Całkowite lub częściowe zwolnienie od podatku od wzbogacenia wojennego, wynikającego z regulacji zobowiązań pieniężnych niektórych grup podatników oraz niektórych kategorii zobowiązań pieniężnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 marca 1950 r.
w sprawie całkowitego lub częściowego zwolnienia od podatku od wzbogacenia wojennego, wynikającego z regulacji zobowiązań pieniężnych niektórych grup podatników oraz niektórych kategorii zobowiązań pieniężnych.

Na podstawie art. 28 dekretu z dnia 13 kwietnia 1945 r. o nadzwyczajnym podatku od wzbogacenia wojennego (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 72), zmienionego dekretem z dnia 27 lipca 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 333) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w zarządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 13 kwietnia 1945 r. o nadzwyczajnym podatku od wzbogacenia wojennego (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 72), zmienionego dekretem z dnia 27 lipca 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 333).
§  2.
Zwalnia się od podatku wzbogacenie wynikające z regulacji zobowiązań pieniężnych, jeżeli dłużnikami lub solidarnymi dłużnikami są:
1)
osoby niepełnoletnie oraz ucząca się młodzież w wieku do lat 24, z wyjątkiem przypadków, określonych w art. 14 ust. 2,
2)
małżonek sądownie nierozłączony i pozostający we wspólności gospodarczej z drugim małżonkiem, jeżeli drugi małżonek jest osobą, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 6 i 7, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 14 ust. 2,
3)
osoby, wymienione w art. 14 ust. 1 pkt 6 - z wyjątkiem agentów i inkasentów krajowych zakładów ubezpieczeniowych, zarządców nieruchomości ustanowionych w toku egzekucji z nieruchomości przez zarząd przymusowy, zarządców nieruchomości budynkowych, rolnych lub przedsiębiorstw, likwidatorów, ustanowionych w toku postępowania

likwidacyjnego oraz komiwojażerów - które w roku 1948 wyłącznie wykonywały świadczenia lub osiągały przychody podlegające podatkowi obrotowemu i dochodowemu lub tylko dochodowemu, jeżeli tego rodzaju świadczenia lub przychody podlegały w roku 1949 przepisom o podatku od wynagrodzeń, a nie zachodzą zastrzeżenia, określone w art. 14 ust. 2 pkt 1,

4)
osoby, wymienione w art. 14 ust. 1 pkt 6 i 7 oraz w pkt 1-3 paragrafu niniejszego, jeżeli są właścicielami gruntów niezabudowanych o obszarze do 1.000 m2,
5)
dłużnicy z wekslu (akceptant, indosanci i poręczyciele) bez względu na osoby tych dłużników, jeżeli przy wekslu własnym (art. 101 pr. weksl.) - wystawcą, a przy wekslu trasowanym (art. 1 pr. weksl.) - akceptantem jest osoba wolna od podatku z art. 14 lub z pkt 1-4 paragrafu niniejszego.
§  3.
Zwalnia się od podatku wzbogacenie wynikające z regulacji zobowiązań pieniężnych:
1)
do wysokości 50 zł nominalnej sumy kapitałowej zobowiązania w stosunku do tego samego wierzyciela,
2)
z tytułu danin publicznych, opłat, kar pieniężnych, grzywien i kosztów, wygasłych do dnia 31 grudnia 1949 r.,
3)
zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach, które do dnia wejścia w życie zarządzenia niniejszego przeszły na własność Skarbu Państwa z mocy szczególnych przepisów, lub na własność związków samorządu terytorialnego z mocy art. 13 ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarze miast i niektórych osiedli (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 240) oraz art. 8 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 279), bądź co do których w tymże terminie wdrożone zostało postępowanie wywłaszczeniowe,
4)
jeżeli w okresie od dnia 1 lipca 1945 r. do dnia wejścia w życie zarządzenia niniejszego zobowiązanie pieniężne wygasło w drodze spadku, zapisu, dalszego zapisu przez połączenie w jednej osobie dłużnika i wierzyciela,
5)
które po dniu 1 lipca 1945 r. zostały lub zostaną spisane na stratę przez przedsiębiorstwa bankowe, instytucje kredytowe i zakłady ubezpieczeń z powodu śmierci, uznania za zmarłego, wysiedlenia z granic Polski oraz niemożności ustalenia miejsca zamieszkania lub adresu dłużników, jeżeli dłużnicy ci nie pozostawili żadnego majątku, bądź w przypadkach, gdy koszty ściągnięcia zobowiązania pieniężnego przekraczałyby samą zaległość zobowiązania; powyższe zwolnienie nie dotyczy wzbogacenia z zobowiązań zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach.
§  4.
1.
Zwalnia się częściowo od podatku, niezależnie od obniżki przewidzianej w art. 26, wzbogacenie wynikające z regulacji zobowiązań pieniężnych:
1)
inwalidów (wojennych i pracy) oraz wdów po tych inwalidach, prowadzących uliczne punkty sprzedaży detalicznej, jeżeli osoby te nie są właścicielami nieruchomości, przez obniżenie wielokrotności podatku, określonej w art. 18 ust. 1 pkt 1 - do 10-krotnej wielokrotności podatku,
2)
dzierżawców gospodarstw rolnych (art. 18 ust. 2 pkt 1 lit. d) przez obniżenie wielokrotności podatku, określonej w art. 18 ust. 1 pkt 1 - do wielokrotności podatku, określonej w art. 18 ust. 2 pkt 4,
3)
zaciągniętych w okresie od dnia 1 stycznia 1940 r. do dnia 30 sierpnia 1944 r. przez obniżenie o 30% wielokrotności podstawy opodatkowania dla tych podatników, będących właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw rolnych, wymienionych w art. 18 ust. 2 pkt 4) lit. a) i b), którzy udowodnią fakt zużytkowania osiągniętych z zaciągniętego zobowiązania funduszów na wykonanie budowli lub przeprowadzenie kapitalnych remontów albo na zakup przedmiotów inwentarza żywego lub martwego,
4)
przez wyłączenie z podstawy opodatkowania stosunkowej części zobowiązania pieniężnego, przypadającej na osobę uczestniczącą w zobowiązaniu pieniężnym, jeżeli osoba ta korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 14 oraz § 2 zarządzenia niniejszego.
2.
Częściowe zwolnienie od podatku z jednego tytułu (ust. 1) nie wyłącza zastosowania częściowego zwolnienia od podatku z pozostałych tytułów.
§  5.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 6 sierpnia 1949 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-27.319

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Całkowite lub częściowe zwolnienie od podatku od wzbogacenia wojennego, wynikającego z regulacji zobowiązań pieniężnych niektórych grup podatników oraz niektórych kategorii zobowiązań pieniężnych.
Data aktu: 08/03/1950
Data ogłoszenia: 15/03/1950
Data wejścia w życie: 15/03/1950, 06/08/1949