Powoływanie komisji w przedsiębiorstwach państwowych i w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 5 maja 1955 r.
w sprawie powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych i w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.

Na podstawie § 6 ust. 1 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W przedsiębiorstwach państwowych komisje powołuje kierownik przedsiębiorstwa, a w spółdzielniach - zarząd.
§  2.
Zarządzenie o powołaniu komisji powinno określać: nazwę komisji, jednostkę, przy której komisja ma być powołana, zakres działania, skład osobowy i czas trwania prac komisji, a przy komisjach, których członkowie mają otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, zarządzenie powinno także określać wysokość wynagrodzenia członków komisji i wskazywać źródło pokrycia wydatków komisji.
§  3.
Powoływanie na członków komisji pracowników innych jednostek organizacyjnych może nastąpić tylko za zgodą kierownika jednostki, która ma delegować do komisji swego przedstawiciela.
§  4.
1.
Za udział w pracach komisji w zasadzie nie przysługuje osobne wynagrodzenie.
2.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, za udział w pracach komisji może być przyznane wynagrodzenie z zachowaniem przepisów § 8.
§  5.
Na powołanie komisji, której członkowie mają otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, niezbędne jest uzyskanie zgody nadrzędnej jednostki organizacyjnej, chyba że powołanie komisji następuje w wykonaniu aktu prawnego (ustawy, dekretu, rozporządzenia, uchwały, zarządzenia), w którym przewidziano wynagrodzenie za udział w posiedzeniach komisji.
§  6. 2
Nadrzędną jednostką organizacyjną w rozumieniu zarządzenia jest:
1)
dla przedsiębiorstw państwowych bezpośrednio podporządkowanych ministerstwu - minister,
2)
dla przedsiębiorstw innych niż określone w pkt 1 - kierownik jednostki organizacyjnej bezpośrednio nadzorującej przedsiębiorstwo,
3)
dla spółdzielni zrzeszonych w centralach - właściwa centrala,
4)
dla spółdzielni nie zrzeszonych w centralach Centralny Związek Spółdzielczy.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie zgody na powołanie komisji powinien być podpisany przez kierownika przedsiębiorstwa lub spółdzielczej jednostki organizacyjnej i zawierać uzasadnienie celowości powołania komisji, przewidywany czas jej działania oraz preliminarz wydatków. Preliminarz wydatków powinien być podpisany przez głównego (starszego) księgowego.
2.
Do wniosku należy dołączyć projekt zarządzenia o powołaniu komisji.
§  8.
1.
Wynagrodzenie za udział w pracach komisji może być przyznane tylko za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi.
2.
Wysokość wynagrodzenia członka komisji za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach tej samej komisji w ciągu doby nie może przekraczać kwoty 19 złotych.
3.
Przewodniczącemu komisji przyznaje się wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia członka komisji.
4.
Za pełnienie funkcji sekretarza członek komisji nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia poza wynagrodzeniem przewidzianym w ust. 2.
5.
W przypadkach gdy w komisji biorą udział specjaliści o wysokich kwalifikacjach albo gdy przemawia za tym doniosłość zadań komisji jednostka nadrzędna może przyznać niektórym lub wszystkim członkom komisji wynagrodzenie wyższe, nie przekraczające jednak kwoty 38 zł za udział w jednym posiedzeniu bądź też wynagrodzenie ryczałtowe za całość prac komisji. W tych przypadkach przewodniczący komisji otrzymuje wynagrodzenie w wysokości określonej w ust. 3.
6.
Zamiejscowi członkowie komisji otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników przedsiębiorstw państwowych przy podróżach służbowych, a w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości - według zasad przewidzianych dla spółdzielczości. Koszty te ponoszą jednostki organizacyjne, których członek komisji jest pracownikiem.
7.
Wynagrodzenia określone w ust. 2-5 wypłaca członkom komisji jednostka organizacyjna, przy której powołana jest komisja, po odbytym posiedzeniu, na podstawie listy obecności podpisanej przez przewodniczącego i sekretarza komisji.
8.
Sekretarz komisji spisuje w książce posiedzeń protokół z przebiegu posiedzenia komisji. Książka posiedzeń pozostaje w przechowaniu przewodniczącego komisji.
§  9.
1.
Przewodniczący komisji może powierzyć rzeczoznawcom zarówno spośród członków komisji, jak i spośród innych osób, opracowanie poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania komisji na zasadzie umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami i w granicach ustalonych w preliminarzu wydatków komisji. Wynagrodzenie rzeczoznawców ustala się bez udziału zainteresowanego członka, któremu zlecono wykonanie dzieła lub pracy.
2.
Członkowi komisji nie przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniu, na którym omawiane jest zagadnienie opracowane przez niego za odrębnym wynagrodzeniem.
§  10.
1.
Do dnia 10 stycznia każdego roku należy składać nadrzędnej jednostce organizacyjnej sprawozdanie z wykonania preliminarza wydatków komisji, których członkowie pobierają wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
2.
Dla komisji działających dłużej niż jeden rok należy przed upływem okresu budżetowego przedstawić nadrzędnej jednostce organizacyjnej do zatwierdzenia preliminarz wydatków komisji na rok następny.
§  11.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 kwietnia 1952 r. w sprawie powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-34, poz. 490 i Nr A-96, poz. 1471 oraz z 1953 r. Nr A-24, poz. 290).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 lipca 1955 r. (M.P.55.66.862) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1955 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 lipca 1955 r. (M.P.55.66.862) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.44.434

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powoływanie komisji w przedsiębiorstwach państwowych i w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.
Data aktu: 05/05/1955
Data ogłoszenia: 21/05/1955
Data wejścia w życie: 21/05/1955