Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich w roku szkolnym 1952/53.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 16 czerwca 1952 r.
w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich w roku szkolnym 1952/53.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dobór kandydatów na studia w wieczorowych szkołach inżynierskich powinien:
1)
udostępnić najlepszym pracownikom przemysłu, racjonalizatorom, przodownikom pracy, majstrom i technikom wyróżniającym się w pracy zawodowej i społecznej wyższe studia techniczne w zakresie ich specjalności;
2)
służyć zabezpieczeniu wychowania ludowej inteligencji technicznej, potrzebnej dla wykonania planu 6-letniego.
§  2.
Warunkiem przyjęcia na pierwszy rok studiów w wieczorowych szkołach inżynierskich jest:
1)
skierowanie przez uspołeczniony zakład pracy;
2)
odbycie przez kandydata, posiadającego wykształcenie w zakresie liceum technicznego lub przygotowanie równoważne, 2-letniej praktyki zawodowej na stanowisku technika lub odpowiedzialnego pracownika w produkcji, bądź też odbycie przez kandydata, posiadającego wykształcenie w zakresie szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego lub inne przygotowanie równoważne, 3-letniej praktyki zawodowej na tych stanowiskach;
3)
złożenie z wynikiem pomyślnym egzaminu wstępnego.
§  3.
1.
Egzamin wstępny obejmuje:
1)
egzamin pisemny z matematyki i fizyki;
2)
egzamin ustny z chemii, a dla kandydatów na wydział chemiczny także egzamin pisemny z tego przedmiotu;
3)
egzamin ustny z nauki o Polsce i świecie współczesnym.
2.
Egzaminy wstępne odbędą się w okresie od dnia 16 sierpnia 1952 r. do dnia 23 sierpnia 1952 r.
§  4.
W postępowaniu przy przyjmowaniu kandydatów do wieczorowych szkół inżynierskich biorą udział wydziałowe komisje dla doboru kandydatów, w szkołach zaś składających się z więcej niż jednego wydziału - również komisje uczelniane do spraw rekrutacji.
§  5.
1.
W skład wydziałowej komisji dla doboru kandydatów wchodzą:
1)
dziekan, a w szkołach jednowydziałowych - rektor jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
delegat Ministra Szkolnictwa Wyższego;
3)
przedstawiciel ministra zainteresowanego zakresem studiów danego wydziału lub szkoły, wyznaczony w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego;
4)
przedstawiciel okręgowej rady związków zawodowych lub powiatowej rady związków zawodowych;
5)
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego lub powiatowego Związku Młodzieży Polskiej, który pełni równocześnie funkcje sekretarza komisji.
2.
Przedstawiciela, wymienionego w ust. 1 pkt 4, powołuje Minister Szkolnictwa Wyższego na wniosek właściwej rady związków zawodowych, przedstawiciela zaś wymienionego w ust. 1 pkt 5 - na wniosek Zarządu Głównego Związku Młodzieży Polskiej.
3.
W razie potrzeby mogą być powołani zastępcy członków komisji w trybie przewidzianym dla powołania członków komisji.
§  6.
1.
Wydziałowa komisja dla doboru kandydatów dokonuje doboru kandydatów na podstawie oceny wyników egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.
2.
W szkołach, w których nie została powołana komisja uczelniana do spraw rekrutacji, do zakresu działania wydziałowej komisji dla doboru kandydatów należą ponadto czynności wymienione w § 8 pkt 1 i 2.
§  7.
1.
W szkołach posiadających więcej niż jeden wydział Minister Szkolnictwa Wyższego powołuje komisję uczelnianą do spraw rekrutacji w składzie następującym:
1)
rektor jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
delegat Ministra Szkolnictwa Wyższego;
3)
przedstawiciel ministra zainteresowanego zakresem studiów danej szkoły, wyznaczony w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
2.
W obradach w sprawie dopuszczenia kandydatów do egzaminu wstępnego bierze również udział dziekan właściwego wydziału.
§  8.
Do zadań komisji uczelnianej do spraw rekrutacji należy:
1)
utrzymanie ścisłego kontaktu z kierownictwem zainteresowanych zakładów pracy i zakładowymi komisjami rekrutacyjnymi celem zapewnienia ustalonej planem Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego liczby odpowiednich kandydatów;
2)
decydowanie o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego lub na odpowiedni kurs przygotowawczy zależnie od stopnia przygotowania kandydata;
3)
koordynacja i kontrola prac wydziałowych komisji dla doboru kandydatów;
4)
zatwierdzenie listy kandydatów zakwalifikowanych na pierwszy rok studiów przez wydziałowe komisje dla doboru kandydatów;
5)
współpraca przy organizowaniu kursów przedegzaminacyjnych.
§  9.
Komisje uczelniane do spraw rekrutacji i wydziałowe komisje dla doboru kandydatów wykonują swoje czynności w okresie od dnia 2 maja 1952 r. do dnia 15 października 1952 r.
§  10.
Szczegółowy tryb postępowania komisji wymienionych w § 4 ustali regulamin.
§  11.
Za całokształt prac związanych z doborem kandydatów odpowiedzialny jest rektor.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-54.803

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich w roku szkolnym 1952/53.
Data aktu: 16/06/1952
Data ogłoszenia: 26/06/1952
Data wejścia w życie: 01/05/1952, 26/06/1952