Wliczanie do stażu pracy pielęgniarek, położnych i laborantów medycznych okresów wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 25 stycznia 1956 r.
w sprawie wliczania do stażu pracy pielęgniarek, położnych i laborantów medycznych okresów wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych.

Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. z 1955 r. Nr 25, poz. 153 i z 1956 r. Nr 2, poz. 15) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pielęgniarkom, położnym i laborantom medycznym, wykazującym wysoki poziom kwalifikacji zawodowych, wlicza się do stażu pracy następujące okresy wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych:

A)

pielęgniarkom:

1)
w całości okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu położnej lub laboranta medycznego;
2)
okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia fachowych czynności z zakresu pielęgniarstwa:
a)
w całości - jeżeli czynności te były wykonywane na podstawie czasowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki,
b)
z pominięciem dwóch pierwszych lat - jeżeli czynności te były wykonywane po uprzednim uzyskaniu wykształcenia na poziomie 11 klas szkoły ogólnokształcącej,
c)
z pominięciem trzech pierwszych lat - jeżeli czynności te były wykonywane po ukończeniu co najmniej półrocznego kursu młodszych pielęgniarek lub po uzyskaniu wykształcenia na poziomie 9 klas szkoły ogólnokształcącej,
d)
z pominięciem pięciu pierwszych lat - w innych przypadkach pod warunkiem posiadania wykształcenia na poziomie 7 klas szkoły ogólnokształcącej;
3)
okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu przyuczonego laboranta medycznego przy odpowiednim zastosowaniu przepisu lit. C pkt 2;

B)

położnym:

1)
w całości okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu pielęgniarki lub laboranta medycznego;
2)
okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu młodszej pielęgniarki, pielęgniarki przyuczonej bądź przyuczonego laboranta medycznego przy odpowiednim zastosowaniu przepisu lit. A pkt 2 bądź lit. C pkt 2;

C)

laborantom medycznym:

1)
okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu pielęgniarki lub położnej;
2)
okresy wykonywania w zakładach społecznych służby zdrowia czynności z zakresu diagnostycznych badań pomocniczych lub zabiegów leczniczych:
a)
w całości - jeżeli czynności te były wykonywane po uprzednim ukończeniu szkoły wyższej w zakresie nauk przyrodniczych,
b)
z pominięciem dwóch pierwszych lat - jeżeli czynności te były wykonywane po uprzednim uzyskaniu wykształcenia na poziomie 11 klas szkoły ogólnokształcącej,
c)
z pominięciem trzech pierwszych lat - jeżeli czynności te były wykonywane po uprzednim uzyskaniu wykształcenia na poziomie 9 klas szkoły ogólnokształcącej,
d)
z pominięciem pięciu pierwszych lat - w innych przypadkach pod warunkiem posiadania wykształcenia na poziomie 7 klas szkoły ogólnokształcącej;
3)
okresy wykonywania w zakładach służby zdrowia zawodu młodszej pielęgniarki lub pielęgniarki przyuczonej, przy odpowiednim zastosowaniu przepisu lit. A pkt 2.
§  2.
O wliczeniu do stażu pracy okresów, o których mowa w § 1, decyduje wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Zarząd Służby Zdrowia w m.st. Warszawie, m. Łodzi), właściwy ze względu na miejsce zatrudnienia osoby ubiegającej się o wliczenie tych okresów - na podstawie opinii komisji, w której skład powinni wejść:
1)
kierownik wydziału zdrowia lub osoba przez niego wyznaczona;
2)
wojewódzka instruktorka pielęgniarstwa;
3)
przedstawiciel zarządu okręgu Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
§  3.
1.
Osoby ubiegające się o wliczenie do stażu pracy okresów, o których mowa w § 1, powinny wnieść podanie do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Zarządu Służby Zdrowia w m.st. Warszawie, m. Łodzi), za pośrednictwem zakładu, w którym posiadają podstawowe miejsce zatrudnienia.
2.
Podanie (ust. 1) należy wnieść w ciągu miesiąca od uzyskania uprawnień zawodowych pielęgniarki, położnej lub laboranta medycznego. Osoby, które uzyskały te uprawnienia przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, powinny wnieść podanie w terminie do dnia 15 kwietnia 1956 r.
§  4.
1.
Do podania należy załączyć:
1)
własnoręcznie napisany życiorys;
2)
oryginał dokumentu stwierdzającego przygotowanie w zawodzie pielęgniarki, położnej lub laboranta medycznego (świadectwo ukończenia szkoły, złożenia egzaminu państwowego lub eksternistycznego);
3)
oryginały dokumentów stwierdzających odpowiednie okoliczności wskazane w § 1 (dokumenty stwierdzające przygotowanie w poprzednio wykonywanym zawodzie, czasowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, świadectwa szkolne, zaświadczenia z pracy itp.);

kartę stażu pracy.

2.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia uzyskały uprawnienia zawodowe pielęgniarki, położnej lub laboranta medycznego, powinny załączyć do podania ponadto zaświadczenie komórki kadrowej, stwierdzające grupę uposażenia, posiadaną przed dniem 1 lipca 1955 r.
§  5.
Kierownik zakładu przekazuje podanie (§ 4) do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Zarządu Służby Zdrowia w m.st. Warszawie, m. Łodzi), po dołączeniu własnej opinii i opinii właściwego organu Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia o poziomie kwalifikacji posiadanych przez osobę wnoszącą podanie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.8.114

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wliczanie do stażu pracy pielęgniarek, położnych i laborantów medycznych okresów wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych.
Data aktu: 25/01/1956
Data ogłoszenia: 30/01/1956
Data wejścia w życie: 30/01/1956, 01/01/1956