Zasady i tryb uznawania obór za zarodowe i reprodukcyjne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania obór za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem obór zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie pogłowia bydła i produkowanie zwierząt zarodowych wysokiej jakości, a w szczególności buhajów dla potrzeb hodowli masowej.
§  2.
1.
Obory uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
w oborach, które mają być uznane za zarodowe:
a)
co najmniej 50% krów jest wpisanych przynajmniej do wojewódzkiej księgi zarodowego bydła,
b)
buhaj jest wpisany do krajowej księgi zarodowego bydła, a użytkowość matki buhaja i matki jego ojca jest w zakresie mleczności o 200 kg, a w zakresie tłuszczu w mleku o 0,2% wyższa od przeciętnej wydajności w oborze w ciągu ostatniego roku;
2)
w oborach, które mają być uznane za reprodukcyjne:
a)
co najmniej 50% krów jest wpisanych przynajmniej do powiatowej księgi zarodowego bydła,
b)
buhaj odpowiada warunkom określonym w pkt 1 lit. b);
3)
w oborze nie stwierdza się brucelozy ani klinicznych objawów gruźlicy bydła;
4)
zwierzęta są żywione racjonalnie, a gospodarstwo posiada odpowiednie pastwisko i zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na paszę dla bydła;
5)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt, a w szczególności:
a)
budynek obory jest widny, suchy i dobrze przewietrzany,
b)
są urządzenia umożliwiające indywidualne żywienie krów,
c)
obora posiada okólniki o powierzchni dostosowanej do liczebności zwierząt,
d)
są oddzielne pomieszczenia dla młodzieży oraz jest odpowiednio urządzona i przestronna porodówka,
e)
prowadzi się surowy (zimny) wychów cieląt;
6)
w oborze osiąga się taką przeciętną wydajność mleka i procent tłuszczu w mleku, jaki odpowiada wymaganiom dla wpisu do krajowych ksiąg zarodowego bydła danej rasy;
7)
przeciętny przyrost młodzieży wynosi:
a)
dla ras nizinnych i simentalskiej: u cieliczek co najmniej 750 g dziennie, u buhajów - 900 g dziennie,
b)
dla rasy polskiej czerwonej: u cieliczek co najmniej 650 g dziennie, u buhajów 800 g dziennie;
8)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem obory posiadają odpowiednie kwalifikacje.
2.
Uznanie obory za zarodową lub reprodukcyjną może nastąpić po upływie co najmniej 1-rocznego okresu przeprowadzania oceny wartości użytkowej krów (ust. 1 pkt 6).
3.
Ocenę wartości użytkowej krów (ust. 1 pkt 6) w oborach, które mają być uznane za zarodowe lub reprodukcyjne, przeprowadza personel zootechniczny powiatowego zarządu rolnictwa na podstawie comiesięcznych próbnych udojów.
4.
Zawartość tłuszczu w mleku ustala wojewódzkie laboratorium kontroli mleczności na podstawie próbek mleka, pobranych przez personel zootechniczny przeprowadzający ocenę wartości użytkowej krów.
§  3.
1.
O uznaniu obór za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinie po przeprowadzeniu lustracji obory.
3.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje obór, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik hodowli bydła prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
jako członkowie - przedstawiciel Instytutu Zootechniki oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji (ust. 3) swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego komisji.
5.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje obór, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik hodowli bydła prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członkowie - główny zootechnik prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
6.
W przypadku gdy przeprowadza się lustrację obory podległej Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, w skład komisji wchodzi również zootechnik właściwego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub zespołu hodowli zarodowej.
§  4.
Posiadacze obór uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są odchowywać corocznie na sprzedaż buhaje w ilości odpowiadającej co najmniej 15% stanu krów w oborze. Przed sprzedażą buhaje odchowane w oborach zarodowych powinny być wpisane przynajmniej do wojewódzkiej księgi zarodowego bydła, a buhaje odchowane w oborach reprodukcyjnych - przynajmniej do powiatowej księgi zarodowego bydła.
§  5.
Obory uznane za zarodowe i reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki służby weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
§  6.
1.
W przypadku gdy obora uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom określonym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji określonej w § 3. Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji obory.
2.
W przypadku gdy posiadacz obory nie dopełnia obowiązku określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie obory za zarodową lub reprodukcyjną.
§  7.
Aktualny wykaz wszystkich obór uznanych za zarodowe i reprodukcyjne ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu;
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.80.956

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb uznawania obór za zarodowe i reprodukcyjne.
Data aktu: 27/08/1955
Data ogłoszenia: 15/09/1955
Data wejścia w życie: 15/09/1955