Książeczki i legitymacje wojskowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lipca 1956 r.
w sprawie książeczek i legitymacji wojskowych.

W wykonaniu ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104 oraz z 1955 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 32, poz. 189) celem uregulowania spraw związanych z wydawaniem książeczek i legitymacji wojskowych oraz posługiwaniem się tymi dokumentami zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Książeczka wojskowa, legitymacja wojskowa oficera rezerwy i legitymacja wojskowa osoby objętej ewidencją oficerską są wojskowymi dokumentami osobistymi stwierdzającymi stosunek ich posiadaczy do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) i posiadany stopień wojskowy.
2.
W okresach odbywania przez posiadacza książeczki wojskowej czynnej służby wojskowej książeczka wojskowa jest jego dokumentem tożsamości.
§  2.
1.
Książeczki wojskowe są wojskowymi dokumentami osobistymi przeznaczonymi dla:
1)
poborowych;
2)
przedpoborowych przyjętych do szkół oficerskich i akademii wojskowych;
3)
szeregowców i podoficerów odbywających zasadniczą służbę wojskową;
4)
szeregowców i podoficerów rezerwy;
5)
kobiet przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej;
6)
szeregowców i podoficerów rezerwy zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego oraz kobiet zwolnionych od obowiązku wojskowego kobiet wskutek przekroczenia granicy wieku określonej w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym;
7)
osób wymienionych w pkt 1, 3, 4 i 5, zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) wskutek uznania tych osób za zupełnie niezdolne do służby wojskowej (pomocniczej służby wojskowej).
2.
Legitymacje wojskowe są wojskowymi dokumentami osobistymi przeznaczonymi:
1)
legitymacje wojskowe oficerów rezerwy - dla:
a)
oficerów rezerwy,
b)
oficerów pomocniczej służby wojskowej,
c)
generałów rezerwy,
d)
osób wymienionych pod lit. a)-c), zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet);
2)
legitymacje wojskowe osób objętych ewidencją oficerską - dla szeregowców i podoficerów rezerwy oraz pomocniczej służby wojskowej, objętych ewidencją oficerską.
§  3.
1.
Wojskowe dokumenty osobiste (§1 ust. 1) wydają wojskowe komendy rejonowe, do których osoby wymienione w § 2 przynależą pod względem ewidencyjnym:
1)
podczas poboru (w czasie rejestracji kobiet);
2)
w czasie wcielania kandydatów do szkół oficerskich i akademii wojskowych;
3)
w przypadku objęcia po raz pierwszy ewidencją rezerw oficerskich oficerów i generałów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) oraz szeregowców i podoficerów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej);
4)
w przypadku przeniesienia do rezerwy podoficera zwolnionego z wojskowej służby nadterminowej;
5)
w przypadku mianowania szeregowca lub podoficera rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) objętego ewidencją oficerską - na stopień oficerski w rezerwie.
2.
Wojskowe komendy rejonowe obowiązane są ponadto wydawać nowe wojskowe dokumenty osobiste w przypadkach:
1)
zmiany nazwiska, imion, imion rodziców lub sprostowania daty bądź miejsca urodzenia;
2)
utraty wojskowego dokumentu osobistego;
3)
zniszczenia wojskowego dokumentu osobistego do tego stopnia, że wpisy lub odciski pieczęci staną się nieczytelne;
4)
obniżenia stopnia wojskowego.
§  4.
1.
Posiadacz wojskowego dokumentu osobistego jest obowiązany okazywać wydany mu wojskowy dokument osobisty na żądanie właściwych organów wojskowych i cywilnych w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
Szczegółowe obowiązki posiadacza wojskowego dokumentu osobistego określają wskazówki zamieszczone w wojskowym dokumencie osobistym.
§  5.
1.
Przewożenie, przenoszenie lub przesyłanie za granicę wojskowych dokumentów osobistych jest niedozwolone.
2.
W przypadku wyjazdu za granicę osób wymienionych w § 2 osoby te zdają wojskowy dokument osobisty organowi administracji określonemu w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
W przypadku utraty (zagubienia, kradzieży itp.) wojskowego dokumentu osobistego posiadacz tego dokumentu obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową, do której przynależy pod względem ewidencyjnym.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia o utracie wojskowego dokumentu osobistego wojskowa komenda rejonowa wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia, stwierdzające złożenie zawiadomienia, a następnie po sprawdzeniu przytoczonych w zawiadomieniu okoliczności - nowy wojskowy dokument osobisty.
3.
W przypadku odnalezienia utraconego wojskowego dokumentu osobistego posiadacz tego dokumentu obowiązany jest natychmiast zwrócić go do wojskowej komendy rejonowej.
§  7.
W przypadku zgonu posiadacza wojskowego dokumentu osobistego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 15 grudnia 1952 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 49, poz. 329), z tym że wojskowy dokument osobisty zmarłego przekazuje się do właściwej wojskowej komendy rejonowej. Prowadzący meldunki przekazuje wojskowy dokument osobisty zmarłego bezpośrednio do właściwej wojskowej komendy rejonowej, a w miejscowościach podzielonych na rejony meldunkowe - za pośrednictwem prezydium właściwej miejskiej (dzielnicowej, osiedla) rady narodowej.
§  8.
1.
Dla osób wymienionych w § 2 ust. 1 wprowadza się do użytku z dniem 1 sierpnia 1956 r. nowe książeczki wojskowe.
2.
Wymianie na nowe książeczki wojskowe (ust. 1) podlegają dotychczasowe wojskowe dokumenty osobiste, wydane:
1)
poborowym oraz szeregowcom i podoficerom rezerwy urodzonym w roku 1906 i młodszym;
2)
szeregowcom i podoficerom pomocniczej służby wojskowej urodzonym w roku 1916 i młodszym;
3)
szeregowcom i podoficerom odbywającym zasadniczą służbę wojskową oraz uczniom szkół oficerskich i słuchaczom akademii wojskowych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą szeregowców i podoficerów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) objętych ewidencją oficerską.
4.
Termin i sposób wymiany wojskowych dokumentów osobistych, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  9.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą oficerów zawodowych i podoficerów nadterminowych. Tryb wydawania tym żołnierzom legitymacji wojskowych oraz inne sprawy z tym związane regulują osobne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

..............................................................

(nazwa wojskowej komendy rejonowej)

ZAŚWIADCZENIE Nr ....

Zaświadcza się, że ..........................................., urodzony ...............................

(stopień, nazwisko i imię, imiona rodziców) (data urodzenia)

w ..................................................... zamieszkały w ..........................................

(miejsce urodzenia) (miejsce zamieszkania)

złożył w dniu .................... prośbę o wydanie nowego wojskowego dokumentu osobistego z powodu utraty ................................................................................

(wymienić nazwę wojskowego dokumentu osobistego)

wydan. ........ przez ..............................................................................................

(nazwa wojskowej komendy rejonowej)

Zaświadczenie niniejsze traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia.

m.p.

......................, dnia ... 195 .... r.

Wojskowy Komendant Rejonowy

....................................................

(podpis)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.63.748

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Książeczki i legitymacje wojskowe.
Data aktu: 09/07/1956
Data ogłoszenia: 30/07/1956
Data wejścia w życie: 30/07/1956