Sprawozdawczość o wypłatach z tytułu płac, rent, zasiłków i stypendiów.

UCHWAŁA Nr 194
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1957 r.
w sprawie sprawozdawczości o wypłatach z tytułu płac, rent, zasiłków i stypendiów.

W celu stworzenia bieżącej sprawozdawczości o wypłatach z tytułu płac, rent, zasiłków i stypendiów - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do:
1)
składania Radzie Ministrów w terminach miesięcznych (kwartalnych) w 31 dni po upływie miesiąca (kwartału) sprawozdania o kształtowaniu się wypłat z tytułu płac, zasiłków, rent, stypendiów i podatku od wynagrodzeń według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały;
2)
składania Radzie Ministrów w terminach miesięcznych w 50 dni po upływie miesiąca sprawozdawczego sprawozdania według wzoru stanowiącego załącznik nr 2, a w terminach kwartalnych w 65 dni po upływie kwartału sprawozdawczego sprawozdania według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały, uzupełnionych:
a)
analizą opisową kształtowania się wypłat,
b)
analizą opisową przyczyn odchylenia wypłat faktycznych od planowanych,
c)
wnioskami.
§  2.
Zobowiązuje się prezesa Narodowego Banku Polskiego, dyrektora Banku Inwestycyjnego i dyrektora Banku Rolnego do składania Ministrowi Finansów w terminach miesięcznych do dnia 29 następnego miesiąca po upływie miesiąca sprawozdawczego sprawozdań o wykonaniu planu funduszu płac według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do uchwały oraz do przesyłania w tym samym terminie odpisu tego sprawozdania Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom w zakresie ich dotyczącym oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do:
a)
składania Prezesowi Rady Ministrów w terminach miesięcznych, nie później niż 45 dnia po upływie miesiąca sprawozdawczego, sprawozdania o wykonaniu planu zatrudnienia i funduszu płac z podziałem na pracowników fizycznych i umysłowych oraz o wykonaniu planu produkcji i obrotu przez poszczególne ministerstwa (centralne urzędy) nadzorujące przedsiębiorstwa działające na zasadach rozrachunku gospodarczego, w trzech grupach działalności gospodarczej: przemysłowej, budowlanej i obrotu towarowego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do uchwały,
b)
składania Prezesowi Rady Ministrów w terminach kwartalnych, nie później niż 60 dnia po upływie kwartału sprawozdawczego, sprawozdania w zakresie określonym w ust. 1 co do przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego we wszystkich grupach działalności gospodarczej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do uchwały.
2.
Sprawozdawczością kwartalną Głównego Urzędu Statystycznego nie są objęte jednostki organizacyjne (władze i urzędy), utrzymywane ze środków budżetu centralnego i terenowego, oraz jednostki utrzymywane z narzutów. W zakresie tym zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do składania Prezesowi Rady Ministrów sprawozdań o wykonaniu planu zatrudnienia i funduszu płac w terminach rocznych, nie później niż 60 dnia po upływie roku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do uchwały.
3.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz zainteresowanymi ministrami do wprowadzenia w przepisach regulujących obowiązki jednostek sprawozdawczych zmian i uzupełnień potrzebnych do wykonania uchwały.
4.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do przesyłania w tych samych terminach odpisów sprawozdań wymienionych w ust. 1 i 2 Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz zainteresowanym ministrom w zakresie ich dotyczącym.
§  4.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyda zarządzenie zobowiązujące podległe organy do przesyłania do kolegiów przy prezydiach właściwych rad narodowych wniosków o ukaranie, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. Nr 66, poz. 454), kierowników przedsiębiorstw naruszających terminy sprawozdawczości lub zasadę rzetelności sprawozdań statystycznych.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie zapewnią, aby jednostki organizacyjne im podległe, zobowiązane instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego do nadsyłania bezpośrednio do Głównego Urzędu Statystycznego zbiorczych sprawozdań statystycznych z zakresu zatrudnienia i płac, obowiązek ten wykonywały w następujących nieprzekraczalnych terminach:
a)
jednostki działalności przemysłowej oraz jednostki działalności budowlano-montażowej - najpóźniej 20 dnia po upływie miesiąca sprawozdawczego;
b)
jednostki obrotu towarowego (łącznie z działalnością zakładów gastronomicznych, lecz bez oddziałów zaopatrzenia robotniczego) - najpóźniej 25 dnia po upływie miesiąca sprawozdawczego.
2.
Określony w ust. 1 obowiązek wykonują:
a)
Centralny Związek Spółdzielczości Pracy i Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - najpóźniej 30 dnia po upływie miesiąca sprawozdawczego;
b)
Związek Spółdzielni Spożywców "Społem" - najpóźniej 25 dnia po upływie miesiąca sprawozdawczego.
3.
Zobowiązuje się ministrów sprawujących nadzór nad zakładami pracy, zobowiązanymi do składania sprawozdawczości statystycznej, do wyciągania konsekwencji służbowych w stosunku do osób winnych nierzetelnego i nieterminowego wykonania obowiązków sprawozdawczych.
§  6.
Celem zapewnienia wykonania przepisu § 2 zobowiązuje się prezesa Narodowego Banku Polskiego do prowadzenia przez oddziały banku miesięcznej sprawozdawczości:
a)
z wykonania budżetu w zakresie § 1 "Płace, wynagrodzenia i komisje" jednostek budżetowych,
b)
z wykonania planu funduszu płac jednostek budżetowanych, środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych oraz
c)
z wykonania budżetu w zakresie § 11 "Stypendia".
§  7.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe działające na zasadach rozrachunku gospodarczego obowiązane są do przedstawiania we właściwym oddziale banku w terminach miesięcznych, najpóźniej do dnia 20 następnego miesiąca po upływie miesiąca sprawozdawczego, sprawozdania na formularzach Głównego Urzędu Statystycznego P-3 lub P-dw-3 lub B-5, z tym że te przedsiębiorstwa, które obecnie zobowiązane są do składania sprawozdań w terminach wcześniejszych niż do 20 następnego miesiąca, składają te sprawozdania w terminach dotychczasowych.
2.
Państwowe przedsiębiorstwa działające na zasadach rozrachunku gospodarczego, nie wymienione w ust. 1, obowiązane są do przedstawiania we właściwym oddziale banku w terminach miesięcznych, najpóźniej do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu sprawozdawczym, następujących danych liczbowych:
a)
miesięczny planowany i wykonany osobowy fundusz płac,
b)
miesięczny planowany i wykonany bezosobowy fundusz płac, a ponadto:
c)
miesięczną planowaną i wykonaną prowizję (w przedsiębiorstwach handlu drobno-detalicznego),
d)
miesięczny planowany i wykonany fundusz honorariów (w przedsiębiorstwach planujących fundusz honorariów).
3.
W państwowych przedsiębiorstwach "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz "Polskie Koleje Państwowe" jednostki będące na ograniczonym rozrachunku gospodarczym obowiązane są do przedstawiania we właściwym oddziale banku w terminach miesięcznych, do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu sprawozdawczym, danych wymienionych w ust. 2 lit. a) i b).
§  8.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, Zarządowi Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz Zarządowi Głównemu Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa" wykonanie niniejszej uchwały.
§  9.
Uchwała nie dotyczy jednostek budżetowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  11.
1.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1957 r. w zakresie przedsiębiorstw działalności przemysłowej, budowlano-montażowej i obrotu towarowego oraz od dnia 1 lipca 1957 r. - w zakresie całości gospodarki.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej złoży Radzie Ministrów pierwsze sprawozdanie za miesiące kwiecień i maj 1957 r. w terminie do dnia 25 lipca 1957 r., pierwsze zaś sprawozdanie kwartalne (za drugi kwartał 1957 r.) w terminie do dnia 10 sierpnia 1957 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

SPRAWOZDANIE MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ O WYKONANIU PLANU WYPŁAT Z TYTUŁU PŁAC, RENT, ZASIŁKÓW I STYPENDIÓW ZA MIESIĄC (KWARTAŁ) ............. 195 ... R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

SPRAWOZDANIE MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ Z WYKONANIA PLANU ZATRUDNIENIA, FUNDUSZU PŁAC I PRODUKCJI (OBROTU) ZA MIESIĄC .......... 195 ... R. WEDŁUG RESORTÓW

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

SPRAWOZDANIE MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ Z WYKONANIA PLANU ZATRUDNIENIA, FUNDUSZU PŁAC I PRODUKCJI (OBROTU) ZA KWARTAŁ .......... 195 ... R. WEDŁUG RESORTÓW

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

SPRAWOZDANIE PREZESA (DYREKTORA) ...................... BANKU .................. O WYKONANIU PLANU FUNDUSZU PŁAC ZA MIESIĄC - KWARTAŁ ................ 195 ... R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5.

SPRAWOZDANIE GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO O WYKONANIU PLANU ZATRUDNIENIA, FUNDUSZU PŁAC I PRODUKCJI (OBROTU) ZA MIESIĄC .......... 195 ... R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.

SPRAWOZDANIE GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO O WYKONANIU PLANU ZATRUDNIENIA, FUNDUSZU PŁAC I PRODUKCJI (OBROTU) ZA KWARTAŁ .......... 195 ... R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.53.334

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sprawozdawczość o wypłatach z tytułu płac, rent, zasiłków i stypendiów.
Data aktu: 04/06/1957
Data ogłoszenia: 05/07/1957
Data wejścia w życie: 05/07/1957, 01/04/1957, 01/07/1957