Nadanie statutu Komitetom Kultury Fizycznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1950 r.
w sprawie nadania statutu Komitetom Kultury Fizycznej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 grudnia 1949 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 526) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadaje się Komitetom Kultury Fizycznej statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

KOMITETÓW KULTURY FIZYCZNEJ

I.

Organizacja Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

§  1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej jest państwowym organem planowania, kierownictwa i kontroli całokształtu spraw kultury fizycznej i sportu.
§  2.
Plenum Głównego Komitetu Kultury Fizycznej podejmuje uchwały w zakresie wszystkich zagadnień objętych właściwością Komitetu, a w szczególności:
1)
budżetu i planu pracy w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w skali ogólnopaństwowej,
2)
wytycznych dla Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na okres pomiędzy plenarnymi zebraniami Komitetu.
§  3.
Organami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej są: Przewodniczący, Prezydium i Sekretariat.
§  4.
Do zakresu działania Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należy kierowanie pracą Komitetu oraz wszystkich jego organów.
§  5.
Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą: Przewodniczący, czterech Wiceprzewodniczących, trzech Sekretarzy oraz czterech członków Komitetu (art. 6 ustawy).
§  6.
Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej wykonuje w okresie między zebraniami Plenum, w myśl jego wytycznych, uprawnienia Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  7.
Sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą: Przewodniczący i Sekretarze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  8.
1.
Sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu.
2.
Działalnością organów wykonawczych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej kieruje Przewodniczący Komitetu.

II.

Organa wykonawcze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

§  9.
Organami wykonawczymi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej są:
1)
Główny Inspektorat Kontroli,
2)
Biuro Organizacji,
3)
Biuro Kadr,
4)
Biuro Propagandy,
5)
Biuro Wychowania Fizycznego i Sportu,
6)
Biuro Budżetowo-Gospodarcze,
7)
Samodzielny Wydział Inwestycji.
§  10.
1.
Główny Inspektorat Kontroli jest organem kontroli wewnętrznej i działa zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r. (Monitor Polski Nr 51, poz. 292).
2.
Do zakresu działania Głównego Inspektoratu Kontroli należy kontrola działalności podległych Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej urzędów i instytucji, organizacji i zakładów z punktu widzenia celowości, legalności, planowości, rzetelności i prawidłowej organizacji.
§  11.
1.
Do zakresu działania Biura Organizacji należą sprawy przygotowania i wprowadzenia w życie aktów prawodawczych oraz uchwał i zarządzeń Głównego Komitetu Kultury Fizycznej; struktury i etatów Komitetów Kultury Fizycznej oraz instytucji i organizacji im podległych; planowania całokształtu działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu, sprawozdawczości, ewidencji i statystyki; współpracy i wymiany z zagranicą w zakresie kultury fizycznej i sportu.
2.
Biuro Organizacji dzieli się na:
1)
Wydział Prezydialny z Kancelarią Główną,
2)
Wydział Organizacji,
3)
Wydział Planowania i Statystyki.
§  12.
1.
Do zakresu działania Biura Kadr należą sprawy polityki i szkolenia kadr wychowania fizycznego i sportu w Państwie oraz zarządu i nadzoru nad własnym szkolnictwem wszystkich szczebli.
2.
Biuro Kadr dzieli się na:
1)
Wydział Osobowy,
2)
Wydział Szkolenia.
§  13.
1.
Do zakresu działania Biura Propagandy należą sprawy propagandy i wydawnictw wszelkiego typu z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz prac kulturalno-oświatowych w organizacjach i instytucjach podległych Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej.
2.
Biuro Propagandy dzieli się na:
1)
Wydział Prasy i Wydawnictw,
2)
Wydział Propagandy Masowej.
§  14.
1.
Do zakresu działania Biura Wychowania Fizycznego i Sportu należą sprawy kierownictwa i nadzoru nad wychowaniem fizycznym i sportem w Państwie, wytycznych programowych i metodycznych dla działalności resortów państwowych i organizacji społecznych w zakresie wychowania fizycznego i sportu, kierownictwa i nadzoru nad działalnością związków sportowych oraz współpracy z Ministerstwem Zdrowia i powołanymi instytucjami dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej osobom objętym wychowaniem fizycznym i działalnością sportową.
2.
Biuro Wychowania Fizycznego i Sportu dzieli się na:
1)
Wydział Odznaki Sprawności Fizycznej i Imprez Masowych,
2)
Wydział Programowo-Metodyczny,
3)
Wydział Związków Sportowych.
§  15.
1.
Do zakresu działania Biura Budżetowo-Gospodarczego należą sprawy gospodarki finansowej i budżetowej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej i administracyjnej, administracji wszelkim mieniem Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, intendentury oraz podległych przedsiębiorstw.

2: Biuro Budżetowo-Gospodarcze dzieli się na:

1)
Wydział Finansowy,
2)
Wydział Administracyjno-Gospodarczy,
3)
Samodzielny Referat Przedsiębiorstw.
§  16.
Do zakresu działania Samodzielnego Wydziału Inwestycji należą sprawy studiów i planowania inwestycyjnego oraz nadzoru nad wykonawstwem inwestycyjnym w zakresie budowy urządzeń sportowych w mieście i na wsi.

III.

Wojewódzkie Komitety Kultury Fizycznej.

§  17.
Na czele Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  18.
Do Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi ponadto:
1)
po dwóch przedstawicieli Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
po jednym przedstawicielu Dowództwa Okręgu Wojskowego, Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Kuratorium Okręgu Szkolnego, Urzędu Wojewódzkiego (Wydziału Zdrowia), Komendy Wojewódzkiej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego, Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i działających na terenie województwa zrzeszeń sportowych,
3)
sześciu fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
§  19.
Przedstawicieli, wymienionych w § 18, powołuje i odwołuje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek właściwych władz i organizacji.
§  20.
Do Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzą oprócz Przewodniczącego członkowie Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w liczbie nie przekraczającej dziesięciu, a mianowicie:
1)
dwóch do czterech Wiceprzewodniczących Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej, w tym przedstawiciele: Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
jeden lub dwóch Sekretarzy Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej,
3)
czterech członków, powołanych po jednym spośród przedstawicieli: Dowództwa Okręgu Wojskowego, Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Kuratorium Okręgu Szkolnego i Urzędu Wojewódzkiego (Wydziału Zdrowia).
§  21.
Główny Komitet Kultury Fizycznej określi w zależności od potrzeb poszczególnych województw skład Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej.
§  22.
Wojewódzkie Komitety Kultury Fizycznej działają według zasad i wytycznych ustalonych przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
§  23.
1.
Przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu oraz kieruje jego organami wykonawczymi w myśl uchwał i wytycznych Plenum i Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Przepisy § 1, 2, 4-6 stosuje się odpowiednio.

IV.

Organa Wykonawcze Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej.

§  24.
Organami wykonawczymi Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej są:
1)
Inspektor Kontroli,
2)
Inspektor Personalny,
3)
Inspektor Propagandy,
4)
Wydział Organizacji,
5)
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu,
6)
Wydział Ogólny,
7)
Ośrodki Szkoleniowe.

V.

Skład i zakres działania Powiatowych Komitetów Kultury Fizycznej.

§  25.
Na czele Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek Przewodniczącego właściwego Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  26.
Do Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi prócz Przewodniczącego:
1)
po jednym przedstawicielu Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Polskiej, Powiatowej Rady Związków Zawodowych, Zarządu Powiatowego Związku Samopomocy Chłopskiej, Wojska Polskiego, Komendy Powiatowej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Szkolnictwa Zawodowego, Inspektoratu Szkolnego, Hufca Związku Harcerstwa Polskiego oraz istniejących w powiecie zrzeszeń sportowych,
2)
dwóch fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
§  27.
Przedstawicieli, wymienionych w § 26, powołuje i odwołuje Przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej na wniosek właściwych władz i organizacji.
§  28.
Do Prezydium Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi Przewodniczący, pięciu członków spośród przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Powiatowej Rady Związków Zawodowych, Związku Samopomocy Chłopskiej, Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" i Inspektoratu Szkolnego oraz Sekretarz, powołany spośród członków Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  29.
1.
Przewodniczący Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej prowadzi bieżące prace Komitetu w myśl uchwał i wytycznych Plenum i Prezydium Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Przepisy § 1, 2, 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  30.
Przewodniczący posługuje się dla wykonania swych zadań pracownikami Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.

VI.

Przepisy wspólne.

§  31.
1.
Komitety Kultury Fizycznej wyższych szczebli nadają kierunek działalności Komitetów niższych szczebli i je nadzorują.
2.
Główny Komitet Kultury Fizycznej może zawiesić uchwałę Komitetu Kultury Fizycznej niższego szczebla w razie jej niezgodności z uchwałami i wytycznymi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  32.
1.
Budżetem Głównego Komitetu Kultury Fizycznej administruje Przewodniczący tego Komitetu.
2.
Budżetami Wojewódzkich Komitetów Kultury Fizycznej administrują przewodniczący tych Komitetów, zgodnie z planem działalności, zatwierdzonym przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
§  33.
Główny Komitet Kultury Fizycznej uchwali regulamin obrad Komitetów wszystkich szczebli i ich organów.
§  34.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej określi szczegółowy zakres działania oraz podział czynności organów wykonawczych Komitetów Kultury Fizycznej wszystkich szczebli.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-18.186

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Komitetom Kultury Fizycznej.
Data aktu: 08/02/1950
Data ogłoszenia: 17/02/1950
Data wejścia w życie: 17/02/1950