Rozpowszechnianie pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 8 czerwca 1956 r.
w sprawie rozpowszechniania pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1956 r. Nr 3, poz. 21) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach, rozumie się przez to również przewodniczących komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierowników centralnych urzędów oraz komisje, komitety i centralne urzędy,
2)
o departamentach techniki, rozumie się przez to również inne odpowiednie komórki organizacyjne w ministerstwach,
3)
o centralnych zarządach, rozumie się przez to centralne zarządy branżowe (zarządy) lub inne jednostki równorzędne,
4)
o projekcie racjonalizatorskim lub o projekcie, rozumie się przez to pracowniczy wynalazek, wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie.
§  2.
1.
Przez rozpowszechnianie projektu racjonalizatorskiego należy rozumieć podawanie do wiadomości, realizowanie i stosowanie go w zakładach pracy innych niż zakład, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania.
2.
Rozpowszechnianiu podlegają projekty, które mogą znaleźć zastosowanie więcej niż w jednym zakładzie pracy.
§  3.
1.
Do rozpowszechniania projektów obowiązane są:
1)
w zakładach pracy nadzorowanych przez jeden centralny zarząd - właściwe komórki organizacyjne centralnego zarządu (głównego technologa, głównego mechanika itd.) na podstawie decyzji dyrektora,
2)
w zakładach pracy nadzorowanych przez różne centralne zarządy jednego resortu - departament techniki na podstawie decyzji ministra,
3)
w zakładach pracy podległych różnym ministrom - Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG).
2.
Komórki organizacyjne określone w ust. 1 pkt 1 i 2 i Urząd Patentowy obowiązane są również do przeprowadzania kontroli stosowania rozpowszechnionych projektów.
§  4.
Rozpowszechnianie projektów może odbywać się:
1)
w drodze administracyjnej,
2)
w drodze informacji technicznej.

Rozdział  2.

Rozpowszechnianie projektów w drodze administracyjnej.

§  5.
1.
Zakład pracy, który pierwszy zastosował projekt mogący znaleźć zastosowanie również w innych zakładach pracy, jest obowiązany przesłać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od daty zastosowania projektu dwa egzemplarze dokumentacji projektu do centralnego zarządu nadrzędnego nad zakładem pracy, podając jednocześnie datę zastosowania projektu w danym zakładzie pracy.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność dodatkowego próbnego stosowania projektu w zakładzie pracy, który pierwszy zastosował projekt, dyrektor zakładu pracy może przedłużyć termin przesłania dokumentacji o dalsze trzy miesiące.
3.
Dokumentacja projektu, o której mowa w ust. 1, powinna składać się z:
1)
opisu projektu,
2)
niezbędnych rysunków wykonawczych, opisów technologicznych i wskazówek wykonawczych oraz
3)
wskazania efektów ekonomicznych, jakie przyniesie zastosowanie projektu.
§  6.
1.
Po otrzymaniu dokumentacji projektu zainteresowane komórki organizacyjne centralnego zarządu badają możliwość zastosowania projektu w zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd.
2.
W razie stwierdzenia, że projekt może być zastosowany w innych zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd, właściwa komórka organizacyjna występuje z wnioskiem do dyrektora centralnego zarządu o rozpowszechnienie projektu.
3.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy nadzorowanych przez różne centralne zarządy danego resortu lub różnych resortów, centralny zarząd niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w ust. 2 przesyła projekt do departamentu techniki z odpowiednimi wnioskami.
4.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy:
1)
nadzorowanych przez różne centralne zarządy jednego resortu - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego przedstawia ministrowi wniosek o rozpowszechnienie projektu,
2)
podległych różnym ministrom - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego, niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w pkt 1, przesyła projekt do Departamentu Techniki PKPG, który przedstawia odpowiednie wnioski Przewodniczącemu PKPG. Po wydaniu przez Przewodniczącego PKPG decyzji o rozpowszechnianiu projektu Departament Techniki PKPG przesyła dokumentację projektu do Urzędu Patentowego w celu rozpowszechnienia projektu.
§  7.
Organ wydający decyzję o rozpowszechnieniu projektu ustala, w jakim zakresie projekt ma być rozpowszechniony. Decyzja powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy od daty otrzymania akt sprawy.
§  8.
1.
Projekty, co do których powzięta została decyzja o rozpowszechnieniu, powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych właściwych centralnych zarządów i zakładów pracy. Projekty nie rozpowszechnione z uzasadnionych przyczyn w ciągu roku kalendarzowego powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych na rok następny.
2.
Rozpowszechnianie projektów może być połączone z opracowaniem lub zmianą odpowiednich norm państwowych, resortowych lub zakładowych.
§  9.
Zakład pracy, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania, jest obowiązany na polecenie centralnego zarządu przesłać odbitki dokumentacji projektu wskazanym zakładom pracy w ciągu 30 dni od daty otrzymania polecenia. Przesłanie odbitek dokumentacji następuje za zwrotem rzeczywistych kosztów ich wykonania.

Rozdział  3.

Rozpowszechnianie projektów w drodze informacji technicznej.

§  10.
1.
Projekty racjonalizatorskie mogą być podawane do wiadomości bądź nieograniczonej bądź ograniczonej liczby osób przez wydawnictwa, ogłaszanie w prasie, wyświetlanie filmów, urządzanie wystaw itp. W szczególności ogłaszanie projektów następuje w:
1)
resortowych biuletynach zawierających opisy projektów,
2)
wydawnictwach Urzędu Patentowego zawierających opisy szczególnie ważnych projektów,
3)
wydawnictwach Centralnego Instytutu Dokumentacji Naukowo-Technicznej i jego ośrodków działowych.
2.
Właściwi ministrowie określą szczegółowo sposób ogłaszania projektów racjonalizatorskich.
§  11.
1.
Na podstawie danych i materiałów zaczerpniętych ze źródeł, o których mowa w § 10, każdy pracownik uspołecznionego zakładu pracy może złożyć we właściwym branżowo uspołecznionym zakładzie pracy wniosek o rozpowszechnienie projektu w drodze informacji technicznej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może obejmować tylko projekty, które są już stosowane w jednym lub więcej zakładach pracy. Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę projektu oraz określenie jego istoty,
2)
wskazanie zakładu pracy, centralnego zarządu lub resortu, w którym projekt jest stosowany,
3)
wskazanie źródła, z którego zgłaszający dowiedział się o istnieniu projektu (biuletyn, wydawnictwa techniczne, wystawa, przezrocza, filmy itp.),
4)
bliższe dane techniczne dotyczące projektu, umożliwiające podjecie decyzji w sprawie zastosowania projektu w określonych zakładach pracy.
3.
Jeżeli projekt nie wchodzi w zakres działalności zakładu pracy, w którym wniosek został złożony, stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 grudnia 1955 r. w sprawie zasad organizacji wynalazczości pracowniczej (Monitor Polski Nr 122, poz. 1599).
§  12.
W sprawach rozpowszechniania projektów w drodze informacji technicznej mają odpowiednio zastosowanie przepisy rozdziału 2.
§  13.
Zgłaszanie i rozpowszechnianie nowin technicznych nie będących projektami nie stanowi rozpowszechniania w drodze informacji technicznej.

Rozdział  4.

Wynagradzanie i przyznawanie nagród za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów.

§  14.
Za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy uważać wykonanie czynności mających na celu zabezpieczenie środków organizacyjno-technicznych niezbędnych dla sprawnego rozpowszechnienia projektu.
§  15.
Pracownikom i kierownikom zakładów pracy, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia projektu, przysługuje prawo do wynagrodzenia według zasad niżej określonych.
§  16.
1.
Wysokość wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oblicza zakład pracy od sumy przewidywanych oszczędności, jakie zostaną uzyskane w wyniku zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia w okresie jednego (pierwszego) roku stosowania projektu.
2.
Przewidywaną oszczędność, która wynika z rozpowszechnienia projektu, oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w uchwale nr 911 Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie zasad wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr 122, poz. 1597).
3.
Kwota wynagrodzenia przeznaczonego do podziału pomiędzy osoby, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu, wynosi 150% wynagrodzenia, jakie w myśl tabeli stanowiącej załącznik do uchwały Rady Ministrów wymienionej w ust. 2 przysługuje twórcy za zastosowanie jego projektu w następnym zakładzie pracy. W odniesieniu do projektów, których zastosowanie przynosi korzyści nie dające się obliczyć, kwotę wynagrodzenia ustala szacunkowo centralny zarząd nadzorujący zakład pracy.
4.
Wynagrodzenie wypłaca się jednorazowo w ciągu miesiąca od dnia zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia.
§  17.
1.
Podziału wynagrodzenia pomiędzy pracowników zakładu pracy dokonuje dyrektor zakładu pracy na wniosek głównego inżyniera.
2.
Wysokość wynagrodzenia dyrektora zakładu pracy ustala dyrektor właściwego centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  18.
Podziału wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy dokonywać biorąc za podstawę wkład pracy i inicjatywę osób, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu.
§  19.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje zakład pracy, w którym projekt został rozpowszechniony.
§  20.
1.
Osobom, które zgłosiły wniosek o rozpowszechnienie projektu w drodze informacji technicznej, przysługuje w razie zastosowania projektu wynagrodzenie w wysokości 25% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3.
2.
Pozostałe 75% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3 dzieli się pomiędzy osoby, które przyczyniły się do zastosowania projektu przez rozpowszechnienie. Co do podziału i wypłaty wynagrodzenia mają odpowiednio zastosowanie przepisy §§ 17-19.
§  21.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 20, nie przysługuje, jeżeli projekt jest przedmiotem rozpowszechnienia w drodze administracyjnej.
§  22.
1.
Pracownikom ministerstw i centralnych zarządów, którzy wykazali szczególną inicjatywę i aktywny udział w rozpowszechnianiu projektów, mogą być przyznane nagrody pieniężne.
2.
Pracownikom ministerstwa nagrody przyznaje minister na wniosek dyrektora departamentu techniki, a pracownikom centralnego zarządu - dyrektor centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  23.
Wynagrodzenie za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oraz nagrody określone niniejszym zarządzeniem przysługują również, gdy twórcy projektu:
1)
zostało wypłacone wynagrodzenie w wysokości określonej w § 18 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2,
2)
nie zostało wypłacone wynagrodzenie z uwagi na przepisy art. 10 ust. 3 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej i § 20 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2 niniejszego zarządzenia.

Rozdział  5.

Finansowanie i księgowanie wydatków związanych z rozpowszechnieniem projektów.

§  24.
1.
Wydatki na wynagrodzenia pracowników i kierowników zakładu pracy za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów pokrywane są ze środków obrotowych zakładu pracy, w którym projekt został zastosowany w drodze rozpowszechnienia.
2.
Wydatki na nagrody dla pracowników ministerstw i centralnych zarządów pokrywane są z budżetu. Wypłaty nagród dla pracowników ministerstw dokonuje się z funduszu nagród będącego w dyspozycji ministra, a wypłaty nagród dla pracowników centralnego zarządu dokonuje się z funduszu nagród będącego w dyspozycji dyrektora centralnego zarządu.
3.
Wydatki na zakup dokumentacji, o której mowa w § 9, są pokrywane ze środków obrotowych zakładu pracy stosującego projekt w drodze rozpowszechnienia.
4.
Finansowanie realizacji projektów przyjętych do zastosowania w drodze rozpowszechnienia i realizacja tych projektów odbywa się na zasadach obowiązujących dla realizacji projektów w zakładzie pracy, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania.
§  25.
W zakresie zabezpieczenia środków potrzebnych na pokrycie wydatków związanych z rozpowszechnieniem projektów obowiązują przepisy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów nr 34 z dnia 8 marca 1955 r. w sprawie zabezpieczenia w planach techniczno-ekonomicznych i inwestycyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej odpowiednich środków na wykonanie zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej (Biuletyn PKPG Nr 8, poz. 25).
§  26.
Zakłady stosujące ramowy plan kont dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego księgują kwoty wynagrodzenia wypłacone za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów w ciężar konta 159 "Koszty ogólnofabryczne", pozycja analityczna "Racjonalizacja i wynalazczość". Zakłady pracy stosujące ramowe plany kont dla wszelkich innych przedsiębiorstw analogicznie księgują wypłacone wynagrodzenia w ciężar właściwych kont, przewidzianych do ewidencji kosztów ogólnych działalności tych zakładów.

Rozdział  6.

Gromadzenie i przechowywanie dokumentacji rozpowszechnionych projektów.

§  27.
Gromadzenie i przechowywanie dokumentacji rozpowszechnionych projektów odbywa się w komórkach organizacyjnych określonych przez właściwych ministrów.
§  28.
Rejestr dokumentacji rozpowszechnionych projektów prowadzą komórki wynalazczości, które również wykonują czynności biurowe związane z rozpowszechnianiem projektów.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  29.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1)
niepracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień nabytych przez uspołecznione zakłady pracy na zasadach innych niż określone dekretem z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1956 r. Nr 3, poz. 21),
2)
projektów dotyczących obrony Państwa.
§  30.
Dla resortów, w których powstanie konieczność dostosowania przepisów niniejszego zarządzenia do ich struktury i organizacji podległych jednostek, właściwi ministrowie wydadzą w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów stosowne przepisy.
§  31.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do centralnych organizacji spółdzielczych i zrzeszonych w nich spółdzielni.
§  32.
Tracą moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 października 1952 r. w sprawie rozpowszechniania drukowanych opisów pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1373) oraz inne dotychczasowe przepisy w zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.49.564

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozpowszechnianie pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.
Data aktu: 08/06/1956
Data ogłoszenia: 19/06/1956
Data wejścia w życie: 19/06/1956