Tymczasowe uregulowanie stosunków między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami po dniu 1 stycznia 1952 r.

UCHWAŁA NR 916
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 grudnia 1951 r.
w sprawie tymczasowego uregulowania stosunków między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami po dniu 1 stycznia 1952 r.

Celem zapewnienia nieprzerwanej kontynuacji działalności inwestycyjnej po dniu 1 stycznia 1952 r. Prezydium Rządu, na okres do ukazania się przepisów normujących stosunki umowne między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami uchwala, co następuje:
§  1.
W odniesieniu do robót, których rozpoczęcie lub kontynuowanie przewidywane jest w I kwartale 1952 r., ustala się następujące zasady wstępnego określenia obustronnych stosunków między inwestorami a wykonawcami oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami:
1)
Zainteresowane strony zawrą w terminie do dnia 1 stycznia 1952 r. porozumienie wstępne, w którym:
a)
inwestor bezpośredni w stosunku do wykonawcy lub generalny wykonawca w stosunku do podwykonawcy określi zakres robót zlecanych wykonawcy lub podwykonawcy oraz ich wartość kosztorysową, zgodnie z odnośnym tytułem inwestycyjnym,
b)
inwestor bezpośredni w stosunku do wykonawcy lub generalny wykonawca w stosunku do podwykonawcy określi wysokość zaliczki materiałowej, która będzie udzielona wykonawcy lub podwykonawcy w związku z zawarciem omawianego porozumienia. Wysokość zaliczki materiałowej określona będzie w stosunku do wartości kosztorysowej, o której mowa pod lit. a), zmniejszonej o oszczędność etapu projektowania,
c)
inwestor lub generalny wykonawca oraz wykonawca lub podwykonawca wprowadzą do porozumienia wstępnego zastrzeżenie, że z chwilą wejścia w życie przepisów normujących stosunki umowne między inwestorami a wykonawcami oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami zastosują się do tych przepisów i zawrą umowy zgodnie z tymi przepisami.
2)
Porozumienia, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać określenie tytułu inwestycyjnego, obejmującego roboty będące przedmiotem umowy (część, dział, rozdział i Nr wniosku inwestycyjnego).
§  2.
W odniesieniu do robót budowlano-montażowych objętych umowami na rok 1951, mieszczącymi się w aktualnych w dniu 31 grudnia 1951 r. limitach inwestycyjnych a nie wykonanych do dnia 31 grudnia 1951 r. i nie wprowadzonych do planu inwestycyjnego na rok 1952, powinny być również zawarte porozumienia wstępne na nie zrealizowaną w roku 1951 część robót mieszczącą się w granicach limitu planu inwestycyjnego na rok 1951. Na podstawie tych porozumień należy kontynuować roboty po dniu 1 stycznia 1952 r.
§  3.
Porozumienia, o których mowa w §§ 1 i 2, po potwierdzeniu przez władzę nadrzędną zamawiającego sporządzone będą na piśmie w trzech egzemplarzach, z których po jednym otrzymują zawierające je strony, a jeden - właściwy oddział banku finansującego inwestycje inwestora.
§  4.
1.
Porozumienia, o których mowa w §§ 1 i 2, stanowią tymczasową podstawę do wykonywania i rozliczania robót budowlano-montażowych, objętych porozumieniem, z tym że wypłaty dokonywane na podstawie porozumień nie mogą przekroczyć 80% wartości określonej w § 1 ust. 1 lit. a).
2.
W przypadku stwierdzenia przez bank finansujący inwestycje niezgodności rzeczowej przedmiotu porozumienia z tytułem inwestycyjnym strony zobowiązane są do anulowania zawartego porozumienia i zaniechania prowadzenia robót.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 21 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-1.14

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tymczasowe uregulowanie stosunków między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami po dniu 1 stycznia 1952 r.
Data aktu: 21/12/1951
Data ogłoszenia: 11/01/1952
Data wejścia w życie: 21/12/1951, 11/01/1952