Zmiany w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

UCHWAŁA Nr 90
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 lutego 1954 r.
w sprawie zmian w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

Celem zapewnienia właściwego dopływu należycie przygotowanych pod względem fachowym i pedagogicznym kadr nauczycielskich dla zasadniczych szkół zawodowych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
I.
Organizuje się trzyletnie technika przemysłowo-pedagogiczne.
II.
Technika przemysłowo-pedagogiczne przygotowują nauczycieli posiadających kwalifikacje do praktycznego nauczania zawodu oraz do nauczania technologii zawodowej i materiałoznawstwa w danym kierunku szkolenia.
III.
Warunkiem przyjęcia do technikum przemysłowo-pedagogicznego jest:
a)
ukończenie 17 lat,
b)
ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku odpowiadającym kierunkowi nauczania w technikum,
c)
odbycie co najmniej dwuletniej praktyki zawodowej w zakresie specjalności odpowiadającej kierunkowi nauczania w technikum; w przypadkach uzasadnionych Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może zezwolić na przyjęcie do technikum kandydata z krótszą praktyką, jeżeli kandydat wyróżnia się szczególnym uzdolnieniem stwierdzonym przez zakład pracy, w którym odbywa praktykę.
IV.
Ustala się wysokość stypendium dla uczniów techników przemysłowo-pedagogicznych na kwotę 288 zł miesięcznie, z tym że stypendia może otrzymać do 100% uczniów.
V.
Dla umożliwienia zdobywania kwalifikacji nauczycielom nie kwalifikowanym mogą być organizowane:
a)
4-letnie wieczorowe technika przemysłowo-pedagogiczne dla pracujących oraz
b)
4-letnie technika przemysłowo-pedagogiczne zaoczne.
VI.
Szczegółowe warunki przyjęcia i szkolenia, programy nauki, statuty i regulaminy, zasady powoływania i regulaminy komisji egzaminacyjnych ustala Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego. Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do dostosowania organizacji dotychczas istniejących techników przemysłowo-pedagogicznych do zasad ustalonych niniejszą uchwałą.
VII.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do przeprowadzenia starannego doboru kandydatów do techników przemysłowo-pedagogicznych. Przyjęcia powinny być przeprowadzone przez komisje rekrutacyjne z udziałem czynnika społecznego. Kandydatom wzywanym na komisje rekrutacyjne przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do siedziby komisji i z powrotem.
VIII.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
IX.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-23.376

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zmiany w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.
Data aktu: 23/02/1954
Data ogłoszenia: 09/03/1954
Data wejścia w życie: 09/03/1954, 01/01/1954