składach hurtowych,
9)
udział w rewizjach jednostek handlu hurtowego przeprowadzanych przez jednostki nadrzędne,
10)
udział w badaniu rocznych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw handlu hurtowego.
3.
Przepisy ust. 2 z wyjątkiem pkt 5 i 6 odnoszą się także do związków lub central spółdzielni wymienionych w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały w zakresie prowadzonych przez nie hurtowni artykułów spożywczych i przemysłowych w zasięgu województwa oraz województwa i miasta wyłączonego z województwa.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw obowiązane są uzgodnić swą działalność (ust. 2) w stosunku do jednostek handlu hurtowego działających na terenie podlegającym ich kompetencji. W razie różnicy zdań między tymi prezydiami, dotyczącej jednostek wymienionych w ust. 1, decyduje właściwy minister, a w razie różnicy zdań dotyczącej jednostek wymienionych w ust. 3 - Minister Handlu Wewnętrznego po zasięgnięciu opinii właściwego związku lub centrali spółdzielni.
§  1a. 1
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą po porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego przekazać uprawnienia, o których mowa w § 1, wydziałom handlu. Przepis § 1 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  2.
W razie gospodarczo uzasadnionej potrzeby rozmiary sprzedaży artykułów deficytowych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku danego województwa (miasta) oraz wielkość gromadzonych zapasów przez hurtownie ustala Minister Handlu Wewnętrznego lub właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego.
§  3.
1.
Wpłaty do budżetu dokonywane przez państwowe przedsiębiorstwa handlu hurtowego oraz inne przedsiębiorstwa państwowe z tytułu prowadzonej przez nie sprzedaży hurtowej na zaopatrzenie rynku, o których mowa w § 1 ust. 1, zarachowane będą począwszy od 1 stycznia 1960 r. na rachunek budżetu wojewódzkiej rady narodowej lub miasta wyłączonego z województwa.
2.
Przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1, działające na terenie województwa i miasta wyłączonego z województwa, dokonują wpłat do budżetu wojewódzkiej i miasta wyłączonego z województwa rady narodowej, oddzielnie, proporcjonalnie do wielkości obrotów dokonanych przez to przedsiębiorstwo dla zaopatrzenia rynku na terenie województwa i na terenie miasta wyłączonego z województwa.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego, Ministrowi Finansów, zainteresowanym ministrom i prezydiom wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 2

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH O ZASIĘGU WOJEWÓDZKIM PROWADZĄCYCH HANDEL HURTOWY

Lp. Resort Centrala handlowa Przedsiębiorstwa hurtu
1. Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Centrala Materiałów Budowlanych 17 wojewódzkich "Central Materiałów Budowlanych"
2. skreślony skreślony skreślony
3. Ministerstwo Łączności Centralny Zarząd Upowszechniania Pracy i Książki "Ruch" 18 przedsiębiorstw upowszechniania prasy i książki "Ruch" (hurto-detal)
4. Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego Zjednoczenie Przemysłu Maszyn Rolniczych 16 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu sprzętem rolniczym
5. Ministerstwo Rolnictwa Centralny Zarząd Hodowli Roślin i Nasiennictwa 17 wojewódzkich przedsiębiorstw obrotu nasionami "Centrala Nasienna"
Centrala Zaopatrzenia Weterynaryjno-Zootechnicznego "Centrowet" 13 wojewódzkich przedsiębiorstw zaopatrzenia weterynaryjno-zootechnicznego "Centrowet"
6. Ministerstwo Handlu Wewnętrznego Centralny Zarząd Hurtu Spożywczego 17 wojewódzkich przedsiębiorstw hurtu spożywczego
Centralny Zarząd Handlu Obuwiem 17 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu obuwiem
Centralny Zarząd Handlu Artykułami Użytku Kulturalnego 17 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu artykułami użytku kulturalnego
Centralny Zarząd Handlu Meblami 17 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu meblami (hurto-detal)
Centralny Zarząd Handlu Artykułami Tekstylnymi i Odzieżowymi 14 wojewódzkich hurtowni tekstylnych
14 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu odzieżą
3 wojewódzkie przedsiębiorstwa handlu tekstyliami i odzieżą (Olsztyn, Koszalin, Szczecin)
Centralny Zarząd Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego 17 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu artykułami gospodarstwa domowego "Arged"
11 wojewódzkich przedsiębiorstw handlu artykułami kosmetycznymi

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ SPÓŁDZIELCZYCH JEDNOSTEK HANDLU HURTOWEGO O ZASIĘGU WOJEWÓDZKIM

Lp. Centrala spółdzielni Jednostki hurtu
1 Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" 65 hurtowni prowadzonych przez zakłady handlu wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska"
2 "Społem" Związek Spółdzielni Spożywców 19 biur handlowych zorganizowanych przy oddziałach okręgowych "Społem"
3 Centrala Spółdzielni Ogrodniczych spółdzielnie o wojewódzkim i międzypowiatowym zasięgu działania
4 Centralny Związek Spółdzielczości Pracy 17 spółdzielczych przedsiębiorstw hurtu - zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym zorganizowane przy wojewódzkich związkach spółdzielni pracy
1 § 1a dodany przez § 1 pkt 7 uchwały nr 39 z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów. (M.P.70.10.85) z dniem 8 lipca 1970 r.
2 Załącznik Nr 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 22 z dnia 20 stycznia 1960 r. (M.P.60.11.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.62.315

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie uspołecznionego handlu hurtowego.
Data aktu: 01/06/1959
Data ogłoszenia: 16/07/1959
Data wejścia w życie: 01/07/1959, 16/07/1959