Gospodarowanie odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 31 grudnia 1956 r.
w sprawie gospodarowania odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz w wykonaniu § 1 uchwały nr 741 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie usprawniania gospodarki surowcami wtórnymi oraz zwiększenia wykorzystania tych surowców w przemyśle drobnym, spółdzielczości pracy i w rzemiośle zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie obowiązane są sprzedawać następujące odpadki:
1)
złom stalowy i żeliwny z wyjątkiem złomu, który może być zużyty bez przetapiania,
2)
złom i inne odpadki metali nieżelaznych,
3)
makulaturę,
4)
oddziałki skórzane,
5)
odpadki poubojowe,
6)
kości,
7)
szmaty i inne odpadki włókiennicze z wyjątkiem resztek tkanin (metrażowych i kilogramowych) powstających w przemyśle odzieżowym -

- jednostkom prowadzącym skup odpadków, których wykaz ustali Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i ogłosi w Monitorze Polskim.

2.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie, w których powstają odpadki wymienione w ust 1 w większych ilościach, obowiązane są zawrzeć z właściwymi jednostkami prowadzącymi skup tych odpadków długoterminowe umowy dostawy. Do umów tych stosuje się odpowiednio postanowienia zawarte w ogólnych warunkach dostawy w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016).
§  2.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie powinny oferować odpadki inne niż wymienione w § 1, ust. 1 do skupu jednostkom organizacyjnym prowadzącym skup odpadków. Obowiązek zaoferowania jednostce skupu nie dotyczy drobnych ilości tych odpadków.
2.
Drobne ilości odpadków innych niż wymienione w § 1 mogą być sprzedawane na cele produkcyjne dowolnym państwowym jednostkom organizacyjnym, spółdzielniom, rzemieślnikom i innym drobnym wytwórcom.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się również w przypadkach, gdy jednostka skupu odpadków (ust. 5) odmówi skupu lub nie zawiadomi o przyjęciu otarty sprzedaży zaoferowanych odpadków w ciągu 14 dni od daty wysłania oferty, albo jeżeli na terenie województwa, na którym ma siedzibę jednostka organizacyjna posiadająca odpadki, nie jest prowadzony skup tych odpadków.
4.
Decyzja co do sprzedaży odpadków spółdzielniom, rzemieślnikom i innym drobnym wytwórcom oraz co do ceny powinna być komisyjnie ustalona.
5.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła ustali w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wykaz jednostek prowadzących skup odpadków innych niż wymienione w § 1 i ogłosi ten wykaz w Monitorze Polskim.
§  3.
1.
Jako odpadki mogą być również sprzedawane materiały i wyroby gotowe nie nadające się do wykorzystania przez posiadacza wskutek zużycia, zniszczenia, uszkodzenia lub wady.
2.
Zakwalifikowanie do sprzedaży jako odpadków - materiałów i wyrobów gotowych następuje komisyjnie.
§  3a. 1
Rzemieślnicy i inne osoby prywatne mogą nabywać odpadki, a także materiały i wyroby gotowe nie nadające się do wykorzystania przez posiadacza wskutek zużycia, zniszczenia, uszkodzenia lub wady wyłącznie na cele produkcyjne lub dla potrzeb własnego gospodarstwa bez prawa odsprzedaży z zyskiem. Przed zawarciem umowy jednostka gospodarki uspołecznionej powinna zażądać od nabywcy złożenia oświadczenia na piśmie, do jakich celów artykuł zostaje nabyty, i uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za wprowadzenie artykułu do obrotu (art. 9 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia - Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244).
§  4.
Odpadki oraz przedmioty określone w § 3, na które nie można znaleźć nabywcy i których zużycie w okresie późniejszym nie jest przewidywane (odpadki bezużyteczne), mogą ulec zniszczeniu lub usunięciu z terenu danej jednostki. Podejmowanie decyzji o zniszczeniu (usunięciu) odpadków następuje komisyjnie.
§  5.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie, w których w chwili wejścia w życie zarządzenia powstają odpadki wymienione w § 1 ust. 1 w większych ilościach, powinny zawrzeć umowy, o których mowa w § 1 ust. 2, w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  6.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia tracą moc przepisy w sprawie gospodarowania odpadkami (surowcami wtórnymi) wydane na podstawie:
1)
dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. Nr 27, poz. 105),
2)
dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o obrocie i gospodarowaniu materiałami pochodzącymi z rozbiórki budynków (Dz. U. Nr 36, poz. 247),
3)
dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447),
4)
dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3a:

- dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1958 r. (M.P.58.19.124) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1958 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 maja 1958 r. (M.P.58.43.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 czerwca 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.106.1235

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 31/12/1956
Data ogłoszenia: 31/12/1956
Data wejścia w życie: 31/12/1956