Regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

UCHWAŁA NR 340
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1952 r.
w sprawie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia. 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) uchwala się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, który stanowi załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RADY GŁÓWNEJ SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

§ 1.
Do zakresu działania Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, zwanej dalej "Radą Główną", należy:
1)
opracowywanie i opiniowanie projektów w sprawie organizacji szkolnictwa wyższego,
2)
przeprowadzanie badań w sprawie organizacji szkół wyższych i ich działania,
3)
opracowywanie i opiniowanie projektów planów studiów i programów nauczania,
4)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
§  2.
Rada Główna podejmuje prace bądź z własnej inicjatywy, bądź na wniosek zainteresowanego ministra. Opinii udziela Rada Główna na wniosek zainteresowanego ministra.
§  3.
Rada Główna składa się z przewodniczącego, którym jest Minister Szkolnictwa Wyższego, oraz z członków, którymi są: samodzielni pracownicy nauki i sekretarz Rady Głównej, powołani na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego przez Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
Rada Główna tworzy sekcje dla określonych typów szkół lub dla określonych kierunków studiów. Rada Główna powołuje przewodniczących sekcji ze swego grona, a członków sekcji zarówno spośród swoich członków jak i spoza ich grona.
§  5.
1.
Sekcje Rady Głównej pracują przy jednostkach organizacyjnych kierujących szkołami wyższymi określonego typu lub kierunku studiów w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego lub przy innych resortach kierujących szkołami wyższymi - w ramach planów pracy tych jednostek oraz własnego planu pracy.
2.
Przygotowywanie materiałów i wniosków na posiedzenia sekcji Rady Głównej należy do jednostki organizacyjnej, przy której działa sekcja.
§  6.
1.
Rada Główna tworzy w razie potrzeby komisje dla załatwiania określonych spraw. Rada Główna powołuje przewodniczących komisji ze swego grona, a członków komisji zarówno spośród swoich członków jak i spoza ich grona.
2.
Rada Główna określa zadania komisji, sposób jej działania, liczbę członków i czas, na który komisja zostaje powołana.
§  7.
Przewodniczący Rady Głównej, przewodniczący wszystkich sekcji i sekretarz Rady Głównej tworzą Prezydium Rady Głównej.
§  8.
1.
Posiedzenia sekcji i komisji zwołuje w miarą potrzeby lub na żądanie Prezydium Rady Głównej ich przewodniczący.
2.
Przewodniczący sekcji i komisji obowiązani są składać Prezydium Rady Głównej sprawozdania z wykonania planu pracy.
§  9.
Rada Główna podejmuje uchwały na plenarnych posiedzeniach, które zwołuje przewodniczący co najmniej dwa razy do roku.
§  10.
Rada Główna na posiedzeniach plenarnych:
1)
uchwala plan pracy,
2)
rozpatruje sprawozdania z działalności Prezydium, sekcji i komisji,
3)
uchwala projekty dotyczące organizacji szkolnictwa wyższego,
4)
uchwala wytyczne dla opracowywania i opiniowania projektów planów studiów i programów nauczania,
5)
uchwala ogólne wytyczne dotyczące organizacji studiów,
6)
wydaje opinie w zasadniczych sprawach dotyczących organizacji szkół wyższych, planów studiów i programów nauczania,
7)
uchwala projekt planu badań dotyczących organizacji szkoły wyższej i metodyki nauczania.
§  11.
Prezydium Rady Głównej czuwa nad realizacją uchwał powziętych na plenarnych posiedzeniach Rady i pełni funkcje Rady Głównej w okresie przerw między posiedzeniami plenarnymi.
§  12.
Rada Główna lub jej Prezydium powołuje do udziału w pracach Rady lub Prezydium oraz do wykonania prac zleconych rzeczoznawców w zakresie poszczególnych specjalności oraz w zakresie zagadnień organizacyjnych i dydaktycznych.
§  13.
1.
Członkowie Rady Głównej, sekcji i komisji oraz zapraszani rzeczoznawcy otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według zasad ustalonych dla wynagrodzeń za udział w posiedzeniach komisji resortowych.
2.
Osobom zamiejscowym przysługuje ponadto zwrot kosztów przejazdów oraz diety i należność za noclegi według zasad obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  14.
Wykonanie pracy dla Rady Głównej lub jej komisji zleca z polecenia przewodniczącego Rady Głównej sekretarz Rady Głównej, a dla sekcji - na wniosek przewodniczącego sekcji - kierownik jednostki organizacyjnej, przy której sekcja działa. Wysokość wynagrodzenia za prace zlecone ustala Prezydium Rady Głównej w ramach posiadanych na ten cel kredytów.
§  15.
Przygotowywanie materiałów i wniosków na plenarne posiedzenia Rady Głównej bądź jej Prezydium należy do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
§  16.
1.
Wydatki związane z działalnością Rady Głównej, sekcji i komisji pokrywane są z budżetu Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wydatki sekcji działającej przy jednostce organizacyjnej innego ministerstwa pokrywane są z kredytów budżetowych tego ministerstwa.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-42.602

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Data aktu: 26/04/1952
Data ogłoszenia: 23/05/1952
Data wejścia w życie: 23/05/1952