Nadawanie odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 lipca 1952 r.
w sprawie nadawania odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

Uznając wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt, jako wkład w dzieło podniesienia potencjału gospodarczego kraju, Prezydium Rządu uchwałą Nr 808 z dnia 22 listopada 1951 r. w sprawie dalszego popierania rozwoju hodowli i dodatkowej pomocy hodowlanej dla rolników kontraktujących trzodę chlewną na rok 1952 postanowiło wyróżnić przodujących hodowców trzody chlewnej, którzy osiągnęli wybitne wyniki zarówno w zakresie ilości i jakości wyprodukowanej trzody, jak również w zakresie dostaw trzody chlewnej do uspołecznionego aparatu skupu, przy czym dla roku 1951 będą brane przede wszystkim pod uwagę terminowe dostawy w ramach kontraktacji, od roku 1952 zaś – terminowe dostawy obowiązkowe oraz dostawy nadwyżek produkcyjnych. Na mocy powyższej uchwały zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się odznakę "Wzorowy Hodowca".
§  2.
Odznakę "Wzorowy Hodowca" nadaje Minister Rolnictwa na wniosek prezydium właściwej terytorialnie rady narodowej.
§  3.
Nadanie odznaki "Wzorowy Hodowca" uzależnione jest od ogólnego stosunku gospodarstwa do zobowiązań produkcyjnych, jako wyniku wkładu pracy w powiększenie siły gospodarczej Państwa.
§  4.
Osoby wyróżnione omawianą odznaką powinny zawsze okazać się godne przyznanych im wyróżnień i stanowić wzór zarówno w wywiązywaniu się z zobowiązań w stosunku do Państwa, jak i swą postawą społeczną.
§  5.
Pozbawienie odznaki oraz przywiązanych do niej przywilejów może nastąpić, jeżeli:
1)
nadanie odznaki oparte było na fałszywych danych;
2)
postawa społeczna wyróżnionego hodowcy stała się niewłaściwa.
§  6.
Ustala się, iż odznaka "Wzorowy Hodowca" wyobraża wieniec z kłosów i części koła zębatego, na którym umieszczony jest napis "Wzorowy Hodowca"; środek odznaki stanowi okrągła tarcza, na której wytłoczone są postacie: rolnika, bydła i trzody chlewnej. Cała odznaka jest w kolorze złotym, napis złotymi literami na tle czerwonym.
§  7.
Warunki uzyskania odznaki "Wzorowy Hodowca" są następujące:
1)
gospodarstwa indywidualne, mające być wyróżnione powyższą odznaką, powinny wypełnić następujące warunki w okresie rocznym:
Grupa gospodarstw w ha Ilość macior w sztukach Terminowa dostawa trzody chlewnej w kg żywca w okresie roku
rejon bekonowy rejon mięsno-tłuszczowy
do 2 1 425 480
2–3 1 595 650
3–5 2 765 840
5–7 2 850 1080
7–10 3 1020 1320
powyżej 10 4 i na każde dodatkowe 5 ha 1 sztuka 1.360 i na każde dodatkowe 5 ha 425 kg 1.800 i na każde dodatkowe 5 ha 480 kg
2)
posiadana maciora bądź maciory powinny być zarejestrowane, a ich plenność (ilość odchowanych w ciągu roku prosiąt) nie powinna być niższa niż 13 prosiąt dla ras białych, a 11 prosiąt dla rasy puławskiej.
§  8.
1.
Odznaczonemu przysługuje tytuł "Wzorowy Hodowca" i związane z tym następujące przywileje:
1)
prawo pierwszeństwa w zakupie artykułów inwestycyjnych;
2)
prawo pierwszeństwa w zakupie mieszanek treściwych po obowiązujących cenach państwowych;
3)
prawo pierwszeństwa w otrzymaniu kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na cele hodowlane.
2.
Szczegółowe warunki zakupu artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jak też wykaz tych artykułów określi zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego, wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Prezesem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  9.
Koszty związane z wybiciem odznak "Wzorowy Hodowca" i wydaniem druków niezbędnych do nadawania odznak oraz koszty związane z wręczeniem odznak pokrywa Skarb Państwa z budżetu Ministerstwa Rolnictwa bądź też z budżetów terenowych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-68.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadawanie odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.
Data aktu: 05/07/1952
Data ogłoszenia: 16/08/1952
Data wejścia w życie: 16/08/1952