Wykonanie uchwał Prezydium Rządu o roli, zadaniach i uprawnieniach majstra w uspołecznionych przemysłowych i budowlano-montażowych zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 9 lutego 1952 r.
w sprawie wykonania uchwał Prezydium Rządu o roli, zadaniach i uprawnieniach majstra w uspołecznionych przemysłowych i budowlano-montażowych zakładach pracy.

Zgodnie z § 9 uchwały Nr 111 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o roli, zadaniach i uprawnieniach majstra w uspołecznionych przemysłowych zakładach pracy (Monitor Polski Nr A-18, poz. 236) oraz uchwałą Nr 847 Prezydium Rządu z dnia 8 grudnia 1951 r. o rozciągnięciu przepisów uchwały Nr 111 Prezydium Rządu na uspołecznione zakłady wykonawstwa budowlano-montażowego (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1486) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy, zatrudnieni w uspołecznionych zakładach przemysłowych i wykonawstwa budowlano-montażowego na stanowiskach majstrów lub pełniący obowiązki majstrów, określone w uchwale Nr 111 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r., oraz kandydaci na majstrów powinni być poddani egzaminowi w celu sprawdzenia posiadania przez nich wymaganych kwalifikacji, potrzebnych do pełnienia funkcji majstra.
2.
Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, są zwolnieni:
1)
pracownicy zatrudnieni na stanowiskach majstrów, którzy posiadają dyplom (świadectwo) majstra w wykonywanym zawodzie;
2)
pracownicy, posiadający świadectwo ukończenia średniej szkoły technicznej (technika) w zawodzie wykonywanym i odpowiednią praktykę zawodową, której okres - w zależności od branży - powinien być ustalony przez właściwego ministra.
§  2.
Pracownicy, zatrudnieni na stanowiskach majstrów przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, a nie zwolnieni z mocy § 1 ust. 2 od egzaminu, powinni być poddani egzaminowi w terminie nie dłuższym, niż 5 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  3.
1.
Nominację na majstra może otrzymać pracownik dopiero po złożeniu z wynikiem pomyślnym egzaminu.
2.
W uzasadnionych przypadkach pracownik może otrzymać nominację na majstra pod warunkiem złożenia egzaminu w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od daty otrzymania nominacji.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach w razie niezłożenia przez pracownika egzaminu w terminie określonym w ust. 2 minister może w drodze wyjątku odroczyć termin zdawania egzaminu na okres nie dłuższy niż dalsze 6 miesięcy lub zezwolić na powtórne złożenie egzaminu.
§  4.
1.
Egzamin obejmuje sprawdzenie teoretycznych i praktycznych wiadomości, wymaganych dla właściwego wykonywania funkcji majstra w danym zawodzie.
2.
W szczególności pracownicy poddani egzaminowi na majstra powinni wykazać w swojej specjalności w zakresie potrzebnym do wykonywania ich obowiązków:
1)
umiejętność praktycznej obsługi maszyn i urządzeń utrzymania ich w ruchu oraz naprawy;
2)
umiejętność czytania rysunków technicznych i posługiwania się aparatami pomiarowymi;
3)
znajomość właściwości surowców i półfabrykatów;
4)
znajomość podstaw technologii wytwarzania;
5)
znajomość klasyfikacji produkcji oraz analizy błędów, powstałych z wadliwie przeprowadzonych procesów produkcyjnych;
6)
praktyczną umiejętność usuwania przyczyn powodujących braki w produkcji;
7)
znajomość organizacji pracy i dokumentacji związanej z rozplanowaniem pracy;
8)
znajomość podstawowych zasad współzawodnictwa pracy;
9)
znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
10)
znajomość regulaminów pracy, obowiązujących systemów płac, zasad normowania pracy, kontroli wykonywanej pracy oraz obliczania wynagrodzenia za wykonywaną pracę;
11)
znajomość zasad gospodarki materiałowej.
3.
Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia określające szczegółową tematykę egzaminacyjną dla egzaminów na majstrów w podległych im przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznej znajomości zawodu.
§  5.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez dyrektora zakładu pracy, a w przepadkach gdy zakład pracy zatrudnia poniżej 300 robotników - przez dyrektora jednostki organizacyjnej nadrzędnej nad zakładem pracy.
§  6.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
kierownik zakładu pracy lub naczelny inżynier jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel właściwego związku zawodowego;
3)
fachowcy danej branży dobierani w zależności od rodzaju składanego egzaminu.
§  7.
Komisja egzaminacyjna wydaje pracownikowi po złożeniu przez niego egzaminu z wynikiem pomyślnym świadectwo uprawniające go do wykonywania zawodu majstra w danej branży. Świadectwo to powinno być podpisane przez członków komisji egzaminacyjnej.
§  8.
Zarządzenie nie dotyczy osób, których kwalifikacje i uprawnienia służbowe stwierdza się na mocy przepisów prawa górniczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-16.191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonanie uchwał Prezydium Rządu o roli, zadaniach i uprawnieniach majstra w uspołecznionych przemysłowych i budowlano-montażowych zakładach pracy.
Data aktu: 09/02/1952
Data ogłoszenia: 25/02/1952
Data wejścia w życie: 25/02/1952