Powołanie komisji rozdziału pasz przy Ministerstwie Skupu i jego organy terenowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 15 listopada 1955 r.
w sprawie powołania komisji rozdziału pasz przy Ministerstwie Skupu i jego organach terenowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 311 Prezydium Rządu z dnia 29 kwietnia 1955 r. w sprawie przekazania Centrali Rolniczej "Samopomoc Chłopska" organizacji skupu i obrotu paszami oraz § 3 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się przy Ministerstwie Skupu (Departament Planowania) Komisję Rozdziału Pasz, zwaną dalej "komisją".
§  2.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - wicedyrektor Departamentu Planowania Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa,
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
Departamentu Bilansów Artykułów Rolno-Spożywczych w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
b)
Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych,
c)
Ministerstwa Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego,
d)
Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
e)
Departamentu Skupu Produkcji Zwierzęcej Ministerstwa Skupu,
f)
Centralnego Zarządu Przemysłu Młynarskiego,
g)
Zarządu Zakładów Pasz.
2.
Sekretarza komisji powołuje przewodniczący spośród pracowników Departamentu Planowania Ministerstwa Skupu.
§  3.
1.
Zadaniem komisji jest:
1)
opracowanie miesięcznych i kwartalnych rozdzielników pasz treściwych w ramach planów rocznych na podstawie zbiorczych zapotrzebowań przedkładanych komisji przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Zarząd Handlu Paszami),
2)
nadzór nad działalnością wojewódzkich komisji rozdziału pasz.
2.
Komisja może występować do władz naczelnych z wnioskami w zakresie produkcji i dystrybucji pasz.
§  4.
Komisja przekazuje Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustalone rozdzielniki (§ 3 ust. 1 pkt 1) do wykonania.
§  5.
Nadzór nad działalnością komisji należy do Ministra Skupu, któremu przewodniczący komisji składa w tym zakresie co miesiąc sprawozdanie.
§  6.
Powołuje się przy biurach wojewódzkich pełnomocników Ministerstwa Skupu wojewódzkie komisje rozdziału pasz, zwane dalej "wojewódzkimi komisjami".
§  7.
1.
W skład wojewódzkiej komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - wojewódzki pełnomocnik Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd rolnictwa),
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
wojewódzkiego zarządu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
okręgowych zakładów młynarskich,
c)
okręgowego przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi.
2.
W skład wojewódzkiej komisji mogą być ponadto powołani jej uchwałą - jako członkowie - przedstawiciele wojewódzkich jednostek gospodarczych zainteresowanych w rozdzielnictwie pasz.
3.
Sekretarza wojewódzkiej komisji wyznacza przewodniczący spośród pracowników biura wojewódzkiego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
§  8.
1.
Zadaniem wojewódzkiej komisji jest:
1)
występowanie z wnioskami do Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Zarząd Handlu Paszami) w sprawie miesięcznych zapotrzebowań na pasze treściwe w zakresie puli rynkowej,
2)
rozdział przydzielonej dla województwa puli rynkowej pasz między poszczególne powiaty,
3)
nadzór nad działalnością powiatowych komisji rozdziału pasz.
2.
Projekt zapotrzebowań i rozdziału, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedkłada wojewódzkiej komisji wojewódzki związek gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Wojewódzka komisja może występować do Komisji Rozdziału Pasz przy Ministerstwie Skupu z wnioskami w sprawie wysokości i asortymentu przydzielonych pasz oraz do producenta i dystrybutora - z wnioskami w sprawie dystrybucji i produkcji pasz.
§  9.
Wojewódzka komisja składa Komisji Rozdziału Pasz przy Ministerstwie Skupu raz na miesiąc sprawozdanie ze swojej działalności.
§  10.
Powołuje się przy biurach powiatowych pełnomocników Ministerstwa Skupu powiatowe komisje rozdziału pasz, zwane dalej "powiatowymi komisjami".
§  11.
1.
W skład powiatowej komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel powiatowej rady narodowej (powiatowy zarząd rolnictwa),
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
oddziałów powiatowych i rejonowych okręgowych przedsiębiorstw obrotu zwierzętami rzeźnymi.
2.
W skład powiatowej komisji mogą być ponadto powołani jej uchwałą - jako członkowie - przedstawiciele powiatowych jednostek gospodarczych zainteresowanych w rozdzielnictwie pasz.
3.
Sekretarza powiatowej komisji powołuje przewodniczący spośród pracowników biura powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
§  12.
1.
Zadaniem powiatowej komisji jest:
1)
występowanie do wojewódzkich zarządów gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" z wnioskami w sprawie miesięcznych zapotrzebowań na pasze treściwe w zakresie puli rynkowej,
2)
rozdział przydzielonej dla powiatu puli rynkowej pasz między poszczególne gminne spółdzielnie i przekazanie dokonanego rozdziału do wykonania gminnym spółdzielniom,
3)
czuwanie nad prawidłowym obrotem paszami treściwymi w gminnych spółdzielniach.
2.
Projekt zapotrzebowań i rozdziału, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedkłada powiatowej komisji powiatowy związek gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Powiatowa komisja może występować do wojewódzkiej komisji z wnioskami w sprawie wysokości i asortymentu przydzielonych pasz.
§  13.
Powiatowa komisja składa wojewódzkiej komisji raz na miesiąc sprawozdanie ze swojej działalności.
§  14.
Posiedzenia komisji, o których mowa w §§ 1, 6 i 10, zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. Członkom komisji za udział w posiedzeniach nie przysługuje osobne wynagrodzenie.
§  15.
W zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem traci moc zarządzenie nr 27 Ministra Skupu z dnia 15 stycznia 1954 r. w sprawie zasad dystrybucji pasz treściwych w ramach pomocy hodowlanej dla gospodarstw rolnych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.26.370

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie komisji rozdziału pasz przy Ministerstwie Skupu i jego organy terenowe.
Data aktu: 15/11/1955
Data ogłoszenia: 30/03/1956
Data wejścia w życie: 01/12/1955, 30/03/1956