Upoważnienie organów finansowych do zaniechania ustalania niektórych zobowiązań państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 sierpnia 1958 r.
w sprawie upoważnienia organów finansowych do zaniechania ustalania niektórych zobowiązań państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz w związku z § 3 ust. 1 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538) i w związku z § 8 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie trybu wyrównania różnic cen przedsiębiorstwom przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 35, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 2 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538), z wyjątkiem przedsiębiorstw uiszczających podatek obrotowy i od operacji nietowarowych w formie różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną produktu.
§  2.
1.
Jeżeli przyczyną rentowności niższej od 5% kosztu własnego, osiągniętej z tytułu zbytu danego wyrobu lub świadczenia danej usługi, jest wysokość podatku obrotowego lub podatku od operacji nietowarowych, wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zaniechają ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie wspomnianych podatków, przypadających od przedsiębiorstwa z tytułu zbytu danego wyrobu lub świadczenia danej usługi, w całości lub w takiej części, która umożliwi przedsiębiorstwu osiągnięcie z tytułu zbytu danego wyrobu lub świadczenia danej usługi 5% rentowności.
2.
Zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych, o których mowa w ust. 1, może nastąpić przy zachowaniu warunku przewidzianego w § 3 ust. 1 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz sfinansowana środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538).
§  3.
Decyzję o zaniechaniu ustalania zobowiązań podatkowych (§ 1) z terminami ważności do odwołania wydają wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), po przedstawieniu przez przedsiębiorstwo kalkulacji wynikowej i bilansu kwartalnego, w którym należy obliczyć podatek obrotowy bądź podatek od operacji nietowarowych w obowiązującej wysokości. Odwołanie decyzji bądź zmiana jej treści (wydanie nowej decyzji zamiast odwołanej) następuje w przypadku, gdy nastąpiła zmiana ceny zbytu wyrobu lub ceny usługi albo zmiana cen surowców i materiałów użytych do produkcji wyrobu lub świadczenia usługi bądź zmiana płac taryf i opłat, która zwiększyła rentowność powyżej 5% kosztu własnego danego produktu lub danej usługi.
§  4.
Do czasu przedstawienia przez przedsiębiorstwo wymienionych w § 3 dowodów i podjęcia przez wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wymienionych w tymże przepisie decyzji, wymienione w § 2 należności podatkowe mogą być odraczane odpowiednio, w całości lub w części, w trybie art. 26 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz przepisów wykonawczych do tego dekretu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.69.403

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie organów finansowych do zaniechania ustalania niektórych zobowiązań państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.
Data aktu: 16/08/1958
Data ogłoszenia: 09/09/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1958, 09/09/1958