Pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przez jednostki gospodarki państwowej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 18 marca 1958 r.
w sprawie pozwoleń na prowadzenie robót budowlanych przez jednostki gospodarki państwowej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 4, poz. 16 i Nr 52, poz. 253) i w wykonaniu § 3 ust. 3 zarządzenia nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 1957 r. w sprawie trybu sporządzania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji (Monitor Polski Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu pojęcie "inwestora" należy rozumieć jednostki gospodarki państwowej.
§  2.
1.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie następujących robót budowlanych wymagane jest przedstawienie przez inwestora opracowanego i zatwierdzonego zgodnie z obowiązującymi przepisami projektu technicznego lub techniczno-roboczego:
1)
na wzniesienie, nadbudowę lub powiększenie budynków stałych i tymczasowych, z wyjątkiem tymczasowych budynków na placach budów, tudzież na taką przebudowę, przeróbkę i w ogóle takie zmiany w tych budynkach, przy których zmienia się, dodaje lub usuwa części konstrukcyjne wpływające na bezpieczeństwo budynków od ognia, stan zdrowotny lub gdy ulega zmianie wygląd zewnętrzny budynków albo szczegółów architektonicznych,
2)
na przeróbkę lokali, które miały inne przeznaczenie, na pomieszczenia dla ludności;
3)
na wykonanie lub gruntowne zmiany urządzeń związanych z budynkami, jak: instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych oraz dźwigów - odnośnie do ich obudowy, jak również instalacji elektrycznych co do sposobu prowadzenia przewodów w budynku,
4)
na wykonanie stałych ogrodzeń z materiału trwałego od strony ulic i placów publicznych oraz wszelkich innych stałych ogrodzeń o wysokości przekraczającej 2 m, murów oporowych powyżej 80 cm, z wyjątkiem tego rodzaju robót dotyczących zwykłych gospodarskich urządzeń na wsi,
5)
na urządzenie i dokonywanie zmian wewnątrz budynków i lokali przeznaczonych na użytek publiczny, jak: teatry, domy kultury, kina, muzea, sale koncertowe, pijalnie wód, jadłodajnie, kawiarnie,
6)
na umieszczenie w miastach i uzdrowiskach kiosków oraz szyldów i reklam widocznych od strony ulic i placów,
7)
w zakładach przemysłowych, przylegających do budynków mieszkalnych, na urządzenia techniczno-eksploatacyjne związane z ustawieniem silników lub na instalacje mogące wpływać na stan bezpieczeństwa lub zdrowia mieszkańców.
2.
Na przystąpienie do robót przygotowawczych nie wymagane jest pozwolenie, jednak roboty te mogą być rozpoczęte i wykonywane dopiero po akceptacji przez właściwy organ administracji budowlanej projektu wstępnego, a przy opracowywaniu dokumentacji w jednym stadium - po akceptacji projektu techniczno-roboczego.
§  3.
Na prowadzenie następujących robót wymagane jest pozwolenie, jednak do uzyskania tego pozwolenia nie żąda się przedstawienia projektu:
1)
rozbiórki budynków, na które złożyć należy plan sytuacyjny i program robót, opracowany zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej,
2)
w miastach i uzdrowiskach - na urządzenie rusztowania i tym podobnych urządzeń o wysokości powyżej 4 m od strony ulic i placów publicznych, o ile te urządzenia nie są objęte pozwoleniem wydanym już dla całości inwestycji na tym terenie, przy czym do otrzymania pozwolenia wymagany jest plan sytuacyjny i opis techniczny.
§  4.
1.
Następujące roboty budowlane wymagają zgłoszenia do właściwego organu administracji budowlanej:
1)
budowa budynków produkcyjnych w obrębie istniejących zakładów przemysłowych,
2)
roboty inżynieryjne naziemne i podziemne oraz melioracje podstawowe,
3)
roboty związane z elektryfikacją wsi.
2.
Zgłoszone roboty mogą być prowadzone, jeśli w terminie 7-dniowym od dnia zgłoszenia właściwy organ nie sprzeciwi się ich wykonaniu.
§  5.
Nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia:
1)
budowa budynków i urządzeń o charakterze ściśle wojskowym,
2)
budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych w granicach terenów kolejowych, lotniczych, portowych i małych budynków (do 300 m3) z nimi związanych oraz budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych w obrębie budynków łączności,
3)
roboty związane z wierceniami badawczymi oraz związane z wierceniami poszukiwawczymi poza granicami miasta, oraz wszelkie roboty inżynieryjne w obrębie zakładów górniczych,
4)
roboty i urządzenia odnoszące się do szczegółowych melioracji dla celów rolniczych,
5)
budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych i małych budynków (do 250 m3) z nimi związanych, jak: podstacje, pompownie, wagi wagonowe, budki strażnicze, budki sanitarne w obrębie istniejących zakładów przemysłowych.
§  6.
Pozwolenia na budowę wydaje oraz zgłoszenia robót przyjmuje organ administracji budowlanej prezydium rady narodowej, a mianowicie dla robót prowadzonych:
1)
na terenie miast wyłączonych z województw oraz stanowiących powiaty - organ administracji budowlanej prezydiów rad narodowych tych miast,
2)
na innych terenach - organ administracji budowlanej prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  7.
1.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych oraz zgłoszenie robót sporządza inwestor na piśmie i kieruje do właściwego organu administracji budowlanej.
2.
Właściwy organ administracji budowlanej może zażądać od inwestora uzupełnienia dokumentów oraz złożenia wyjaśnień.
3.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych powinno być wydane na piśmie.
4.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych wymagające również pozwolenia w myśl przepisu szczególnego, jak: ustawy wodnej, przepisów o ochronie zabytków, przepisów o terenowych organach administracji morskiej itp. nie może być udzielone przed uzyskaniem przez inwestora pozwolenia w myśl tych przepisów.
5.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych w obrębie obszarów górniczych wydaje właściwy organ administracji budowlanej po uzgodnieniu z właściwym okręgowym urzędem górniczym w trybie określonym przepisami art. 41 prawa górniczego.
6.
Pozwolenie na budowę określone w art. 37 ust. 1 prawa górniczego w odniesieniu do robót budowlanych na powierzchni wydaje okręgowy urząd górniczy za zgodą organu administracji budowlanej.
7.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych może zawierać warunki, od których spełnienia uzależnione jest wykonanie robót.
8.
Warunki te mogą odnosić się do sposobu wykonywania robót budowlanych, lecz nie do zmiany zatwierdzonego projektu.
9.
Odmowa wydania pozwolenia lub sprzeciw co do robót wymagających zgłoszenia powinny być wydane na piśmie i wymagają uzasadnienia.
§  8.
1.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych określonych w § 2 inwestor obowiązany jest przedstawić zatwierdzony projekt techniczny (techniczno-roboczy) w dwóch egzemplarzach.
2.
Jeśli roboty mają być prowadzone na podstawie projektów typowych, dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przedstawić należy:
1)
dwa egzemplarze planu sytuacyjnego,
2)
jeden egzemplarz projektu z ewentualnym naniesieniem zmian oraz w razie potrzeby
3)
dwa egzemplarze projektu zamiennego związanego z przystosowaniem projektu typowego do warunków miejscowych.
3.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych określonych w § 3 wymagane jest złożenie dwóch egzemplarzy planów i opisów wyszczególnionych w tym paragrafie.
4.
Jeden egzemplarz złożonych projektów zwraca się inwestorowi z pozwoleniem na budowę.
5.
W razie zwolnienia inwestycji od opracowania projektu technicznego lub techniczno-roboczego zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagane jest przedstawienie tylko w dwóch egzemplarzach planu sytuacyjnego i krótkiego opisu robót.
§  9.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych powinien być załatwiony:
1)
w terminie 10 dni, gdy chodzi o budowę w obrębie miasta będącego siedzibą organu powołanego do wydania pozwolenia,
2)
w terminie 2 tygodni, gdy chodzi o budowę położoną poza siedzibą tego organu.
2.
Terminy te liczy się od daty złożenia przez inwestora wniosków i wymaganych dokumentów.
3.
W razie gdy organ administracji budowlanej powołany do wydania pozwoleń na rozpoczęcie robót budowlanych jest równocześnie właściwy do zatwierdzenia odpowiednich projektów technicznych lub techniczno-roboczych, termin załatwienia skraca się do jednego tygodnia od daty zatwierdzenia projektu.
§  10.
Udzielone pozwolenie traci swą ważność, jeżeli w ciągu jednego roku od jego udzielenia roboty nie zostały rozpoczęte lub po rozpoczęciu były zawieszone przez jeden rok.
§  11.
1.
O przystąpieniu do robót na podstawie uzyskanego pozwolenia czy też do robót przygotowawczych (§ 2 ust. 2) wykonawca obowiązany jest powiadomić właściwy organ na 7 dni przed ich rozpoczęciem, jeżeli od daty uzyskanego pozwolenia upłynęło więcej niż 3 miesiące.
2.
Przed przystąpieniem do wykonania robót budowlanych wykonawca powinien spowodować złożenie właściwemu organowi administracji budowlanej deklaracji ustanowionego przezeń kierownika robót, jeżeli obowiązek taki wynika z przepisu prawa budowlanego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.31.181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przez jednostki gospodarki państwowej.
Data aktu: 18/03/1958
Data ogłoszenia: 02/05/1958
Data wejścia w życie: 02/05/1958