Zasady księgowej ewidencji kapitalnych remontów pojazdów samochodowych.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 kwietnia 1955 r.
w sprawie zasad księgowej ewidencji kapitalnych remontów pojazdów samochodowych.

W związku z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 lutego 1955 r. w sprawie zasad finansowania wydatków związanych z kapitalnymi remontami pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr 20, poz. 201) wyjaśnia się, że kapitalne remonty pojazdów samochodowych powinny być księgowane w następujący sposób:
1.
Faktury zakładów naprawy samochodów, obejmujące koszt kapitalnego remontu pojazdu samochodowego, podlegają ewidencji na koncie "Remonty kapitalne" zgodnie z ogólnymi zasadami, ustalonymi w branżowych planach kont.
2.
Jednostki gospodarcze działające według zasad rozrachunku gospodarczego korygują po otrzymaniu wyremontowanego pojazdu samochodowego jego wartość przez obciążenie konta "Umorzenie środków trwałych" i uznanie konta "Fundusz statutowy" ("Fundusz zasobowy", "Zmiany funduszu zasobowego") wartością wykonanego remontu.

W razie gdy koszt kapitalnego remontu jest wyższy od dotychczasowego umorzenia wyremontowanego pojazdu samochodowego, konto "Umorzenie środków trwałych" obciąża się wartością wykonanego remontu do wysokości dotychczasowych umorzeń.

3.
W razie gdy użytkownik otrzymuje po kapitalnym remoncie inny pojazd samochodowy, należy przeprowadzić likwidację figurującego w inwentarzu pojazdu przekazanego do kapitalnego remontu i jednocześnie wprowadzić do ksiąg wartość pojazdu wyremontowanego, przy czym:
a)
jednostki gospodarcze działające według zasad rozrachunku gospodarczego wprowadzają na debet konta "Środki trwałe" i na kredyt konta "Umorzenie środków trwałych" - w korespondencji z kredytem i debetem konta "Fundusz statutowy" ("Fundusz zasobowy", "Zmiany funduszu zasobowego") - kwotę równą wartości nowego pojazdu tej samej marki i typu, jak pojazd otrzymany, traktując go jako całkowicie umorzony; po otrzymaniu nowego pojazdu samochodowego jego umorzenie powinno być zmniejszone o koszt kapitalnego remontu identycznie, jak w przypadku podanym w pkt 2 niniejszego okólnika;
b)
jednostki budżetowe księgują na koncie "Środki podstawowe" wartość otrzymanego pojazdu samochodowego w wartości nowego pojazdu samochodowego tej samej marki i typu.
4.
Wartość części i zespołów dostarczonych przez użytkowników samochodów do zakładów naprawy samochodów w zamian za brakujące lub nadmiernie zużyte, jak również dodatkowe faktury zakładów naprawy samochodów w przypadku dostarczenia przez nie części i zespołów w zamian za brakujące lub nadmiernie zużyte - podlegają ewidencji, jak następuje:
a)
w jednostkach gospodarczych działających według zasad rozrachunku gospodarczego - w ciężar konta "Roszczenie z tytułu mank, ubytków i strat";
b)
w jednostkach budżetowych - w ciężar konta "Różni za sumy do rozliczenia i braki".

Dalsze księgowania uzależnione są od wyników przeprowadzonych dochodzeń w stosunku do osób, które zawiniły powstanie szkód i strat.

Księgowania te powinny być dokonywane według zasad ustalonych dla odpisywania niedoborów materiałowych.

5.
Traci moc okólnik Ministra Finansów z dnia 27 października 1951 r. w sprawie księgowania wymiany pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-93, poz. 1293).
6.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.40.399

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Zasady księgowej ewidencji kapitalnych remontów pojazdów samochodowych.
Data aktu: 12/04/1955
Data ogłoszenia: 10/05/1955
Data wejścia w życie: 10/05/1955, 01/01/1955