Utworzenie w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.

UCHWAŁA NR 707
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 sierpnia 1952 r.
w sprawie utworzenia w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.

W celu stworzenia bazy produkcyjnej oraz montażowo-remontowej maszyn młyńskich, spichrzowych i piekarniczych dla zaspokojenia potrzeb kraju w tym zakresie – Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Tworzy się w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarząd Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych z siedzibą w Poznaniu, zwany w dalszym ciągu uchwały "Zarządem".
§  2.
Zadaniem Zarządu jest operatywny nadzór, kontrola i ogólne kierownictwo zakładów produkcyjnych jak też dokonywających montażu oraz remontów maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych, a w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw;
2)
opracowywanie procesów technologicznych i organizacja produkcji;
3)
dbanie o stały postąp techniczny i racjonalizację;
4)
ulepszanie i kontrola jakości produkcji;
5)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw w zakresie produkcji, zaopatrzenia i zbytu;
6)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej;
7)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych;
8)
regulowanie zagadnień pracy i płacy;
9)
planowanie inwestycji i nadzór nad ich wykonaniem;
10)
nadzór nad konserwacją i remontami maszyn, urządzeń, sprzętu i budowli;
11)
nadzór nad eksploatacją majątku przydzielonego przedsiębiorstwom.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do:
1)
Zorganizowania w terminie do dnia 1 października 1952 r. Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych z siedzibą w Poznaniu i podporządkowania mu zakładów produkcyjnych, montażowych i remontowych przemysłu drobnego, wymienionych w załącznikach nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały;
2)
utworzenia Biura Konstrukcyjnego Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych, podporządkowanego Zarządowi;
3)
opracowania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 listopada 1952 r. projektu uchwały Prezydium Rządu w sprawie produkcji, montażu i remontów maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w latach 1953–1955 oraz odpowiednich wniosków inwestycyjnych. Projekt wymienionej uchwały powinien w szczególności przewidywać konkretne zadania produkcyjne na poszczególne lata 1953–1955 dla zakładów podległych Zarządowi, w oparciu o zapotrzebowania ustalone w sposób przewidziany w § 5.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Maszynowego do przekazania Zarządowi z dniem 1 października 1952 r. zakładów, wymienionych w załączniku nr 2, wraz z pełnym urządzeniem oraz kredytami obrotowymi i inwestycyjnymi.
2.
Wszyscy pracownicy zatrudnieni w przekazywanych zakładach przechodzą do pracy w przedsiębiorstwach podległych Zarządowi na tych samych warunkach płacy i premiowania, jakie obowiązują w innych zarządach podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  5.
1.
Zobowiązuje się właściwych ministrów, których nadzorowi podlegają przedsiębiorstwa i zakłady młyńskie, spichrzowe i piekarnicze, a w szczególności Ministrów: Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego oraz Państwowych Gospodarstw Rolnych, jak również Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do przedstawienia do dnia 30 września 1952 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego szczegółowego zapotrzebowania maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w zakresie swoich resortów na poszczególne lata 1954 i 1955.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przekaże Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w terminie do dnia 31 października 1952 r. po sprawdzeniu:
a)
dane wstępnego bilansu maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych na r. 1952 i 1953;
b)
dane wymienione w ust. 1.
3.
Przy opracowywaniu projektu uchwały Prezydium Rządu, o której mowa w § 3, Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła uwzględni dane wymienione w ust. 2.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do powiększenia zdolności produkcyjnej, montażowej i remontowej przemysłu maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w celu zapewnienia pełnego pokrycia potrzeb krajowych w drodze: podnoszenia zdolności produkcyjnej zakładów przydzielonych Zarządowi do prowadzenia, przydzielania Zarządowi dalszych zakładów podporządkowanych Ministrowi, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, oraz w razie potrzeby do zaprojektowania budowy zakładów nowych.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zapewnienia w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła kredytów niezbędnych do zorganizowania i prowadzenia w 1952 r. Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.
§  8.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do przydzielenia Zarządowi na wniosek Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła niezbędnej ilości etatów osobowych.
§  9.
Zobowiązuje się Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu do okazania władzom Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych niezbędnej pomocy w zakresie przydziału mieszkań dla pracowników.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz innym właściwym Ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ZAKŁADÓW PODLEGŁYCH MINISTERSTWU PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, KTÓRE ZOSTANĄ PODPORZĄDKOWANE ZARZĄDOWI PRZEMYSŁU MASZYN I URZĄDZEŃ MŁYŃSKICH, SPICHRZOWYCH I PIEKARNICZYCH

Nazwa zakładu Dotychczasowa przynależność organizacyjna
1 Fabryka Maszyn Młyńskich i Odlewnia Żeliwa w Ostrowiu Wlkp. Zarząd Przemysłu Maszynowego
2 Brzeskie Zakłady Przemysłowe w Brzegu, woj. opolskie Zarząd Przemysłu Maszynowego
3 Fabryka Maszyn Rolniczych "Rolnik" w Lewinie Brzeskim, woj. opolskie Zarząd Przemysłu Maszynowego
4 Poznańska Wytwórnia Pieców "Polski Piec", Poznań Zarząd Przemysłu Sprzętu Gospod., Warszawa
5 Wytwórnia Urządzeń Czyszczących "Siew" w Brzegu WZPT – Opole
6 Zakład Mechaniczny i Odlewnia Metali w Kluczborku WZPT – Opole
7 Zakład Mechaniczny i Odlewnia Metali w Grodkowie WZPT – Opole
8 Wytwórnia Maszyn Młyńskich Zakład MT14 w Poznaniu WZPT – Poznań
9 Fabryka Maszyn i Kamieni Młyńskich, dawn. Hartwig Łęgiewski – Warszawa Stoł. Z.P.T. – Warszawa
10 Zakład Budowy Maszyn i Urządzeń Młyńskich WZPT – Wrocław
11 Państwowy Zakład Mechaniczny Nr 1 w Olsztynie WZPT – Olsztyn
12 Przedsiębiorstwo Remontowo-Montażowe Urządzeń Spichrzowych Poznań.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ZAKŁADÓW PODLEGŁYCH MINISTERSTWU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO, KTÓRE ZOSTANĄ PODPORZĄDKOWANE ZARZĄDOWI PRZEMYSŁU MASZYN I URZĄDZEŃ MŁYŃSKICH, SPICHRZOWYCH I PIEKARNICZYCH

Nazwa zakładu Dotychczasowa przynależność organizacyjna
1 Pomorskie Zakłady Budowy Maszyn w Bydgoszczy Zakłady: Nr 2 i 2a Centralny Zarząd Ogólnego Budownictwa Maszynowego
2 Wielkopolska Fabryka Maszyn Młyńskich w Rogoźnie Wlkp., woj. poznańskie Centralny Zarząd Przemysłu Maszyn Rolniczych

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-73.1163

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.
Data aktu: 08/08/1952
Data ogłoszenia: 30/08/1952
Data wejścia w życie: 30/08/1952