Egzaminy dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.

ZARZĄDZENIE NR 46
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1958 r.
w sprawie egzaminów dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.

Na podstawie § 2 ust. 2 i 3 i § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. Nr 10, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisję kwalifikacyjną dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący - członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub kierownik wydziału,
2)
4 członków spośród pracowników wydziałów podległych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie zagadnień objętych egzaminem, oraz sekretarz prezydium powiatowej rady narodowej.
§  2.
Egzamin przewidziany w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. Nr 10, poz. 34) obejmuje następujące przedmioty:
1)
Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
podstawowe wiadomości z zakresu prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego oraz z zakresu prawa finansowego,
3)
podstawowe zagadnienia z prawa cywilnego, karnego i karno-administracyjnego,
4)
zasady planowania,
5)
rachunkowość,
6)
organizacja i technika pracy biurowej.
§  3.
1.
Egzamin, o którym mowa w § 2, jest ustny i pisemny.
2.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu tematów ustalonych przez komisję kwalifikacyjną, obejmujących rozstrzygnięcie jednej lub dwóch spraw administracyjnych na podstawie akt oraz opracowanie zagadnienia z zakresu budżetu i rachunkowości gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, do którego wpisuje się: skład komisji kwalifikacyjnej, tematy egzaminu pisemnego, ocenę wypracowań i ocenę odpowiedzi ustnych oraz uchwałę komisji co do wyniku egzaminu.
2.
Uchwały komisji kwalifikacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Na dowód złożenia egzaminu z wynikiem dodatnim egzaminowany otrzymuje świadectwo urzędowe, wystawione przez komisję kwalifikacyjną według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia i zaopatrzone w pieczęć urzędową prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W razie wyniku ujemnego egzamin może być powtórzony dwukrotnie w odstępach co najmniej półrocznych.
§  5.
Osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu powinny wnieść w tym celu podanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem prezydium powiatowej rady narodowej. Do podania należy dołączyć świadectwo szkolne oraz dokumenty stwierdzające staż pracy.
§  6.
1.
Zwalnia się od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r., osoby, które zajmowały stanowisko sekretarza gminy i ukończyły szkoły bądź kursy uprawniające do zajmowania tego stanowiska.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zwolnić od egzaminu osoby, które ukończyły kursy administracyjne zakończone egzaminem obejmującym przedmioty, o których mowa w § 2.
§  7.
Przewodniczący i członkowie komisji otrzymują za udział w pracy komisji wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla kursów II stopnia w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957 i z 1958 r. Nr 11, poz. 67).
§  8.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do kandydatów na sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

KOMISJA KWALIFIKACYJNA PRZY PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ w ....................

ŚWIADECTWO

Ob. .................... ur. .................... w .................... poddał się w dniach .................... egzaminowi na podstawie zarządzenia nr 46 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 1958 r. w sprawie egzaminów dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich (Monitor Polski Nr 23, poz. 137) i złożył egzamin z wynikiem dodatnim.

...................., dnia .................... 195... r.

(pieczęć okrągła)

Komisja Kwalifikacyjna:

Przewodniczący ....................

Członkowie: ....................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.23.137

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.
Data aktu: 10/03/1958
Data ogłoszenia: 12/04/1958
Data wejścia w życie: 12/04/1958